1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Współczucie - antidotum na gniew

Współczucie - antidotum na gniew

123rf.com
123rf.com
Według nauczycieli duchowych Wschodu nasz rozwój powinien dążyć do odczuwania ciągłego współczucia. Wobec siebie, wobec innych, wobec wszystkiego. To doświadczenie nie jest możliwe, gdy okazujemy gniew lub tłumimy go w sobie.

Złość, gniew, irytacja a nawet złe myśli o kimś oddzielają nas od odczuwania dobrych emocji – radości, błogości, miłości, wewnętrznego spokoju. Nie oznacza to, że mamy się naszej złości wyrzec i ją stłumić, raczej najpierw należy ją sobie uświadomić. I nie warto jej się bać. Często gniew, który sam w sobie nie jest zły, mylimy z agresją. Ważne jest, aby być w stanie zauważyć, kiedy jesteśmy coraz bardziej wściekli, sfrustrowani, rozdrażnieni, zirytowani. To sygnały, że nasza złość narasta. Z tego świadomego miejsca mamy możliwość wyboru, co chcemy z tym uczuciem zrobić. Dać upust swojej wrogości wobec innych, czy w bezpieczny sposób ją odczuć i uwolnić. Dobrze jest to zrobić podczas medytacji emocji (o metodzie możesz przeczytać TUTAJ).

Innym sposobem na skuteczne poradzenie sobie z gniewem, który przeradza się w agresję, jest kultywowanie w sobie współczucia. Czym ono jest? To umiejętność utożsamiania się z czyimiś uczuciami, czyli tak naprawdę empatia. W procesie współczucia potrzebna jest uwaga skierowana na drugą osobę. Jednak nie należy koncentrować się na jej osądzaniu czy ocenianiu, tylko na jej świecie uczuć. Spróbuj wyobrazić sobie smutki, lęki i bóle, które osoba, budząca twoją złość, przeżywa. Zobacz, że w jej życiu, podobnie jak w twoim, zaistniały rozczarowania, porażki, straty, że nosi w sobie głębokie rany. Wyobraź sobie, że jest to twoje dziecko, które zostało skrzywdzone i bardzo się boi. Może z tego powodu atakuje i rani. W myślach pociesz je i przytul. Poprzez taką praktykę można dojść do zrozumienia, że wzbudzanie w sobie współczucia może być bardzo skutecznym antidotum na odczuwanie złości, która nie jest dla nas konstruktywna ani dobra.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze