1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda
 4. >
 5. Antysmogowa rewolucja

Antysmogowa rewolucja

Zanieczyszczone powietrze to ogromne zagrożenie dla skóry. Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Smog to problem zarówno dużych miast jak i wsi. Dlaczego tak jest? Smog nie jest wyłącznie wynikiem zanieczyszczenia wytwarzanego przez samochody, ale przede wszystkim przez elektrownie węglowe i tradycyjne piece.  Nasze małe miasteczka i wsie nadal ogrzewają domy piecami starego typu, które produkują niebezpieczne gazy.

Zanieczyszczone powietrze to obecnie największe, oprócz silnych promieni słonecznych zagrożenie dla skóry. Jeszcze kilkanaście lat temu nie odczuwaliśmy smogu, ale od niedawna, szczególnie zimą jego poziom jest bardzo wysoki i niekiedy nawet zagraża naszemu zdrowiu.

Dlaczego smog jest groźny dla skóry?

Zanieczyszczone powietrze pełne jest pyłów zawieszonych, czyli trujących cząstek stałych, które są na tyle niewielkie, że przenikają do wnętrza naszej skóry i niszczą ją. Przy obecnym zanieczyszczeniu powietrza skóra ulega degradacji bardziej z powodu niekorzystnych czynników zewnętrznych niż z genetycznych, czyli normalnego starzenia się.

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na cerę?

 • skóra staje się sucha– pył i kurz wysuszają ją, niszcząc barierę ochronną
 • skóra staje się bardzo szorstka i niemiła w dotyku– osiadające na niej zanieczyszczenia sprawiają, że skóra gorzej oddycha
 • na skórze częściej pojawia się pokrzywka – zwiększona ilość pyłu i zanieczyszczeń w powietrzu sprawia, że narażeni jesteśmy na większy kontakt z alergenami
 • skóra jest podrażniona i bardziej wrażliwa– naruszona jest jej bariera ochronna, przez co silniej reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne
 • na skórze występują ciemne plamy –ma to związek ze zwiększoną ekspozycją na dwutlenek azotu, który występuje w smogu miejskim; ciemne plamy wskazują na przedwczesne starzenie się skóry.

Co zatem możemy zrobić by chronić naszą skórę przed smogiem?

Podstawa to staranne oczyszczanie skóry

Twarz należy zawsze dokładnie oczyścić ponieważ zbiera się na niej najwięcej cząstek smogowych. Nawet gdy nie masz makijażu musisz porządnie zmyć cerę kosmetykami specjalnie przeznaczonymi do tego celu. Unikaj jednak mydeł i żeli, które zawierają silne detergenty myjące, gdyż one dodatkowo podrażnią skórę. Jest wiele kosmetyków naturalnych, które nie mają w składzie silnych detergentów takich jak Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate. Tych składników powinniśmy unikać ponieważ podrażnią delikatną skórę i obniżą przenikalność bariery naskórka. Jeśli stosujemy silne detergenty skóra będzie mniej odporna na zanieczyszczenia.

Najlepiej po całym dniu przebywania na zewnątrz zastosować na twarz najpierw olejek, który doskonale zmyje wszystkie brudne cząsteczki, a także przy okazji makijaż. Olejek jest taką substancją, która rozpuszcza nie tylko zanieczyszczenia ale również sebum, czyli tłustą powłokę na skórze, w którą często wnikają cząsteczki smogowe. Do codziennego oczyszczania cery polecamy dwa produkty polskiej, naturalnej marki Orientana -  Bio Olejek Do Demakijażu Neem, po którym stosujemy Nawilżającą Bio Piankę Do Mycia Twarzy Gurdlina Japońska. Takie dwuetapowe oczyszczanie pozwoli dokładnie zmyć wszelkie zanieczyszczenia. Osoby, które nie lubią używać olejków mogą go zastąpić Naturalnym Żelem Do Mycia Twarzy Z Drobinkami Ryżu, bogatym w ekstrakty z aloesu, papai lub jaśminu indyjskiego.

Innowacyjne kremy uchronią przed smogiem

Badania naukowe nad znalezieniem złotego środka chroniącego skórę przed smogiem są obecnie mocno zaawansowane.

Naukowcy odkryli, że lignany, tzw. hormony roślinne niektórych gatunków, są w stanie aktywować skórę na poziomie komórkowym do ochrony przed wolnymi rodnikami powodującymi uszkodzenia. Wysoką ochronę dają lignany pochodzące z cytryńca chińskiego, który jest także bogaty w kwasy organiczne i witaminę C, wykazuje dotlenienie tkanek skórnych przez co zapobiega uszkodzeniom wywołanym przez zanieczyszczenia i wolne rodniki.

Natomiast ekstrakt z nasion moringi efektywnie zapobiega osadzaniu się nawet najmniejszych cząstek smogowych na skórze, również w jej zagłębieniach. Moringa działa jak tarcza ochronna – odbija cząstki smogowe i nie pozwala aby weszły w skórę.

Oba te składniki znajdziecie w innowacyjnym kremie od marki - Bio Kremie Aktywnie Ochronnym Anti Pollution, który ma udowodnione działanie:

 • chroni skórę przed wnikaniem szkodliwych substancji z powietrza
 • zapobiega i nie dopuszcza do osadzania się na skórze inwazyjnych cząstek
 • aktywuje mechanizmy ochronne skóry
 • likwiduje objawy stresu oksydacyjnego
 • regeneruje i uszczelnia naskórek
 • odżywia i nawilża
 • działa przeciwstarzeniowo
 • likwiduje podrażnienia i stany zapalne
Orientana poleca ten krem zarówno kobietom jak i mężczyznom, wszystkim osobom narażonym na powietrze zanieczyszczone spalinami samochodowymi i pyłami z kominów, promieniowanie UV, przebywającym w pomieszczeniach klimatyzowanych. Krem chroni naszą cerę przed dymem papierosowym i nikotynowym.

Najwyższy czas poważnie pomyśleć o zabezpieczeniu skóry przed zanieczyszczonym powietrzem!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze