1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Typy osobowości – Altruista, czyli Typ Ofiarny

Typy osobowości – Altruista, czyli Typ Ofiarny

123rf.com
U większości z nas dominują jeden lub dwa typy osobowości, z niewielkimi domieszkami kilku kolejnych. Zobacz, czy w twoim charakterze leży bycie Altruistą.

Ten typ to dobry materiał na świętego i przykładnego obywatela. „Życie jest służbą, a miłość ofiarą”  - to jego życiowa dewiza. Brzmi znajomo? Też uważasz, że twoje potrzeby mogą poczekać, aż pomożesz innym? Czytaj dalej, by zobaczyć, czy masz cechy Altruisty.

Ludzie w typie osobowości Altruisty oddadzą innym ostatnią koszulę, nie czekając nawet, aż ich o to poproszą. Są uczciwi i godni zaufania. Rezygnują z własnych ambicji i współzawodnictwa  z szacunku dla innych. Nie robią innym wyrzutów, są nieskorzy do wydawania sądów. Obce są im zarozumiałość czy duma. Niezbyt dobrze czują się w świetle reflektorów. Mają wiele cierpliwości i są odporni na wszelkie niewygody. Gdy jest im źle, nie skarżą się, niosą swój krzyż w samotności. Do tego wszystkiego są pełni naiwności. Nie podejrzewają, jak wiele wnoszą w życie innych, i jak wiele nieuczciwych osób się wokół nich kręci.

Jaki jest człowiek z osobowością Kalifornijczyka?
Jeśli jesteś Altruistą, kluczową strefą w twoim życiu jest związek. Odnajdujesz sens życia w obdarowywaniu sobą innych. Nie szukasz nagrody za swoją pomoc czy poświęcenie. Dobry uczynek sprawia, że odnajdujesz swoje miejsce w świecie. Sprawdzasz się w pracy, która jest służbą, czyli w medycynie, pielęgniarstwie, psychologii, pomocy społecznej, kapłaństwie czy opiece nad osobami starszymi. Nawet po kilkugodzinnym dniu pracy padasz na łóżko z uczuciem spokoju, satysfakcji i wewnętrznej równowagi. Zwykle jesteś pełna wigoru, energii i motywacji. Nie lubisz, gdy spływa na ciebie chwała za twoje dokonania. Uważasz, że to „niestosowne”. Natomiast tak jak każdy pragniesz być kochana i doceniana, więc jeśli ktoś, idąc za twoją namową, rzeczywiście przestanie ci dziękować za różne rzeczy, poczujesz się zawiedziona i rozczarowana. Z drugiej strony powinnaś zrozumieć, że twoja postawa: „niczego nie potrzebuję, nie ma sensu się mną przejmować” może odstraszać kandydatów, którzy chcieliby ci jednak coś ofiarować. Najlepiej ci będzie z partnerem, który lubi, by o niego dbać i się nim opiekować. Strzeż się jednak tych, którzy przy okazji chcieliby cię wykorzystać.

Zamiast jeść, Ofiarni gotują i podają, przysiadają na twardym krześle, miękką sofę zostawiając dla gości, częstowani, wybierają najmniejszy kawałek tortu, by większe były dla reszty. Nic dziwnego, że przeżywanie zwykłych, normalnych przyjemności, może być dla tego typu osobowości źródłem stresu. Inni mogą ich odbierać jako osoby sztywne i pozbawione luzu, ale oni naprawdę nie potrafią bawić się na całego. Choć, gdy nikogo nie ma w pobliżu, potrafią wyciągnąć się na wygodnym fotelu i z przyjemnością obejrzeć lekką komedię. Niestety mają dużą skłonność do depresji: wyrzucają sobie, że za mało robią dla innych, że na świecie jest tyle potrzebujących. Nie potrafią wyrażać gniewu w stosunku do osób, na których im zależy. Nie potrafią też odmawiać, dlatego biorą zwykle zbyt wiele na siebie, a potem denerwują się, czy ze wszystkim zdążą. Dopóki jednak nie przeżyją żadnego załamania, potrafią zakasać rękawy i brać się za bary z życiem.

Jaki jest człowiek z osobowością Primadonny?
A pracy dobrze znoszą zadania rutynowe i nadgodziny – jeśli mają poczucie, że robią coś ważnego dla innych. Potrafią pracować z zaangażowaniem i zwykle nie zależy im na karierze, chyba, że mają w sobie domieszkę innych typów, np. Pewnego Siebie.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze