1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Co nas najbardziej stresuje w pracy?

123rf.com
123rf.com
Polaków najbardziej stresuje niedobra atmosfera, nadmiar obowiązków i brak stabilizacji. A jak jest w innych krajach?

Serwis rekrutacyjny MonsterPolska.pl zapytał ponad 6 tys. pracowników z USA, Niemiec, Francji, Finlandii i Polski o ich źródło stresu w pracy. Wynika z nich, że najlepsze relacje między współpracownikami są we Francji, a największą stabilność zatrudnienia oferuje Finlandia. Jak swoją pracę oceniają pozostali uczestnicy badania?

Amerykanie mają mniejsze poczucie bezpieczeństwa niż Europejczycy
Aż 25 proc. Amerykanów stresuje się z powodu braku poczucia bezpieczeństwa. Pracownicy w Europie zachodniej denerwują się znacznie mniej z tego powodu (15-18 proc.), ale polski wynik jest bliższy ocenie w Stanach Zjednoczonych i wynosi 22 proc.

Polacy obciążeni obowiązkami, Niemcy przepracowani
Jeszcze więcej stresu dostarcza Polakom przepracowanie - wskazało na nie 25 proc. To wysoki wskaźnik, ale z sondy wynika, że Niemcy i Finowie czują się bardziej obciążeni pracą (29 proc. badanych). Dla porównania z powodu nadmiaru pracy denerwuje się 23 proc. Francuzów i 20 proc. Amerykanów.

Finowie i Polacy z problemami komunikacyjnymi
Aż 34 proc. pracowników w Finlandii odczuwa stres w pracy z powodu atmosfery w biurze i związanych z tym trudnych relacji z menedżerami, współpracownikami, podwładnymi oraz z przedstawicielami konkurencji. Na drugim miejscu znaleźli się w tym przypadku Polacy - kłopotliwe relacje międzyludzkie są powodem do nerwów aż 27 proc. badanych. To najczęściej wymieniany w polskiej części badania problem. Za nami znaleźli się Amerykanie i Niemcy z wynikiem 25 i 24 proc. Wszystkie te nacje dzieli dużo od francuskich pracowników, relacje międzyludzkie jako źródło stresów w pracy odczuwa zaledwie 13 proc. Francuzów. 

Napięte terminy? Amerykanów to nie stresuje, ale już Francuzów bardzo
Trzymanie się wyznaczonych terminów to dla Amerykanów chleb powszedni. Zaledwie 3 proc. badanych uznała, że to powód do gorszego samopoczucia w miejscu pracy. Z powodu goniących deadline’ów stresuje się aż 18 proc. Francuzów i po 6 proc. Niemców, Finów oraz Polaków.

Budżety nie stresują
Co ciekawe pracownicy, realizacja  budżetów w niewielkim stopniu spędza sen z powiek badanym. Najbardziej (8 proc.) stresują się z tego powodu Polacy. W Niemczech skarży się na nie 2 proc. pracowników, w Stanach Zjednoczonych 4 proc., w Finlandii- 5 proc.

na post.mat.pras. Monster

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze