1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Arcydzieła Mistrzów - największe filmowe dzieła już wkrótce na DVD

Arcydzieła Mistrzów - największe filmowe dzieła już wkrótce na DVD

Ingmar Bergman, Michelangelo Antonioni, Yasujiro Ozu – każde z tych nazwisk to osobny rozdział w historii kina. Dla tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z tą filmową klasyką, a także dla tych, którzy chcą ją sobie przypomnieć, Gutek Film przygotował specjalną serię DVD - „Arcydzieła Mistrzów”.

„Tam gdzie rosną poziomki” reż. Ingmar Bergman (premiera 18 listopada)

Arcydzieło kanonu kina europejskiego, stanowiące niezwykle osobiste i sugestywne studium przemijania. Na swoje alter ego Bergman wybrał 80-letniego profesora Borga (Victor Sjöström). Odbywa on wraz z synową (Ingrid Thulin) podróż ze Sztokholmu do Lund, by wziąć udział w obchodach własnego jubileuszu naukowego. Z pozoru zwyczajny wyjazd zamienia się w magiczną wędrówkę przez odległe obszary pamięci, skłaniającą do refleksji nad życiem i stosunkami z ludźmi.

 

Tokijska opowieść reż. Yasujiro Ozu (premiera 2 grudnia)

„Tokijska opowieść” to czołowe osiągnięcie Yasujiro Ozu, uznawanego za „najbardziej japońskiego z japońskich reżyserów”. Fabuła filmu jest prosta: starsi już rodzice wybierają się do Tokio, by odwiedzić swoje dzieci. Niestety, młodzi ludzie, zbyt zaabsorbowani własnymi sprawami, nie poświęcają im czasu. Siła tego wybitnego dzieła sztuki filmowej płynie z jego mistrzowskiej realizacji – wspaniałej gry aktorskiej, precyzyjnych ustawień kamery, wyjątkowego rytmu opowiadania. „W kinie europejskim z podobną subtelnością psychologiczną spotykamy się u Bergmana, Olmiego czy Rohmera” – pisał Tadeusz Sobolewski w „Kinie”.

Jako kolejna z serii ukaże się głośna „Przygoda” Michelangelo Antonioniego, pierwsza część słynnej „trylogii samotności” (pozostałe to „Noc” i „Zaćmienie”), która zapewniła mu stałe miejsce w historii kina. Zaraz potem zaprezentujemy nagrodzone Złotą Palmą w Cannes „Dobre chęci” Billego Augusta, według opartego na własnych wspomnieniach scenariusza Ingmara Bergmana.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze