1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Nowy związek - stary problem

123rf
123rf
Miało być tak pięknie. On wydawał się przeciwieństwem poprzedniego partnera, a okazał się podobny, wręcz identyczny. Otworzyły się stare rany, które bolą tak samo dotkliwie. Dlaczego tak się dzieje?

1. Poprzedni problem w związku nie został rozwiązany. Emocjonalna reakcja na to, co działo się w relacji, nie została dopełniona. Nie poczuliśmy do końca tego, co mieliśmy poczuć. Może nam się wydawać, że cierpieliśmy i wszystko co złe, się wydarzyło, ale powtórka w nowym związku temu zaprzecza. Widać próbowaliśmy uniknąć bólu, smutku, złości. Za mało koncentrowaliśmy się na własnym wnętrzu, za dużo na zachowaniu partnera. Jego zmiana miała nas wyzwolić. Tak się nie stało. Teraz jest okazja, żeby to zaakceptować i przeżyć naprawdę.

2. Dlaczego tak się pomyliłam? Możesz zadawać sobie to pytanie. Partner, który pojawia się po trudnych przejściach często jest przez nas idealizowany. Wpadamy w stan zbliżony do euforii z tego samego powodu, dla którego nie chcieliśmy przeżyć bólu poprzednio. Ze strachu przed czuciem. Wolimy nie widzieć różnych symptomów, które zapowiadają przyszłość. Nie warto jednak się o to oskarżać. Nasza psychika pokrętnymi drogami dąży do oczyszczenia się z negatywnych emocji, które są powodem starych ran. Jest w tym mądra.

3. Co teraz? U źródeł problemu leży ciągle ten sam wzorzec, który domaga się, żeby nim się zająć. Jest jak zagadka, która nie doczekała się odpowiedzi. Dlatego wróć do poprzedniej relacji. Co tam się działo? Byłaś lekceważona, nieszanowana? Może wykorzystywana przez niezaradnego mężczyznę, a ten też właśnie stracił kolejną pracę? Albo znowu jesteś z kimś, kto nie chce mieć z tobą dziecka? Popatrz na siebie w tym układzie. Gdzie kryje się twój ból? Czego się boisz? Może być trudno odpowiedzieć sobie na to pytanie. Pytanie pomocnicze brzmi - gdyby stało się tak, jak chcesz, co musiałabyś zrobić, poczuć, zmienić? Właśnie tego się boisz. I to jest twój stary problem.

Związki: Najpierw pokochaj siebie - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze