Znaczenie imion męskich

Imię to ważna cząstka człowieka. Niektórzy uważają je wręcz za rodzaj wróżby, błogosławieństwa. Nie bez powodu Mirosław Winczewski, autor „Leksykonu imion”, na jego podtytuł wybrał słowa „magia ukryta w każdym z nas”.


Kiedy rodzi się dziecko – a właściwie na długo przed jego przyjściem na świat, czasem nawet przed poczęciem – rodzice (a często też dziadkowie i reszta rodziny) zaczynają zastanawiać się, jakie nadać mu imię, jak ma prezentować się na zewnątrz. Nierzadko matka czuje, że jej dziecko „przynosi” określone imię, że urodzi Krzysia. A czasem kieruje się modą, fascynacją jakimś bohaterem literackim czy filmowym…

Możesz wierzyć lub nie, że imię programuje przyszłość człowieka czy determinuje jego usposobienie… Ale na pewno nieraz słyszałaś stwierdzenia w rodzaju: „wszystkie Elki są…” albo „Tadeusza nic nie rusza”. Co oznacza imię twojego partnera?

Adam – praojciec rodu ludzkiego. Bardzo konkretny, bazujący na logice, solidny i wymagający dyscypliny od innych. Obdarzony dobrym zdrowiem i znakomitą pamięcią (czyli również pamiętliwy). Często brak mu polotu, elastyczności i dyplomacji (szczególnie w kontaktach z kobietami). Bardzo wysoko ceni sobie przyjaźń i wierność. Godny zaufania, ale mało towarzyski i komunikatywny, z trudem nawiązujący znajomości.

Andrzej – obdarzony dużą mocą. Potrafi zarządzać pieniędzmi i praktyczną stroną życia. Cechuje go duża odpowiedzialność i poczucie realizmu. Zawsze gotów wspierać innych, świetnie sprawdza się też w roli ojca. Odznacza się dużą pewnością siebie i zdecydowaniem, szczerością i lojalnością. Do życia podchodzi z optymizmem, odwagą i otwartością. Mógłby jednak być bardziej otwarty na odmienne od własnych osądy i opinie.

Bartosz – obdarzony dużą energią, witalnością, choć często prowadzi niezdrowy tryb życia. Nerwowy, zwykle jest na „nie” i łatwo wybucha. Niechętnie przyznaje się do błędów. Nie znosi nudy – ruchliwy, trudno mu usiedzieć w miejscu. Szuka przygód, a nierzadko też przysłowiowego guza. Spełnia się w działaniu – zwykle wybiera zawody związane z pracą fizyczną albo z ryzykiem.

Jacek – w „Leksykonie imion” figuruje jako ekstrawertyk o różnorodnych zainteresowaniach i trudnym charakterze. Inne wymienione cechy to upór i wybuchowość, a nawet apodyktyczność, prowadząca do konfliktów z otoczeniem. Bardzo towarzyski, ceni też tzw. światowe życie. Potrzebuje dużo przestrzeni i poczucia wolności, działa z rozmachem. Lubi podróże, luksus i podejmuje różne starania, by zaimponować kobietom. Jest oddanym przyjacielem. Zaleca się mu, by działał z nieco większą ostrożnością.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »