1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Co robić, gdy dziecko cię rani?

fot.123rf
fot.123rf
Jak wyplątać się z tego emocjonalnego potrzasku? - radzi terapeutka Ewa Nowak.

Powiedz, co czujesz – zabolało cię, więc zareaguj, poinformuj o swoich uczuciach, nie ukrywaj tego, że dziecko sprawiło ci przykrość – mów o tym, ale bez agresji i oskarżeń.

Nie unikaj kontaktu
– wręcz przeciwnie, spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu. Jeśli zobaczy, że trzymasz się na dystans, kara, jaką ci wymierzy, będzie jeszcze surowsza.

Zmień nastawienie
– nasze podejście do sytuacji widać po ciele, gestach i mimice. Gdy oczekujemy zranienia – dzieci to podświadomie wyczuwają. Dlatego zamiast się nakręcać, następnym razem pomyśl: „zaraz serdecznie sobie pogadamy” i zobacz, jak myśli mogą dużo zmienić.

Zmierz swój poziom optymizmu
– smutny, zraniony rodzic jest dla dziecka przerażający. Rodzic ma być silny, wesoły i twardy, pokazywać, że życie jest wspaniałe i łatwo można sobie z nim poradzić. Gdy widzi, że rodzic kuli się pod ciężarem życia – sam mu dokłada. „Ranię cię za to, że dajesz się ranić” – tak to działa. Dzieci nie różnią się emocjonalnie od nas – my, dorośli, też tak robimy.

Postaw na otwartość
– nie zakładaj, że ktokolwiek, nawet twoje ukochane dziecko, wie, co czujesz. Trzeba to wyartykułować. Oczywiście bez oceniania: „jesteś nieprzyjemna, jesteś niesprawiedliwa, jesteś złośliwa, okropna” – mów wyłącznie o tym, co czujesz: „to sprawiło mi przykrość”, „jest mi smutno, źle”, „boli mnie, gdy tak mówisz”.

Nie zamiataj spraw pod dywan
– reaguj na wszystko, co w zachowaniu dziecka ci nie odpowiada. Brak reakcji to wskazywanie dziecku drogi, że zachowało się w sposób, który akceptujesz. Reakcja rodzica to dla każdego dziecka informacja, co ma robić, a czego nie. Inaczej skąd ma to wiedzieć?

Miej swój świat
dla dobra własnego dziecka, ale i swojego, warto zajrzeć głęboko w siebie i pomyśleć, co zawsze chciałam robić, jakie miałam marzenia w młodości, i zająć się tym. Rodzice bez zainteresowań są dla dziecka ciężarem. Bo co mają o nich mówić kolegom? Moja mama ma takie hobby, że lubi wracać prosto z pracy do domu?

Pielęgnuj relacje ze znajomymi
– warto, zwłaszcza gdy się jest rodzicem samotnie wychowującym dziecko, zadbać o szeroką sieć znajomych, z którymi utrzymuje się częste kontakty. Każde dziecko powinno mieć możliwość zobaczenia, że dla wielu osób znajomość z mamą czy tatą jest cenna i wartościowa.

Róbcie coś razem
– zastanów się, czy jest jakaś aktywność, która byłaby satysfakcjonująca i dla ciebie, i dla dziecka. Zadbaj o to, żebyście jak najczęściej spędzali wspólnie czas. Wtedy będziecie mieć wspólnych znajomych, wspólne wrażenia i tematy do rozmów. To dobre rozwiązanie wielu dziecięcych problemów.

Ewa Nowak: pedagog, terapeutka, autorka książek dla dzieci i młodzieży

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze