1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Jaki kształt okularów słonecznych będzie ci pasował?

Jaki kształt okularów słonecznych będzie ci pasował?

123rf.com

Okulary przeciwsłoneczne to atrybut każdego plażowicza, zwłaszcza kobiety przykładają dużą wagę do ich walorów estetycznych. Jak wybrać okulary jednocześnie modne, pasujące do kształtów naszej twarzy, a przy tym bezpieczne dla naszego wzroku? 

Wybór oprawek naszych okularów w dużej mierze powinien być uzależniony od naszych naturalnych predyspozycji. To kształt twarzy zdeterminuje, w których z nich będziemy wyglądać korzystnie, a w których nie – nawet jeśli na wystawie podobały nam się szczególnie. Istnieje kilka podstawowych „kształtów twarzy”, do których powinniśmy dobierać oprawki:

• Okrąg
– jeśli twarz ma kształt okręgu, najlepszym rozwiązaniem będą oprawki w kształcie prostokątów. Skontrastują owalny obrys i skoncentrują uwagę na całej twarzy, a nie tylko na okularach. W tym wypadku szczególnie wystrzegaj się okrągłych oprawek, gdyż efekt będzie zgoła przeciwny!

• Kwadrat
– zazwyczaj osoby z taką twarzą mają wyraźnie zarysowaną szczękę oraz szerokie czoło. Do tak wyraźnych linii twarzy warto dobrać delikatne i owalne oprawki. Nie będą zbyt „agresywnie” przyciągały uwagi. Nie sprawią również, iż twarz zacznie wyglądać topornie. Uzyskamy przeciwny i niekorzystny efekt, jeśli zdecydujemy się na wyraźne i prostokątne oprawki – te na naszej twarzy będą wyglądały bardzo ostentacyjnie.

• Diament –
to kształt twarzy z szerokimi i wystającymi kośćmi policzkowymi i jednocześnie wąskim czołem oraz równie wąską szczęką. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będą oprawki w kształcie trapezów z dłuższym górnym odcinkiem. Linie takich okularów nie są równoległe do ziemi, ale do linii policzkowych dzięki skierowaniu ich pod lekkim kątem, a to stwarza wrażenie ich „przesuwania się w górę”. Dobranie odpowiednich oprawek do linii kości policzkowych pozwoli uzyskać „radosny” i atrakcyjny wyraz twarzy. Podobny efekt można również otrzymać przy oprawkach owalnych – wtedy kształt jest „wydłużany” przy górnych krańcach oprawek. Takim osobom nie są polecane duże i prostokątne oprawki, które „kłócą się” z naturalną estetyką twarzy.

• Podłużny –
przypomina okrąg, jednak taka twarz jest „wyższa” niż szersza. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem wybranie dużych i szerokich oprawek, które wizualnie poszerzą twarz, nadając jej bardziej naturalne proporcje Wybranie owali zamiast prostokątów dodatkowo wpłynie pozytywnie na wyraz twarzy – będzie wydawała się bardziej subtelna. W tym wypadku priorytetem jest wielkość – przy podłużnej twarzy nie powinno wybierać się zbyt małych oprawek.

• Prostokąt –
to połączenie kwadratowej i podłużnej twarzy. Możemy o niej mówić, gdy podłużna twarz ma szeroką i bardzo wyraźną linię szczęki. Takim osobom profesjonalny optyk powinien zaproponować owalne oprawki, ale z ważnym zastrzeżeniem – powinny być szerokie, aby nie pomniejszały twarzy i nie nadawały jej nienaturalnych proporcji. Prostokątne oprawki mogą sprawiać posępne wrażenie.

• Serce –
to kształt szeroki w okolicach czoła i stopniowo zwężający się w kierunku brody. Taki układ naturalnie podkreśla kobiecą estetykę twarzy. Tutaj kluczem jest wybór lekkich i „nieprzesadzonych” oprawek, które delikatnie wzbogaca estetykę twarzy i nie zaburzą naturalnych predyspozycji.

Zobacz również kształt twarzy a okulary przeciwsłoneczne

ekspert:  Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze