1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kuchnia
 4. >
 5. Tatar - mięso w roli głównej

Tatar - mięso w roli głównej

Choć to pracochłonne, mięso na tatara należy siekać nożem. I siekać tak długo, aż będzie można nim smarować upragnione powierzchnie. (Fot. iStock)
Choć to pracochłonne, mięso na tatara należy siekać nożem. I siekać tak długo, aż będzie można nim smarować upragnione powierzchnie. (Fot. iStock)
Tym razem ograniczymy się jedynie do czerwonego mięsa. Ani słowa o tatarze ze śledzia, z tuńczyka czy z łososia surowego, wędzonego. I nic o tatarach z owoców czy warzyw. Nic o sosach tatarskich. Dziś rolę pierwszoplanową odgrywa mięso.

I należy od razu podkreślić, że choć z każdego mięsa owo danie da się przyrządzić, nie jadamy tatara z wieprzowiny, bo nikt przecież nie chce mieć zapalenia wątroby. Z kurczaka, jedynego mięsa którego się brzydzę (oczywiście oprócz tego prawdziwego ze wsi), też nie przyrządzamy surowych dań - no może z wyjątkiem dań przygotowanych przez pewnego Japończyka, który rzeczywiście podobno robi z nich sushi.

Polędwica wołowa to mięso, z którego najczęściej jemy tatara. Niestety też - najczęściej nasze mięso jest mielone w maszynce. Ach! Nie ma nic bardziej przykrego. Bo choć to pracochłonne, mięso należy siekać nożem. I siekać tak długo, aż będzie można nim smarować upragnione powierzchnie. Uwierzcie mi, przy siekaniu tatara dla - dajmy osiemdziesięciu osób - dwóch kucharzy może się nieźle zmachać. Ale w kuchni trzeba trzymać poziom.

Ciekawym mięsem jest sarnina. Wyjątkowo delikatna, o bardzo charakterystycznym zapachu, z którym wielu ludzi może mieć problem. Kiedyś pracowałem w dużej, cateringowej kuchni, pod okiem mistrza narodowości niemieckiej, o którym jeszcze nie raz wspomnę. Panował na niej system kar i - rzadko - nagród, w ramach którego przewidziane były różnego rodzaju upokorzenia. W tej więc kuchni, dostałem pół sarny do oporządzenia. Miała jeszcze na sobie skrawki futra, pewnie myśliwy miał równie mało wprawy jak ja. Aż siedmiu kucharzy opuściło kuchnię, zostawiając mnie w ferworze walki oddzielania mięsa od kości, ale udało się z kubkiem kawy pod nosem i na sposób „długiego papierosa” - bo sarnina naprawdę śmierdzi. Nie zrażajmy się jednak, jest to pyszne mięso i basta!

A jeżeli idzie o jagnię… spróbujcie tego:

 • posiekajcie jagnięcą gicz pozbawioną błon i ścięgien
 • gruntowy ogórek pokrojony w drobną kostkę skropcie olejem słonecznikowym z pierwszego tłoczenia na zimno
 • dodajcie pieprz świeżo mielony, i sól gruboziarnistą
 • a jeżeli chcemy zrobić komuś wielką przyjemność użyjmy ikry łososia, żeby potrawę wykończyć
 • do tego jeszcze redukcja* rozmarynu z czosnkiem i miodem - ważne z jakim, bo to nadaje ton (dziś stawiam na akacjowy)
 • a żeby zmienić teksturę możemy dodać kwaśnej śmietany
*redukcja: kilka gałązek rozmarynu gotujemy w wodzie z ząbkiem czosnku i z czterema łyżkami miodu akacjowego

Może kaczka? Odważnie!

Jeżeli uda nam się kupić świeżą kaczą pierś - do dzieła!
 • siekamy!
 • dodajemy musztardę gorczycową i szczyptę cukru trzcinowego
 • wyciskamy sok z pomarańczy, który wygotowujemy z przyprawami korzennymi (goździk, cynamon, mielony imbir)
 • wywar ten mrozimy i przed podaniem miksujemy blenderem.
Tatar serwujemy na cienkich plastrach ogórka (użyjmy obieraczki!) z jajkiem kaczym, skropiony olejem lnianym i z liśćmi świeżego majeranku. Obok na talerzu powinien wylądować sorbet z pomarańczy.

I uwaga! Meritum sprawy, oryginalny tatar z koniny!

Ileż ja się nasłuchałem argumentów przeciw. Ile spojrzeń dostałem wrogich i pełnych pogardy. Tatarzy jedli konie z szacunku do tych zwierząt. Cóż, jako potomek Tatara, i to nie byle jakiego, bo kasztelana zamku w Chęcinach, mogę powiedzieć tylko tyle, że moja górna warga jest w zaniku a  moja miłość do koniny nie zna granic. Tatara z koniny (polędwica) wkładamy do ust, językiem rozgniatamy o podniebienie. Tak, przypomina masło.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze