1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Te zdania niszczą związki. Jeśli zależy ci na zdrowej relacji, trzymaj się od nich z daleka

Te zdania niszczą związki. Jeśli zależy ci na zdrowej relacji, trzymaj się od nich z daleka

(Fot. JLco – Ana Suanes/Getty Images)
(Fot. JLco – Ana Suanes/Getty Images)
Gdy w związku pojawia się konflikt, często chwytamy się zdań, które nie tylko nie rozwiązują problemu, lecz wręcz zaogniają spór. Niektóre z nich mogą nawet powodować nieodwracalne szkody, dlatego jeśli zależy ci na zbudowaniu trwałej i zdrowej relacji ze swoim partnerem, sprawdź, których fraz, według psychologów i terapeutów, należy unikać jak ognia, szczególnie podczas kłótni.

Każdemu z nas z pewnością zdarzyło się kiedyś powiedzieć pod wpływem chwili coś tak obraźliwego pod adresem naszego partnera lub naszej partnerki, że gdy tylko słowa opuściły nasze usta, mieliśmy ochotę natychmiast je cofnąć – tak, aby nigdy nie dotarły do uszu drugiej strony. Jakie zdania najbardziej szkodzą naszym związkom? Eksperci wybrali kilka fraz, których szczególnie należy unikać, jeśli chcemy, aby nasza relacja przetrwała długie lata.

Zdania, które niszczą związki. Eksperci wskazali kilka najbardziej szkodliwych fraz

1. „To wszystko twoja wina”

Obwinianie partnera o cokolwiek – zwłaszcza o coś, co ewidentnie nie jest jego winą lub jest winą obojga – powoduje najwięcej szkód w relacjach. I nawet jeśli jedna ze stron faktycznie zachowała się nie w porządku, używanie tego zdania nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Ta toksyczna postawa uniemożliwia nam bowiem przyjęcie odpowiedzialności za swoje czyny, a tym samym przekreśla nasze szanse na zbudowanie zdrowej relacji.

Co więcej, zdanie to nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale może nawet doprowadzić do eskalacji konfliktu i przerodzić się w otwartą wojnę słowną, podczas której partnerzy będą wzajemnie obrzucać się oszczerstwami. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zapytanie: „Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co zrobiłeś źle?” lub „Jak twoim zdaniem możemy to naprawić?”.

2. Każde zdanie zaczynające się od „zawsze”

Każde zdanie zaczynające się od „zawsze” jest trucizną dla związku, szczególnie gdy następuje po nim krytyczny komentarz, np. „ignorujesz ​​moje potrzeby” lub „zostawiasz wszystko na mojej głowie”. Takie uogólnienia skutkują izolacją i sprawiają, że druga strona czuje się niesłusznie osądzana. Problem ze słowem „zawsze” polega również na tym, że odpowiedzią na nie najczęściej jest defensywa. To po prostu wyzwalacz większego konfliktu, dlatego lepszą opcją jest po prostu spokojne opisanie naszych odczuć.

Unikajmy jednak słów, które brzmią jak krytyka partnera i zamiast tego skupmy się na rozwiązywaniu problemu. Pomocne może być powtarzanie sobie zdania: „To nie ja kontra ty, to my kontra problem” oraz używanie stwierdzeń zaczynających się od „ja”, np. „Ja zauważyłem, że…” i dalej: „…i ma to wpływ na to, jak się czuję. Czy masz chwilę, żeby o tym porozmawiać?”.

3. „Chcę rozwodu”

Rozważanie rozstania, gdy jesteśmy głęboko zranieni, jest zrozumiałe, jednak wywoływanie tego tematu tylko po to, aby przedstawić swój punkt widzenia, zostać wysłuchanym lub zrozumianym – nie jest dobrym pomysłem. Dla małżeństwa to po prostu bomba atomowa, która sprawia, że druga strona natychmiast czuje się zagrożona i przechodzi w tryb przetrwania.

Groźba odejścia może też wywołać u partnera kaskadę niepewności oraz uruchomić lawinę najgłębszych obaw związanych z przywiązaniem. Znacznie lepiej jest po prostu się uspokoić, a następnie spróbować wyrazić siebie w inny sposób. Jeśli jednak nadal nie czujesz się wysłuchany lub wysłuchana, wtedy warto udać się do specjalisty.

4. „To pewnie burza hormonów”

Oskarżanie partnera o zaburzenia hormonalne tylko dlatego, że zachowanie drugiej strony nie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami, to kolejny świetny sposób na podważenie zaufania i zniszczenie związku.

5. „Mylisz się”

Niełatwo przyznać się do błędu, ale jeśli chcemy zbudować zdrową relację, musimy się tego nauczyć. Powiedzenie komuś, że się myli, jest w zasadzie powiedzeniem mu, że nie szanujemy jego opinii, a to tylko może zaszkodzić związkowi. Jest wiele innych sposobów na zakomunikowanie tego, że się z kimś nie zgadzamy.

6. „Jak mogłeś to zrobić?”

„Jak mogłeś to zrobić?”, „Co ty sobie myślałeś?”, „Jak mogłeś być tak głupi?” – te zdania najlepiej wyrzucić sobie raz na zawsze z głowy. To po prostu oskarżenia ubrane w kostium pytania. Aby zbudować zdrową relację, pytania należy zadawać szczerze i z prawdziwą ciekawością, a nie osądzając lub obwiniając drugą stronę. Pytajmy „Co się stało?”, a nie „Naprawdę? Znowu?”.

7. „Z tobą jest coś nie tak”

Zdania takie jak „Z tobą jest coś nie tak” lub „Co się z tobą dzieje?” wypowiedziane pogardliwym tonem to pewny sposób na to, aby zaszkodzić związkowi. Takie stwierdzenia nie tylko nie pomagają w rozwiązaniu konfliktu, ale też zawstydzają drugą osobę i są pierwszym krokiem do tego, aby straciła ona do nas zaufanie.

8. „Wychodzę!”

To jedno słowo to jeden z największych sabotażystów związku. Jest jak uderzenie toporem, które rozbija najważniejsze fundamenty zdrowej relacji: zaufanie i bezpieczeństwo. A takie pęknięcia, jak wszyscy wiemy, niezwykle ciężko jest naprawić. Co ciekawe, słowo to najczęściej rzucamy wtedy, gdy zaczynamy czuć się zagubieni w rozmowie i nie wiemy, co powiedzieć. I nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak destabilizujące jest to zagrożenie. Pamiętajmy: klucz to komunikacja i każda, nawet najtrudniejsza, rozmowa jest lepsza niż milczenie i rezygnacja.

9. „Nie obchodzi mnie to”

To jedno z najbardziej szkodliwych zdań dla związku. Przeciwieństwem miłości nie jest bowiem nienawiść, a obojętność. Jeśli więc fraza ta zostanie wypowiedziana szczerze, może oznaczać jedno z poniższych: „Nie obchodzisz mnie ty/nie obchodzi mnie nasz związek”, „Ty i nasz związek nie są już priorytetami w moim życiu”, „Nie interesuje mnie już nasza relacja”, „Poddaję się”. To też wyraźny sygnał, że uczucie wygasło, a relacja zmierza ku końcowi.

Czytaj też: Situationship, czyli niby razem, ale osobno. Na czym polega taka relacja?

10. „Albo oni, albo ja!”

Ultimatum również może szkodzić związkowi i nawet jeśli partner wybierze na twoją korzyść, prędzej czy później stworzy to między wami jeszcze większy problem. Dlatego, zamiast prosić partnera o wybranie między tobą a jego przyjaciółmi, rodzicami, hobby lub karierą, lepiej jest wybrać rozwiązanie, które nie wymaga od drugiej strony przekroczenia jej granic i pójścia na kompromis.

Wszystko, co mówisz z pogardą i wrogością, niszczy twój związek

Pamiętaj, że wszystko, co mówisz, wyrażając pogardę lub wrogość, może szkodzić twojemu związkowi. Zdania, takie jak „Jesteś idiotą”, „Jesteś nienormalny” lub „Jesteś obrzydliwy”, nie tylko zawstydzają twojego partnera, ale też obniżają jego pewność siebie, a w efekcie również zdolność do zbudowania zdrowej relacji. Podobnie jest z popularnymi frazami „Zamknij się” lub „Nie mam do ciebie szacunku”, dlatego przy następnej kłótni starajmy się panować nad emocjami i skupiać przede wszystkim na zachowaniu partnera, a nie na jego osobie.

Źródło: Carter Gaddis, „28 Experts Reveal The #1 Phrase That Will Damage A Relationship”, yourtango.com [dostęp: 05.08.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze