1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Seks jest zdrowy - 10 naukowych dowodów

Seks jest zdrowy - 10 naukowych dowodów

123rf.com
123rf.com
- Chociaż jesteśmy istotami seksualnymi, do seksu cały czas jeszcze podchodzimy z uczuciem wstydu, nie doceniamy tej naszej aktywności - mówi Joy Davidson, psycholog i terapeuta z Nowego Jorku. - Tymczasem nasza seksualność wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Pogląd ten jest udowodniony przez naukowe analizy.

1. Seks łagodzi stres

Naukowcy ze Szkocji, którzy wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Biological Psychology, udowodnili że seks obniża ciśnienie krwi i ogólnie zmniejsza efekty stresu. Przebadali oni aktywność seksualną 24 kobiet i 22 mężczyzn. Potem poddano ich stresującym sytuacjom, takim jak wystąpienia publiczne i rozwiązywanie trudnych zadań arytmetycznych. Podczas ich wykonywania badano ciśnienie tętnicze. Ci, którzy odbywali w ostatnim czasie więcej stosunków płciowych, mieli niższe ciśnienie, lepsze wyniki wykonywanych zadań i bardziej pozytywne samopoczucie. Inne badania opublikowane w tym samym czasopiśmie, wskazują, że niższe ciśnienie rozkurczowe mają osoby, które często współżyją, ale w wolnych związkach. Kolejne badania udowadniają, że u kobiet obniża się ciśnienie podczas przytulania się do partnera.

2. Seks poprawia odporność

Uprawianie seksu raz lub dwa razy tygodniowo skutkuje wyższym poziomem przeciwciał zwanych immunoglobulinami lub IgA, które chronią przed przeziębieniami i innymi infekcjami. Badacze z Uniwersytetu Wilkes-Barre pobrali próbki śliny, które zawierają IgA, 112 studentom, którzy ujawnili jak często uprawiają seks. Ci, którzy kochali się raz lub dwa razy w tygodniu, mieli najwyższy poziom IgA. Więcej niż ci, którzy zgłosili abstynencję seksualną, uprawiali seks rzadziej niż raz w tygodni a także ci, którzy robili to trzy lub więcej razy w tygodniu.

3. Seks spala kalorie

Trzydzieści minut seksu spala 85 kalorii lub więcej. - Może to nie wydaje się dużo, ale gdy uprawiamy seks regularnie, nasz organizm przyzwyczaja się do tej aktywności i spala więcej kalorii - mówi Patti Britton, psycholog i seksuolog z Los Angeles. - Seks to naprawdę dobre ćwiczenia dla ciała.

4. Seks poprawia stan serca

Badacze z Anglii obalili stereotyp, że wysiłek podczas seksu u starszych osób może spowodować udar mózgu. Jest dokładnie odwrotnie, aktywność seksualna chroni przed tym schorzeniem. Świadczą o tym wyniki badań opublikowane w Journal of Epidemiology and Community Health, przeprowadzone na grupie 914 mężczyzn. Naukowcy odkryli również, że jeśli chodzi o mężczyzn seks dwa lub więcej razy w tygodniu zmniejsza ryzyko śmiertelnego ataku serca o połowę, w porównaniu z tymi, którzy uprawiają seks rzadziej niż raz w miesiącu.

5. Seks podnosi samoocenę

Zwiększenie poczucia własnej wartości było jednym z 237 powodów, dla których ludzie uprawiają seks. Dane zebrali naukowcy z University of Texas i opublikowali w Archives of Sexual Behavior. - Stwierdzenie to ma sens - mówi Gina Ogden, psychoterapeutka małżeństw i rodzin z Cambridge Massachusetts. - Nawet ci ankietowani, którzy mają dobrze ugruntowane poczucie własnej wartości, napisali w ankietach, że seks sprawia, że czują się jeszcze lepiej. Co najważniejsze - właśnie od poczucia w wartości zależy, czy seks w naszym życiu łączy się z miłością.

6. Seks pozytywnie wpływa na poczucie bliskości

Uprawianie seksu i przeżywanie orgazmu zwiększa poziom oksytocyny, zwaną hormonem miłości, która pomaga nam budować więzi i doświadczać zaufania. Naukowcy z University of Pittsburgh i University of North Carolina przebadali 59 kobiet w wieku przedmenopauzalnym, przed i po ciepłym kontakcie z partnerami, kończącym się przytulaniem. Okazało się, że im więcej kobiety miały kontaktów intymnych, tym wyższy był poziom oksytocyny w ich krwi, co skutkuje większą chęcią do opiekowania się i hojności.

7. Seks zmniejsza ból

Pod wpływem seksu wzrasta we krwi poziom oksytocyny oraz endorfin, co powoduje spadek bólu. Po stosunku zmniejsza się odczuwanie bólu głowy, stawów lub objawów PMS. W badaniu opublikowanym w Bulletin of Experimental Biology and Medicine 48 wolontariuszy, którzy wdychali opary oksytocyny i stawali sobie na palcach stóp, zmniejszyli swój próg bólu o połowę.

8. Seks redukuje ryzyko raka prostaty

Częste wytryski, zwłaszcza między 20 a 30 rokiem życia, mogą zmniejszyć ryzyko raka prostaty w późniejszym życiu - udowodnili to australijscy naukowcy w przedstawionych w British Journal of Urology International badaniach. Potwierdza to również badanie opublikowane w Journal of American Medical Association, rozszerzone o tezę, że ryzyko tej choroby zmniejsza brak dłuższych przerw w uprawianiu seksu.

9. Seks wzmacnia mięśnie dna miednicy

Ćwiczenia mięśni dna miednicy znany jako ćwiczenia Kegla wykonywane są naturalnie podczas stosunku płciowego. Pomagają one zminimalizować ryzyko nietrzymania moczu w późniejszym życiu.

10. Seks poprawia jakość snu

Na dobry sen ma wpływ oksytocyna, której poziom podnosi się podczas seksu. Na jej działanie po seksie wrażliwsi są mężczyźni, którzy mają jej w organizmie mniej niż kobiety. Wiesz już dlaczego mężczyzna w minutę po aktywnych igraszkach w łóżku chrapie?

Zobacz też: urządzenia do dbania o zdrowie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze