1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

5 etapów poszukiwania boga

123rf.com
Deepak Chopra, hinduski nauczyciel duchowy i autor wielu książek w jednej z nich „Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają duszę?”, wypowiada się między innymi na temat, czy bóg jest tylko złudzeniem.

Chopra tłumaczy, że w duchowości chodzi o zmianę świadomości. O poczucie, że jest w nas boski pierwiastek połączony nieodwołalnie z siłą, która jest od nas większa i nas prowadzi. Gdy potrafimy już rozgościć się w tym poczuciu, zaczynają znikać nasze lęki i wreszcie czujemy się tu bezpiecznie. Naszym udziałem może stać się wejście w wyższy stan świadomości. Deepak Chopra przedstawia precyzyjną mapę tego rodzaju podróży. Według niego poszukiwanie boga dzieli się na 5 etapów.

Etap 1. Otwarcie. Doznajemy silnego osobistego doświadczenia, które wyzwala nas z codziennej świadomości. Może to być nagłe olśnienie, które na zawsze odmienia nasze życie, doznanie jedności świadomości albo coś tak prostego jak poczucie bezpieczeństwa lub przekonanie, że wszystko w życiu ma jakiś sens i cel.

Etap 2. Weryfikacja sensu życia. Powoli lub nagle uświadamiamy sobie, że życie materialne w rzeczywistości nie jest takim, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka. Istnieje jakiś wyższy cel, jakaś przyczyna tożsama z umysłem lub świadomością – przerastają one umysł pojedynczego człowieka.

Etap 3. Stajemy się częścią planu. Gdy wyższa rzeczywistość zaczyna mieć większy sens niż życie codzienne, zaczynamy odkrywać sposoby na dokonanie transformacji. Rośnie w nas pragnienie życia na innej płaszczyźnie.

Etap 4. Kroczenie ścieżką. Mamy już wizję celu, więc proces dostępowania wyższej rzeczywistości staje się dla nas poważnym przedsięwzięciem. Naszym celem staje się bóg lub jakaś wyższa świadomość. Poszukujemy sposobu, żeby osiągnąć ten cel.

Etap 5. Oświecenie. Wyższa świadomość staje się naszą rzeczywistością. Przemiana dobiega końca. Nie umiemy już inaczej postrzegać świata jak tylko jako przejaw boskości. Codzienność i sfera sacrum zlewa się w jedno. Gdziekolwiek spojrzymy, wszędzie widzimy tylko światło świadomości.

Więcej w książce „Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają duszę?”, Deepak Chopra, Leonard Mlodinow, wydawnictwo Helion.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze