1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Znaczenie imion męskich

fot. iStock
fot. iStock
Imię to ważna cząstka człowieka. Niektórzy uważają je wręcz za rodzaj wróżby, błogosławieństwa. Nie bez powodu Mirosław Winczewski, autor „Leksykonu imion”, na jego podtytuł wybrał słowa „magia ukryta w każdym z nas”.

Kiedy rodzi się dziecko – a właściwie na długo przed jego przyjściem na świat, czasem nawet przed poczęciem – rodzice (a często też dziadkowie i reszta rodziny) zaczynają zastanawiać się, jakie nadać mu imię, jak ma prezentować się na zewnątrz. Nierzadko matka czuje, że jej dziecko „przynosi” określone imię, że urodzi Krzysia. A czasem kieruje się modą, fascynacją jakimś bohaterem literackim czy filmowym...

Możesz wierzyć lub nie, że imię programuje przyszłość człowieka czy determinuje jego usposobienie... Ale na pewno nieraz słyszałaś stwierdzenia w rodzaju: „wszystkie Elki są...” albo „Tadeusza nic nie rusza”. Co oznacza imię twojego partnera?

Adam – praojciec rodu ludzkiego. Bardzo konkretny, bazujący na logice, solidny i wymagający dyscypliny od innych. Obdarzony dobrym zdrowiem i znakomitą pamięcią (czyli również pamiętliwy). Często brak mu polotu, elastyczności i dyplomacji (szczególnie w kontaktach z kobietami). Bardzo wysoko ceni sobie przyjaźń
i wierność. Godny zaufania, ale mało towarzyski i komunikatywny, z trudem nawiązujący znajomości.

Andrzej – obdarzony dużą mocą. Potrafi zarządzać pieniędzmi i praktyczną stroną życia. Cechuje go duża odpowiedzialność i poczucie realizmu. Zawsze gotów wspierać innych, świetnie sprawdza się też w roli ojca. Odznacza się dużą pewnością siebie i zdecydowaniem, szczerością i lojalnością. Do życia podchodzi z optymizmem,
odwagą i otwartością. Mógłby jednak być bardziej otwarty na odmienne od własnych osądy i opinie.

Bartosz – obdarzony dużą energią, witalnością, choć często prowadzi niezdrowy tryb życia. Nerwowy, zwykle jest na „nie” i łatwo wybucha. Niechętnie przyznaje się do błędów. Nie znosi nudy – ruchliwy, trudno mu usiedzieć w miejscu. Szuka przygód, a nierzadko też przysłowiowego guza. Spełnia się w działaniu – zwykle wybiera zawody związane z pracą fizyczną albo z ryzykiem.

Jacek – w „Leksykonie imion” figuruje jako ekstrawertyk
o różnorodnych zainteresowaniach i trudnym charakterze. Inne wymienione cechy to upór i wybuchowość, a nawet apodyktyczność, prowadząca do konfliktów z otoczeniem. Bardzo towarzyski, ceni też tzw. światowe życie. Potrzebuje dużo przestrzeni i poczucia wolności, działa z rozmachem. Lubi podróże, luksus i podejmuje różne starania, by zaimponować kobietom. Jest oddanym przyjacielem. Zaleca się mu, by działał z nieco większą ostrożnością.

Łukasz
– należy do osób solidnych, pracowitych, wytrwałych i cierpliwych, chociaż niespecjalnie spragnionych wiedzy. Mimo idealistycznego podejścia do życia jest konserwatystą – podąża raczej utartymi ścieżkami, rzadko podejmuje wyzwania i porywa się na nowe rzeczy. Unika towarzystwa. Jest odbierany jako wycofany i powolny, wręcz flegmatyczny. Przechodzi przez życie małymi krokami, często też błądząc i gubiąc się w jego zawiłościach. Bywa naiwny.

Marek
– imię rzymskie (Marcus). Odznacza się inwencją twórczą i intuicją, ale ma też zmysł praktyczny i umiejętność realnej oceny sytuacji. Dobrze czuje się w grupie, potrafi też jej przewodzić. Świetnie odnajduje się w trudnych sytuacjach, zawsze znajdując trafne rozwiązania, a czasem podejmując niemałe ryzyko. Jest dobrym mężem i ojcem. Umie cieszyć się życiem – ceni sobie kontakt z naturą i smaczne jedzenie. Przywiązuje też sporą wagę do stroju.

Michał
– może mieć skłonność do zamykania się w sobie, choć chętnie spieszy z radą i pomocą, niekoniecznie jednak odwołując się do dyplomacji. Rzecz w tym, że brakuje mu pewnej elastyczności – może dlatego, że w życiu kieruje się logiką. Ma silną wolę, ale potrafi też być apodyktyczny. Bardzo uczuciowy (czasem przewrażliwiony na swoim punkcie), co nie znaczy, że okazywanie emocji zawsze przychodzi mu z łatwością.

Paweł – wyróżnia się silną wolą, pracowitością i wytrwałością, co sprzyja realizacji długoterminowych zamierzeń. Nadpobudliwy, ruchliwy (miłośnik podróży), potrafi być też uparty i zawzięty. Bardzo oddany rodzinie, również przyjaciołom, czasem próbuje uszczęśliwiać innych na siłę. Okazywanie uczuć nie jest jego najmocniejszą stroną. Jest dość nieufny wobec kobiet, a to dlatego, że obawia się odrzucenia
i zdrady.

Piotr – to, jak wiadomo, imię pierwszego apostoła. Pochodzi od greckiego słowa petros (opoka, skała). Jego główna charakterystyka to silnie rozwinięta intuicja
i instynkt opiekuńczy, a także duża wrażliwość na potrzeby innych. To idealista, gotów zmieniać świat – pomagać, ratować, uzdrawiać. Spragniony miłości, bliskości, czułości. Często chwyta się jednak zbyt wielu rzeczy, brakuje mu konsekwencji i wytrwałości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze