Czasy się zmieniają, jednak domek na drzewie pozostaje pragnieniem wielu dzieci. Klara, znana już z poprzedniej książki Jakuba Skworza, też o nim marzy. Ponieważ jednak marzenia same się nie spełniają, dziewczynka wraz z przyjaciółmi bierze się za budowę. A jeszcze wcześniej przygotowuje plan, w którym najważniejsze to: budować szybko i sprawnie, i nie uszkodzić drzewa. Jakub Skworz przyznaje, że praca nad książką dla dzieci „Klara buduje” uświadomiła mu, jakim skomplikowanym projektem jest duża budowa. I że jest na niej miejsce dla inżynierek. Warto brać przykład z Norwegii, gdzie wśród osób zatrudnionych w branży budowlanej jest ponad 30 proc. kobiet.
Wcześniej wydał Pan powieści dla najmłodszych „Adaś Mickiewicz” i „Mania Skłodowska”, ostatnio ukazała się „Klara buduje”, czyli książka o… kobietach pracujących w budownictwie. Od kiedy literatura dziecięca zajmuje się takimi tematami?
Moim zdaniem od zawsze. Dobre opowieści dotykają tego, co ważne, dają nadzieję i wskazują drogę. Jeżeli nikt nie powie małej Zosi, że czegoś nie może osiągnąć, to nie będzie o tym wiedziała. Podobnie z Krzysiem. Jeśli nikt nie wytłumaczy mu, że nie ma prawa okazywać uczuć, to będzie robił to w sposób całkowicie naturalny.
W młodym pokoleniu jest lęk o to, jak będzie wyglądał świat w przyszłości. Dlatego chciałbym pokazywać rozwiązania. Ale mówić też, że być może znajdziesz tu temat, którym powinnaś albo powinieneś się zająć w przyszłości. Będą tacy, którzy wzruszą ramionami. Będą tacy, którzy się zaniepokoją. Ale będą też ci, którzy poczują ekscytację na samą myśl, że można coś zmienić. Oni odpowiedzą na wyzwanie.
Książka wystarczy, żeby Zosia zapragnęła pracować na budowie?
Nie, ale kropla drąży skałę. Książki są już dwie. Pierwsza pokazuje, jak Klara odkrywa swój niesamowity dar. Druga podpowiada, jak powinna wyglądać przyszłość budownictwa. Na ich podstawie powstały warsztaty „Młode Majsterki” organizowane wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. Dziewczynki mogą w trakcie zajęć przygotować zaprawę oraz wymurować ścianę. Dzięki temu na własnej skórze przekonają się, czy to jest coś, co je interesuje.
Czy poznał Pan jakąś kierowniczkę budowy w Polsce?
Tak, panią Agatę Karczewską, która stała się jedną z bohaterek pierwszej „Klary”. Jest kierowniczką budowy, zarządza kilkusetosobową ekipą i realizuje kontrakty warte wiele milionów.
Liczyłem na tzw. smaczne kąski, na to, że usłyszę, jak bycie kobietą stawiało ją przed dodatkowymi wyzwaniami. Usilnie dopytywałem, czy miała ciężej, czy spotykały ją nieprzyjemne sytuacje. Wzruszyła tylko ramionami i powiedziała, że właściwie to nie. Jak każdy na początku czuła się niepewnie po studiach, kiedy zaczynała. Jednak doświadczenie zrobiło swoje.
Jakub Skworz, pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży oraz nauczyciel pisania. Autor serii „Klara buduje” na zlecenie firmy Erbud, która przełamuje stereotypy związane z budownictwem i branżą budowlaną. Twórca kursu „Napisz książkę dla dzieci albo młodzieży”.
Polecamy książkę: „Klara buduje. Domek na drzewie”, ilustracje: Paulina Derecka, wyd. ERBUD.