1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Czy rodzimy się z poczuciem sprawiedliwości?

123rf.com
123rf.com
Badania wskazują, że dzieci rozwijają je przez pierwsze dwa lata życia.

Naukowcy z University of Illinois odkryli, że 19 i 21-miesięczne niemowlęta wykazują ogólne oczekiwanie sprawiedliwości i stosują je do odpowiednio różnych sytuacji. Jednak potrzebują wsparcia dorosłych w nauce tego.

- Po przeprowadzeniu badań uważamy, że dzieci rodzą się ze szkieletem ogólnych oczekiwań dotyczących sprawiedliwości - powiedziała Stephanie Sloane. - Te zasady i koncepcje są kształtowane w różny sposób w zależności od kultury i środowiska.

Niektóre kultury bardziej niż inne cenią dzielenie się dobrami czy stawianie drugiego człowieka ponad pobudki indywidualistyczne. Jednak pewne przekonania należące do rasy ludzkiej wydają się być wrodzone i uniwersalne. Jednocześnie naukowcy uważają, że instynkty przetrwania mogą silniejsze od poczucia sprawiedliwości. Własny interes często jest stawiany ponad lojalność w grupie. Badacze uważają, że w praktyce jest to o wiele trudniejsze do przestrzegania niż posiadanie abstrakcyjnego poczucia sprawiedliwości. Dlatego dzieci potrzebują pomocy i konkretnego pokierowania w nauce robienia właściwych rzeczy widzianych z perspektywy poczucia sprawiedliwości.

Badania pokazały, że dla odpowiednio wspieranych dzieci jasne jest, że nie wolno szkodzić innym i że trzeba pomagać im w potrzebie.

Źródło: Association for Psychological Science

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze