1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

7 rad na 7 dni przed egzaminem

123rf
123rf
Każdy, kto zdawał w życiu jakiś egzamin, wie co się dzieje na 7 dni przed. Panika, atak lenistwa, niepokój, pełna mobilizacja. Każdy nas reaguje inaczej, ale każdemu przyda się 7 poniższych rad.

1. Zaplanuj czas, aby skoncentrować się na nauce

Usiądź i napisz harmonogram. Zaplanuj dni i godziny na naukę. Rozłóż sobie także materiał do nauczenia się, uwzględnij powtarzanie.

2. Wysypiaj się To ważne, żeby przed egzaminem dobrze się wysypiać. Sen jest regenerujący dla ciała, a w tym mózgu, który jest bardzo potrzebny w czasie nauki. Nocne uczenie się nie jest skuteczne, wiedza którą w ten sposób zdobędziesz, będzie krótkotrwała. A ty sam na egzaminie zbyt zmęczony, żeby błyskotliwie myśleć.

3. Nie wchodź na Facebooka i nie graj w gry komputerowe

Gdy przychodzi czas, aby nauczyć się czegoś nowego lub utrwalić wiadomości, portale społecznościowe i gry będą cię rozpraszać. Potrzebujesz do nich innych obszarów mózgu. Poza tym takie aktywności niepostrzeżenie zabierają mnóstwo czasu, a ty na tydzień przed egzaminem musisz go szanować.

4. Nie zmieniaj nawyków żywieniowych

Niech twój organizm „myśli”, że niewiele się zmieniło. Mniej się wtedy zestresuje. Poza tym potrzebujesz energii do nauki i zdania egzaminu, a ta pochodzi również z jedzenia. Jeśli masz ściśnięty żołądek, nie zmuszaj się jednak do dużej ilości jedzenia. Nie przejadaj się również, zwłaszcza słodyczami, bo to prowadzi do rozleniwienia.

 

5. Rób podsumowania i powtórki

Każdy ma swoje metody nauki, ale badania wykazały, że często sprawdzają się podsumowania materiału, czyli synteza wiadomości. Tuż przed egzaminem może ci się to wydawać stratą czasu, ale to prosty i skuteczny sposób na utrwalanie wiadomości.

6. Nie zapomnij o nagrodach

Za każdy etap nauki, nagródź się. Dobrą herbatą, spacerem, spotkaniem z przyjaciółką lub obejrzyj ulubiony program telewizyjny. Zapewnij sobie relaks.

7. Nie wkuwaj

Jedynie pamięciowe uczenie się nie jest skuteczne, lepiej działa zrozumienie albo metoda skojarzeń. Najlepsze efekty daje autentyczne zainteresowanie tematem, wtedy wiedza jakby sama wchodzi do głowy. Wzbudź w sobie jak najwięcej entuzjazmu, a nie będziesz musiał wkuwać. Powodzenia!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze