1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 5 zdań, dzięki którym zabrzmisz inteligentnie. Pomagają odnieść zawodowy i towarzyski sukces

5 zdań, dzięki którym zabrzmisz inteligentnie. Pomagają odnieść zawodowy i towarzyski sukces

Chcesz robić lepsze wrażenie? Poznaj 5 polecanych przez ekspertów zdań, które sprawią, że zabrzmisz mądrzej (Fot. Hinterhaus Productions/Getty Images)
Chcesz robić lepsze wrażenie? Poznaj 5 polecanych przez ekspertów zdań, które sprawią, że zabrzmisz mądrzej (Fot. Hinterhaus Productions/Getty Images)
Spotkanie biznesowe, rozmowa rekrutacyjna, a nawet randka z matchem, który w bio na Tinderze podkreślił, że ponad wszystko ceni sobie bystrość umysłu... Jest wiele sytuacji, kiedy chcemy wyjść na lotnych i elokwentnych, ale stres i niepewność nam tego nie ułatwiają. W takich wypadkach możemy zastosować proste sztuczki, które co prawda realnie nie dodadzą nam IQ, ale stworzą takie pozory.

Na początek uspokajamy – nie musisz zarywać nocek, aby w pocie czoła wertować opasłe słowniki. Wcale nie chodzi o sięganie po specjalistyczne terminy i rzadko używane wyrazy. Według ekspertów komunikacji od bycia ą i ę lepsze jest uwydatnienie jednej konkretnej cechy. – Warto pamiętać, że inteligencja tkwi w ciekawości świata. Autentyczne zaciekawienie sprawi, że będziemy odbierani jako błyskotliwsi – twierdzi znawczyni etykiety Jenny Dreizen. Kluczowe są więc dociekliwość, uwaga poświęcana naszemu rozmówcy i otwartość na nową wiedzę. Jak je wyrazić? Jeśli w trakcie pogawędki dopadnie cię pustka w głowie, możesz skorzystać z tych gotowych formułek. Choć na pierwszy rzut oka przypominają one porady typu „jak mądrze rozmawiać o książkach, kiedy od dawna żadnej nie miałeś w ręku” z satyrycznych profili, w rzeczywistości mają potencjał, aby stać się dobrym punktem wyjścia do żywej dyskusji i zacieśniania społecznych więzi.

Czytaj też: Bezcenna porada Einsteina, jak zwiększyć inteligencję u dziecka. Uczony wcale nie zalecał siedzenia w książkach

1. Nie jestem pewna, ale mogę się dowiedzieć.

„Wiem, że nic nie wiem”, słynne stwierdzenie przypisywane Sokratesowi, jest nadal aktualne. Jednak świadomość własnej niewiedzy zamiast robienia z siebie chodzącej encyklopedii to jedno. Równie istotna jest także chęć uzupełnienia braków. Dlatego wymień zwieńczone kropką „nie wiem” na lepszą alternatywę. Zaakcentuj, że sprawa cię zaintrygowała i z przyjemnością się jej bliżej przyjrzysz. W formalnych warunkach możesz ująć to na przykład tak: „Zastanawiałam się nad tym. Chciałabym zagłębić się w to zagadnienie i pomówić o nim później”.

2. Chciałabym podzielić się tym, co wiem na ten temat.

Kiedy rozmowa zejdzie na tory, na których czujesz się pewniej, nie wahaj się zabrać głosu. Zdaniem osobistego i biznesowego coacha Masona Farmaniego zaznaczysz w ten sposób, że nie tylko wciąż się rozwijasz i zaspokajasz swoją wrodzoną ciekawość, ale także jesteś gotowa dzielić się wiedzą z innymi. – To zdanie sugeruje, że jesteś obeznana z daną problematyką i chcesz wnieść swój wkład w rozmowę. Sprawiasz, że konwersacja stanie się wymianą, a nie wygłaszaniem wykładu – tłumaczy.

Aby jeszcze wyraźniej wyeksponować chęć poszerzania wiedzy, możesz powiedzieć też np.: „Zawsze sądziłam, że wygląda to w ten sposób, ale niedawno natknęłam się na informację, że [...] i bardzo mnie to zainspirowało”. A co jeśli wiesz, że twój rozmówca jest bieglejszy w danym obszarze? W takim razie możesz zapytać, jak on widzi tę kwestię. „Chętnie posłucham na ten temat, jeśli chcesz mi o tym opowiedzieć” może być dobrym tropem.

3. Rozumiem twój punkt widzenia, ale chciałabym zaproponować coś innego.

Według ekspertów o inteligencji świadczy też to, jak radzimy sobie z różnicą zdań. Kiedy nasze przemyślenia nie są zgodne ze światopoglądem rozmówcy, dobrze jest zakomunikować to w uprzejmym tonie, który nie doprowadzi do natychmiastowej kłótni. – Używając tego wyrażenia, dajesz znać, że aktywnie słuchasz i szanujesz perspektywę drugiej osoby, ale jednocześnie pozwalasz sobie na wyrażenie własnego stanowiska – mówi Farmani.

Czytaj też: 8 zdań, dzięki którym zjednasz sobie ludzi. Wysyłając te komunikaty, zwiększasz szansę na nowe znajomości

4. Spójrzmy na to szerzej, zanim podejmiemy decyzję.

Propozycje takie jak „na spokojnie rozważmy wszystkie za i przeciw” szczególnie dobrze sprawdzą się w biurowych warunkach. Ekspertka ds. etykiety Jules Hirst uważa, że dzięki nim podkreślimy to, że mamy strategiczne podejście do działania i umiejętność krytycznego myślenia. Tym samym zyskujemy szansę, żeby zrobić korzystne wrażenie na współpracownikach oraz przełożonych. – Wymawiając to zdanie, pokazujesz, że nie skupiasz się tylko na tym, co widoczne gołym okiem, ale także bierzesz pod uwagę długofalowe konsekwencje – przekonuje. Dodatkowo daje nam też dłuższą chwilę do namysłu, zanim będziemy musieli na forum wygłosić swoją opinię.

5. Popełniłam błąd.

– Chociaż może wydawać się to banalnie proste, wiele osób ma kłopot z powiedzeniem tego zdania – mówi Hirst. Tymczasem specjaliści edukują, że otwarte przyznawanie się do pomyłek nie tylko jest domeną ludzi inteligentnych, ale ma też wiele korzyści. Jest wyrazem tego, że nie boisz się potknięć, jesteś gotowa do wzięcia za nie odpowiedzialności i wyciągnięcia z nich cennej lekcji na przyszłość. Jest równie ważne w środowisku zawodowym, jak i życiu prywatnym. – Komunikat „myliłam się, przepraszam” pokazują drugiej osobie, że relacja z nią jest dla nas ważna – dodaje Farmani. Mimo że nie jest to łatwa sztuka, warto się jej więc nauczyć.

Źródło: „16 Phrases That Instantly Make You Sound More Intelligent, According to Etiquette Experts”, parade.com [dostęp: 9.10.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze