1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Reniferek” Netflixa to najbardziej wstrząsający serial roku. Pod uroczym tytułem kryje się historia, która emocjonalnie rozkłada na łopatki

„Reniferek” Netflixa to najbardziej wstrząsający serial roku. Pod uroczym tytułem kryje się historia, która emocjonalnie rozkłada na łopatki

Twórcą serialu „Reniferek” jest Richard Gadd, który w serialu zagrał samego siebie (Fot. materiały prasowe Netflix)
Twórcą serialu „Reniferek” jest Richard Gadd, który w serialu zagrał samego siebie (Fot. materiały prasowe Netflix)
7-odcinkowy serial „Reniferek” niespodziewanie stał się hitem platformy Netflix. Kameralna brytyjska produkcja od swojej premiery utrzymuje się w czołówce najchętniej oglądanych tytułów, choć nie występują w niej znane aktorskie twarze. Występuje za to Richard Gadd – szkocki komik, który w bezkompromisowy sposób opowiada o tym, jak stał się ofiarą bezwzględnej stalkerki. Jednak nie sam stalking, lecz wychodzące na powierzchnię traumy głównego bohatera stają się najbardziej mroczną i przerażającą stroną serialu.

Spis treści:

  1. O czym jest „Reniferek”? Fabuła serialu
  2. Dlaczego warto obejrzeć serial „Reniferek”?

„Reniferek” udowadnia, że siła historii wciąż ma większe znaczenie dla sukcesu serialu niż wielomilionowe budżety. O tej do bólu prawdziwej, przejmującej produkcji rozpisują się dziś najważniejsze portale filmowe i nie tylko. Co ciekawe, na początku nic nie zapowiadało, że „Reniferek” stanie się takim hitem. Serial opatrzony został nieco zabawnym tytułem, który całkowicie zbija z tropu i sugeruje, że mamy do czynienia z komedią albo co najwyżej komediodramatem. Pierwsze sceny również utrzymane są w raczej lekkim tonie. Ale im lepiej poznajemy głównego bohatera Donny’ego i jego pogmatwaną relację ze stalkerką Marthą, tym głębiej zanurzamy się w świat skrywanych lęków, traum i rozpaczy, które trawią oboje bohaterów.

O czym jest „Reniferek”? Fabuła serialu

(Fot. materiały prasowe Netflix) (Fot. materiały prasowe Netflix)

Głównym bohaterem serialu jest Donny Dunn, początkujący komik marzący o wielkiej sławie. Za dnia pracuje w londyńskim pubie jako barman, a wieczorami próbuje rozśmieszać publiczność na scenie. Jego życie zmienia się, gdy pewnego dnia do pubu przychodzi Martha. Kobieta prosi o herbatę, jednak nie ma pieniędzy, by za nią zapłacić. Donny z uprzejmości stawia jej napój, co daje początek jej niezdrowej obsesji na punkcie komika. Stalkerka z czasem zaczyna zasypywać mężczyznę setkami SMS-ów i maili, a w każdym z nich nazywa Dunna „baby reindeer” – od nazwy zabawki, którą miała w dzieciństwie.

Dlaczego warto obejrzeć serial „Reniferek”?

(Fot. materiały prasowe Netflix) (Fot. materiały prasowe Netflix)

Twórcą netflixowego hitu jest Richard Gadd, który wyreżyserował oraz napisał scenariusz produkcji. Tytułowy „reniferek”, czyli Donny Dunn, to jego alter ego. Wszystkie ukazane w serialu wydarzenia naprawdę przydarzyły się Gaddowi, co nadaje historii jeszcze większą siłę rażenia. Z każdym kolejnym odcinkiem przekonujemy się, że Donny nie jest zwyczajną ofiarą stalkingu, a Martha nie jest stereotypową stalkerką. Niezdrowe zainteresowanie, którym kobieta obdarza komika, stanowi dla Donny’ego punkt wyjścia dla zmierzenia się ze swoimi wewnętrznymi demonami. To także informacja dla nas, widzów, że choć łatwo szufladkować nam napotkanych ludzi, każdy z nich pod spodem może ukrywać przerażającą, brutalną prawdę o sobie. Żeby ją odkryć i zaakceptować, trzeba czasem trafić na osobę równie zranioną i pogubioną, taką jak Martha.

Czytaj także: Najlepsze seriale psychologiczne. Top 10 produkcji z Netflixa i nie tylko

Zobaczcie oficjalny zwiastun serialu „Reniferek”:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze