1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Odpoczywaj i słuchaj! Nasze ulubione audiobooki na wakacje – na plażę, rower i do pociągu

Odpoczywaj i słuchaj! Nasze ulubione audiobooki na wakacje – na plażę, rower i do pociągu

Nasze ulubione audiobooki na wakacje – 9 tytułów, które warto poznać. (Fot. iStock)
Nasze ulubione audiobooki na wakacje – 9 tytułów, które warto poznać. (Fot. iStock)
Lato bez dwóch zdań sprzyja czytaniu książek. Co jednak powiecie na ich słuchanie? Audiobooki są coraz bardziej popularne, na wakacje wydają się wyborem wręcz najbardziej racjonalnym i praktycznym, bo nie zajmują miejsca i są wygodne, a dobry lektor potrafi sprawić, że historia stanie się jeszcze bardziej wciągająca. Oto nasze ulubione audiobooki na wakacje. Posłuchajcie – nie pożałujecie!

„Dom pachnący pomarańczą”, Monika Marszał

„Dom pachnący pomarańczą”, Monika Marszał (Fot. materiały prasowe) „Dom pachnący pomarańczą”, Monika Marszał (Fot. materiały prasowe)

Historia wręcz stworzona do słuchania podczas urlopu, która przywołuje najpiękniejsze wspomnienia i zapomniane szczegóły z dzieciństwa. „Dom pachnący pomarańczą” Moniki Marszał to sentymentalna podróż do lat 80. i 90., w której każdy odnajdzie coś dla siebie, niezależnie do tego, z którego krańca Polski pochodzi.

Czyta Maria Seweryn.

Audiobook książki „Dom pachnący pomarańczą” Moniki Marszał do odsłuchania między innymi na Bookbeat, Storytel, Audioteka, Legimi i Empik Go.

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak (Fot. materiały prasowe) „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak (Fot. materiały prasowe)

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” to kolejna sentymentalna podróż, tym razem skupiona na historiach kobiet, które mogły być przodkiniami wielu z nas. Joanna Kuciel-Frydryszak zaciekawia już od pierwszych zdań i daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

Czyta Maria Peszek.

Audiobook książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak do odsłuchania między innymi na Legimi, Audioteka i Empik Go.

„Naku.wiam zen”, Maria Peszek i Jan Peszek

„Naku.wiam zen”, Maria Peszek i Jan Peszek (Fot. materiały prasowe) „Naku.wiam zen”, Maria Peszek i Jan Peszek (Fot. materiały prasowe)

Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa. Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli. Książka „Naku.wiam zen” Marii i Jana Peszków to szczera do bólu, porywająca opowieść o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderzają się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności. A audiobook „Naku.wiam zen” dodaje jej jeszcze na wartości, bo jest interpretacją samych autorów – Marii i Jana Peszków.

Czytają Maria Peszek i Jan Peszek.

Audiobook książki „Naku.wiam zen” Marii i Jana Peszków do odsłuchania między innymi na Bookbeat, Storytel, Audioteka i Empik Go.

„Niewinne ofiary”, Katarzyna Wolwowicz

„Niewinne ofiary”, Katarzyna Wolwowicz (Fot. materiały prasowe) „Niewinne ofiary”, Katarzyna Wolwowicz (Fot. materiały prasowe)

Tytuł idealny dla wszystkich, którzy latem uwielbiają zaczytywać się w kryminałach. Historia „Niewinnych ofiar” rozpoczyna się, gdy Jelenią Górą wstrząsają makabryczne wiadomości – w pobliskim lesie odnaleziono ciała dwojga dzieci. Kiedy Olga Balicka, komisarz wydziału kryminalnego, przyjeżdża na miejsce zbrodni, nie może powstrzymać odruchu wymiotnego. Doświadczona policjantka nieraz widziała ofiary zbrodni, ale to, co zobaczyła teraz, przerosło jej wyobraźnię. Czy był to mord rytualny? Czy uda się zidentyfikować dziewczynki? Genialna interpretacja Filipa Kosiora tylko podbija tajemniczy i mroczny klimat powieści.

Czyta Filip Kosior.

Audiobook książki „Niewinne ofiary” Katarzyny Wolwowicz do odsłuchania między innymi na Bookbeat, Storytel, Audioteka i Empik Go.

„Kim Jiyoung. Urodzona w 1982”, Nam-Joo Cho

„Kim Jiyoung. Urodzona w 1982”, Nam-Joo Cho (Fot. materiały prasowe) „Kim Jiyoung. Urodzona w 1982”, Nam-Joo Cho (Fot. materiały prasowe)

Gratka dla miłośników Korei Południowej, ale też inspirująca i dająca do myślenia książka dla każdego. „Kim Jiyoung. Urodzona w 1982” to powieść, która wywołała międzynarodową dyskusję o prawach kobiet na całym świecie. To zwierzenia 30-letniej Koreanki, historia jej zwyczajnego życia, które mogłoby być życiem każdej z nas. „Jestem żoną, matką. Pracuję w dużej korporacji pełnej szpiegowskich kamer w damskich toaletach. Mężczyznom to nie przeszkadza, więc nikt się tym nie przejmuje. Jako pełnoetatowa mama muszę zrezygnować z pracy i zająć się domem, bo w oczach mężczyzn to obowiązek kobiety. Tak też zrobię. Rzeczywistość jednak okazuje się dla mnie trudniejsza i wpadam w pułapkę” – czytamy. Ta książka jest przekrojem problemów współczesnych kobiet, które okazują się niemal takie same i zupełnie niezależne od pochodzenia.

Czyta Katarzyna Ornatkiewicz.

Audiobook książki „Kim Jiyoung. Urodzona w 1982” Nam-Joo Cho do odsłuchania między innymi na Bookbeat, Storytel, Audioteka i Empik Go.

„Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej”, Grzegorz Musiał

Pierwsza powieść o Tamarze Łempickiej, która odkrywa przed czytelnikami jej arcybarwne życie. Podróże do Włoch, Niemiec, Ameryki. Dramatyczne okoliczności wydostania się z bolszewickiej Rosji za cenę, która – jak przekonująco pokazuje Grzegorz Musiał – nie pozwoli już nigdy uzyskać spokoju. Pytanie – czy Tamarze Łempickiej na życiowym spokoju zależało? Na ołtarzu sztuki składała ofiary, które prowadziły do wyniszczenia. Była niebywałym kłębowiskiem sprzeczności. I świadkinią epoki. Znała wszystkich wielkich artystów, którzy w okresie międzywojennym w Paryżu mieszkali i do Paryża zjeżdżali: Pablo Picasso, André Gide, Jean Cocteau, Gertruda Stein, Coco Chanel, Marlena Dietrich. Ekscentryczna Tamara w powieści Musiała to postać absolutnie niepodległa, skrajnie odważna, swoją niezależnością często raniąca najbliższych.

Czyta Elżbieta Kijowska.

Audiobook książki „Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej” Grzegorza Musiała do odsłuchania między innymi na Bookbeat, Storytel, Audioteka i Empik Go.

„Gdzie śpiewają raki”, Delia Owens

„Gdzie śpiewają raki”, Delia Owens (Fot. materiały prasowe) „Gdzie śpiewają raki”, Delia Owens (Fot. materiały prasowe)

Traktowana już niemal jak klasyk współczesnej literatury powieść Delii Owens, w której można zatracić się do reszty. A w jej audiobookowej wersji tym bardziej, bo głos Magdaleny Boczarskiej jest jakby stworzony do tej historii i idealnie oddaje jej ducha. „Gdzie śpiewają raki” to poruszająca do głębi opowieść o Kyi – dziewczynie mieszkającej na obrzeżach miasteczka u wybrzeży Karoliny Północnej. Miejscowi nazywają ja Dziewczyną z Bagien, bo wskutek smutnych rodzinnych zawirowań mieszka sama w chatce na mokradłach. Kya nie jest jednak taka, jak o niej szepczą. Wrażliwa i inteligentna zdołała sama przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem, choć jej ciało tęskni za dotykiem i miłością. Przyjaźni szuka u mew, a wiedzę czerpie z natury. Kiedy dzikie piękno dziewczyny intryguje dwóch młodych mężczyzn z miasteczka, Kya otwiera się na nowe doznania – i wtedy dzieją się rzeczy niewyobrażalne. „Gdzie śpiewają raki” to wysmakowana oda do świata przyrody, wzruszająca fabuła o dojrzewaniu.

Czyta Magdalena Boczarska.

Audiobook książki „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens do odsłuchania między innymi na Bookbeat, Storytel, Audioteka, Legimi i Empik Go.

„Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, Natalia de Barbaro

„Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, Natalia de Barbaro (Fot. materiały prasowe) „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, Natalia de Barbaro (Fot. materiały prasowe)

Przez wielu audiobook tej książki polecany jest bardziej niż wydanie papierowe. Czytająca „Przędzę” Maja Ostaszewska nadała jej bowiem charakter, z którym nie sposób się nie utożsamić. To najnowsza książka Natalii de Barbaro, autorki „Czułej Przewodniczki” – fenomenu wydawniczego ostatnich lat. Autorka zaprasza w niej do „wspólnej wyprawy w poszukiwaniu wewnętrznej wolności – nie takiej wolności, którą ktoś tobie albo mnie miałby wręczyć, ale tej, którą możemy znaleźć w swoim środku”.

Czyta Maja Ostaszewska.

Audiobook książki „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności” Natalii de Barbaro do odsłuchania na Storytel, Audioteka i Empik Go.

„Schronisko, które przestało istnieć”, Sławek Gortych

„Schronisko, które przestało istnieć”, Sławek Gortych (Fot. materiały prasowe) „Schronisko, które przestało istnieć”, Sławek Gortych (Fot. materiały prasowe)

Świetna debiutancka książka Sławka Gortycha, która świetnie łączy udaną kryminalną historię ze wspaniałymi opowieściami o Karkonoszach. Właściciel nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami ginie w nieszczęśliwym wypadku. Niedługo po tej tragedii na miejsce przybywa jego bratanek Maksymilian. Mężczyzna dowiaduje się, że przed śmiercią wuj z niejasnych przyczyn interesował się losami innego górskiego schroniska, które tuż po II wojnie światowej spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy na jaw wychodzą kolejne fakty, Rajczakowski nabiera podejrzeń, że śmierć wuja nie była nieszczęśliwym zrządzeniem losu. Nieświadomy czyhającego zagrożenia podejmuje własne śledztwo. Wkrótce zaczyna otrzymywać pogróżki od kogoś, kto podaje się za Ducha Gór. Jeśli w porę nie rozwikła zagadki, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Czyta Aleksander Orsztynowicz-Czyż.

Audiobook książki „Schronisko, które przestało istnieć” Sławka Gortycha do odsłuchania na Legimi, Audioteka i Empik Go.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze