1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Depresja nastolatka - 10 objawów

123rf.com
123rf.com
Stereotypowo - nastolatek jest nastrojowy. Stan pełen entuzjazmu w jednej chwili zamienia się w rozpacz bez dna. Jest poza tym mało odporny na stres, często smutny i zły. Jak rozpoznać, że to nie zwykła dla tego wieku huśtawka nastrojów, tylko depresja?

Depresja u nastolatków to poważna sprawa. Zaburzenia nastroju spowodowane tą chorobą mogą doprowadzić do autodestrukcyjnych zachowań a nawet samobójstwa.

Fakty na temat depresji nastolatków:

1. Trzecie miejsce spośród przyczyny zgonów nastolatków to samobójstwo popełnione z powodu nieleczonej depresji. 2. Średni wiek zachorowania na depresję u nastolatków wynosi 14 lat. 3. 20 procent nastolatków choruje na depresję. 4. Stan ponad 70 proc. nastolatków poprawia się dzięki terapii i farmakologii. 5. Aż 80 proc. nastolatków nie otrzymuje pomocy podczas depresji. 6. Nieleczona depresja prowadzi do uzależnień i zaburzeń odżywiania.

Co jako rodzic możesz zrobić, by zapobiec skutkom depresji u dziecka? Obserwować je. Jeśli poniższe objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie skonsultuj się z psychologiem.

1. Drażliwość, smutek, przekonanie, że życie jest pozbawione sensu. 2. Utrata zainteresowań sportem lub innymi pasjami. Wycofanie się z relacji z rówieśnikami i rodziną. 3. Zmiana apetytu - znaczny przyrost wagi lub jej utrata. 4. Zbyt mało lub zbyt dużo snu. Nocna aktywność, niechęć do wstawania rano. 5. Fizyczne pobudzenie lub powolność, rytm powtarzających się zachowań. 6. Silne odczuwanie nudy. 7. Krytycyzm wobec siebie, nadwrażliwość z powodu odrzucenia. 8. Słabsze wyniki w szkole, częste nieobecności. 9. Skargi na ból fizyczny (bóle głowy, żołądka), częste wizyty u pielęgniarki szkolnej. 10. Mówienie o śmierci.

Depresja często występuje rodzinnie. Przyczyny mogą być związane z przemocą w domu, ale także ze stresującym wydarzeniu w życiu jak rozwód rodziców lub śmierć kogoś bliskiego. W takich przypadkach ważne jest, żeby cała rodzina poszukała wsparcia u specjalisty.

Jak przestać wypierać emocje? Jak skontaktować się z własnymi uczuciami? Jak nie wpaść w sidła depresji? I co być może najważniejsze: co zrobić kiedy się już w nie wpadło? Na te wszystkie pytanie znaleźć można odpowiedź w książce Depresja. Jedzenie, które leczy – trzeciej już części serii poświęconej tematyce leczenia nie tylko przez pożywienie. Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego żywienia oraz ekologicznego trybu życia, korzystając z najstarszego systemu medycznego ajurwedy oraz współczesnej dietetyki, radzą, w jaki sposób przeciwdziałać depresji, jak podnieść życiową energię oraz jak odróżnić depresję od okresowego spadku nastroju.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Depresja. Jedzenie, które leczy
Autopromocja
Depresja. Jedzenie, które leczy Karolina i Maciej Szaciłło Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze