fbpx

Najpiękniejsze jaskinie w Polsce

Której jaskinie są najbardziej interesujące? Oto 7 propozycji polecanych przez grotołazów.

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj leży w Górach Świętokrzyskich w pobliżu Chęcin. Jest to jedna z najbardziej popularnych jaskiń w Polsce, na uwagę zasługują wyjątkowe, specjalnie podświetlone formy naciekowe.

Jaskinia Studnisko

Jest to najgłębsza jaskinia położona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – 75, 5 m. Dostępna tylko dla osób ze sprzętem specjalistycznym.

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna leży w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Kościeliskiej. Jest to jedna z najbardziej różnorodnych i ciekawych jaskiń w Polsce: wąskie przejścia, ekspozycje, komnaty, piękne formy naciekowe. Wśród grotołazów znana również z tego, że bardzo łatwo w niej zabłądzić!

Jaskinia Mroźna

Także ta jaskinia znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Jej całkowita długość wynosi 560 m. Najbardziej znana jaskinia w Tatrach, także dlatego, że jako jedyna jest oświetlona prądem.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą jaskinią w Sudetach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 3 km. Zachwyca pięknymi i dobrze zachowanymi naciekami oraz pozostałościami epoki lodowcowej.

Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna położona w Ojcowskim Parku Narodowym należy do największych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jaskinia nie ma oświetlenia elektrycznego – zwiedza się ją ze świeczkami, wyłącznie w towarzystwie uprawnionego przewodnika.

Smocza Jama

Wyjątkowa ze względu na swoje położenie – w centrum Krakowa, własną legendę o Smoku Wawelskim, ale także dlatego, że występuje tam rzadki gatunek skorupiaczka wodnego – studniczek tatrzański.