1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Jan Peszek i Maria Peszek w baśniowym spektaklu biograficznym „Serce ze szkła. Musical zen”

Jan Peszek i Maria Peszek w baśniowym spektaklu biograficznym „Serce ze szkła. Musical zen”

Teatr Studio
Teatr Studio
Na Dużej Scenie STUDIO zobaczymy Jana Peszka i Marię Peszek w baśniowym spektaklu biograficznym „Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i książki „Naku*wiam zen” (Wydawnictwo Marginesy) Marii Peszek. Muzyczne widowisko zainscenizowane przez Tomaszewskiego to pierwsza wspólna realizacja STUDIO i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Warszawska premiera: 19 kwietnia 2024, a krakowska: 21 września 2024.

Ważne było dla mnie uchwycić baśń i wypełnić ją życiem ludzi, którzy mogą być dla nas inspirujący w tym momencie rzeczywistości Polski. Musical jest najbardziej emblematyczną formułą dla naszych czasów. Mam wrażenie, że ta potrzeba prostej rozrywki, w której wszyscy przebierają się i tańczą, opowiada coś o nas - podkreśla Tomaszewski.

„Serce ze szkła. Musical zen” z librettem Klaudii Hartung-Wójciak i Marii Peszek to nieobliczalna, rozwiązła i czuła medytacja pustki, ciała, miłości, Polski kiedyś i dziś, świętych, puszczania bąków, beznadziei i śmierci z muzyką Andrzeja Smolika i Marii Peszek. To wyprawa Jana i Marii Peszków, a także zespołów STUDIO i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przez mroźne noce „zimy stulecia”, odległe bagniska, puste kościoły, ekstazy, kryzysy życiowe i twórcze, mrok zamku Zbójniczki i osiedla Teofilów oraz przez inne niegodziwe miejsca ze scenografią i kostiumami Aleksandry Wasilkowskiej oraz choreografią Barbary Olech.

Teatr Studio Teatr Studio

To nie pierwszy raz, kiedy Jana Peszka i Marię Peszek będzie można zobaczyć na deskach STUDIO. Aktor współpracuje ze STUDIO od przeszło 40. lat. Ostatnio wcielił się w rolę Gabriele'a D'Annunzio, włoskiego poetę i polityka, jednego z prekursorów włoskiego faszyzmu w spektaklu „Powrót Tamary” także w reżyserii Tomaszewskiego. Natomiast Marię Peszek warszawska widownia mogła poznać na początku jej kariery teatralnej na przełomie lat 90. i dwutysięcznych, kiedy na scenie STUDIO kreowała role w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego, Piotra Cieplaka czy Zbigniewa Brzozy. Udział w przygotowywanym musicalu to jej powrót na scenę teatralną po wielu latach. W warszawskiej premierze zobaczymy również: Małgorzatę Bielę (gościnnie), Dominikę Biernat, Tomasza Nosinskiego, Monikę Obarę, Marcina Pempusia, Sonię Roszczuk, Mateusza Smolińskiego, Monikę Świtaj, Martę Ziębę i Ewelinę Żak, aktorom towarzyszyć będą tancerze Darek Kowalewski i Marcel Zawadzki oraz zespół instrumentalny w składzie: Jacek Kita, Piotr Wróbel, Jakub Szydło. Artystki i artystów przygotowują wokalnie Anna Serafińska i Adam Rymarz. Premierowe wykonanie musicalu w Warszawie już 19 kwietnia o godz. 19:00 na Dużej Scenie im. Józefa Szajny. Kolejne spektakle 21, 22, 23, 24, 26, 27, 28 kwietnia, 7, 8, 9 maja, 1, 2, 3 czerwca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze