1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Spotkanie z Oksaną Zabużko

Oksana Zabużko (Fot. Agnieszka Rayss/Forum)
Oksana Zabużko - jedna z czołowych ukraińskich pisarek i filozofek, autorka ponad 20 książek z tekstami poetyckimi, prozatorskimi, eseistycznymi i filozoficznymi oraz laureatka wielu nagród spotka się z czytelnikami w najbliższy wtorek 15 marca o godzinie 18. w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Spotkanie będzie tłumaczone na język ukraiński.

Oksana Zabużko znalazła się w Polsce z okazji premiery jej książki „Planeta piołun” zaplanowanej na 23 lutego. Przyjechała do Warszawy, nie planowała spotkań z czytelnikami w innych miastach. Musiała zostać. Pomimo niezwykle trudnej sytuacji, poświęca czas na rozmowy z mediami, politykami, unijnymi instytucjami, zaś jej książka to trafna analiza relacji Rosji i Ukrainy.

- Trudno znaleźć bardziej aktualną książkę dotyczącą tego, co stało się 24 lutego, ale też wojny, która rozpoczęła się w 2014 roku. Autorka pisze o Ukrainie, ale także o nieprzerobionych przez nas lekcjach historii. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czytajmy ją i słuchajmy teraz – mówi Aleksandra Szymańska z Instytutu Kultury Miejskiej.

- Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę - pisze Oksana Zabużko, patrząc na Europę podzieloną populizmami i wewnętrznymi konfliktami. Esejami autorka chce kierować czytelnika w stronę ocalenia, którym jest dla niej szeroko pojęta kultura, a przede wszystkim kultura uważnego czytania. W swoich wielowarstwowych tekstach pisarka daje przykład głębokiej lektury, zwracając się w stronę ważnych dla siebie twórców. Z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy „Czarnobylską modlitwę” Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą.

Ostatni zbiór esejów Oksany Zabużko „Planeta piołun” jest listem miłosnym pisarki do Polski, adresowanym do opatrznościowego polskiego współrozmówcy: - Tego współrozmówcę lubię. I za nic nie chciałabym go utracić. I ta książka jest dla mnie po prostu sposobem, by ująć go za rękę – pisze Zabużko.

Spotkanie poprowadzi dziennikarka i socjolożka Ludwika Włodek. Rozmowa z autorką odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język ukraiński.

Spotkanie będzie także transmitowane na facebookowym profilu Instytutu Kultury Miejskiej @IKMgdansk.

Spotkanie odbędzie się w sieni Instytutu – wstęp wolny. W trakcie spotkania będzie można kupić najnowszą książkę Oksany Żabużko – „Planeta Piołun” oraz nowe wydanie jej słynnej powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze