1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Jeansy + Recykling = Edukacja? Tak! Twoje stare spodnie mogą jeszcze czynić dobro!

Jeansy + Recykling = Edukacja? Tak! Twoje stare spodnie mogą jeszcze czynić dobro!

fot. materiały prasowe
Nadeszła znowu ta pora roku, kiedy porządkujemy nasze szafy, zmieniamy odzież letnią na jesienno-zimową. Możemy się założyć, że przy okazji przeglądania garderoby, znaleźliście co najmniej kilka par jeansów. A wśród nich z całą pewnością przynajmniej jedną, która wylądowała na dnie szafy. 

Bo fason już niemodny. Bo nie ten odcień niebieskiego. Bo przestały się podobać. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że tak na prawdę odkładasz na dno szafy kawałek materiału, przy produkcji którego ucierpieli i ludzie, i środowisko? A przy tym cenny surowiec, z którego można jeszcze skorzystać na wiele sposobów.

Powstanie jednej pary jeansów może pochłaniać do 7000 litrów wody, a do ich barwienia używa się toksycznych chemikaliów, które zanieczyszczają okoliczne rzeki i gleby. I chociaż coraz częściej słyszymy o jeansach z bawełny organicznej, produkowanych w godnych warunkach, to niestety wciąż niewiele się zmienia. Odzież z tego materiału jest nieodzownym elementem każdej garderoby, kurtki jeansowe są bardziej modne niż kiedykolwiek wcześniej, a mnogość wzorów i fasonów w każdym sklepie odzieżowym wręcz powala. A to niestety powoduje, że zagrożenie dla ludzi w fabrykach i dla środowiska tylko rośnie. Pytanie więc brzmi: dlaczego wciąż kupujemy nowe jeansy? Odpowiedź zdaje się być prosta: przecież chcemy dobrze wyglądać, być modni, czasem jesteśmy zwyczajnie znudzeni starymi modelami. A co ze starymi jeansami? Czy wiesz, że ze starych spodni można wyczarować plecak, torbę, nerkę, a nawet kurtkę? Jeśli nie wiesz jak, to z pomocą przychodzi marka odzieżowa KOKOworld.

Marka ta od lat stawia na recykling i produkcję zgodną z zasadami fair trade - w KOKOworld szczególnie ważne jest poszanowanie środowiska i drugiego człowieka. Dlatego marka powołała do życia akcję #jeansforabetterworld, w której recykling jeansów połączony jest z celem dobroczynnym. W zeszłym roku dzięki akcji udało się ufundować edukację szkolną 15 dzieciom z domu dziecka w Ugandzie. Jeśli chcesz, aby Twoje jeansy przyczyniły się do wysłania trochę dobra w świat, dołącz do akcji! Recyklingowane produkty zostaną wystawione na aukcji charytatywnej, a dochód z niej zostanie przeznaczony na wsparcie edukacji nastolatek na Cabo Verde - nie bez powodu właśnie tam!

Edukacja jest podstawą każdej zmiany. Na Cabo Verde rok szkolny rozpoczął się w zeszły poniedziałek. Łącznie do szkoły poszło prawie 130 tys. uczniów, co stanowi 1/4 całej populacji. KOKOworld jest szczególnie związane z Wyspami Zielonego Przylądka - pochodzą stamtąd dwie rękodzielniczki zaprzyjaźnione z marką. Na stałe przebywa tam także Emilia, jedna z członkiń zespołu, która zna osoby działające w tzw. Gabinetach Społecznych przy lokalnych szkołach, które znają każdego z uczniów. To oni spośród uczennic typują te z dobrymi wynikami i z trudną sytuacją rodzinno-finansową. I właśnie im marka chce ufundować stypendia, dzięki którym dziewczynki mogą iść do szkoły, zamiast do pracy. Dzięki temu można mieć pewność, że wsparcie trafi do właściwych rąk. Celem akcji jest ufundowanie stypendiów dla 20 nastolatek, jeśli uda się uzbierać większą kwotę, będzie można ją przeznaczyć na dodatkowe stypendia, wycieczki, warsztaty lub nawet odremontowanie sal lekcyjnych. Dlatego, zamiast odkładać lub wyrzucać niemodne czy przetarte jeansy, wyślij je do KOKOworld, możesz przyczynić się do realnej zmiany, nie tylko w świecie mody, ale przede wszystkim w życiu kilkunastu dziewczyn z Cabo Verde, które mają marzenia, tak jak my. Jednak bez naszej pomocy nie będą w stanie ich spełnić.

Razem z nami możesz sprawić, że Twoje stare jeansy zyskają nowe życie i przyczynią się do pomocy nastolatkom na Cabo Verde! Wystarczą nam 3 proste kroki: 1. Oddaj nam swoje stare jeansy 2. My zrobimy z nich coś pięknego i użytecznego, i wystawimy na aukcję charytatywną 3. Razem ufundujmy nastolatkom na Cabo Verde edukację!

Jeansy można wysyłać do końca października na adres: KOKOworld ul. Ślusarska 9/216 30-710 Kraków lub zostawić w sklepie stacjonarnym KOKOworld przy ul. Starowiślnej 19 w Krakowie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze