1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

W ciąży tylko paracetamol

Leki zawierające ibuprofen albo aspirynę mogą – zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży – doprowadzić do poronienia. Z bólem i gorączką w tym okresie najlepiej radzić sobie metodami naturalnymi. Jeśli się nie da – najbezpieczniej wziąć paracetamol.

Kanadyjscy naukowcy zbadali 4700 kobiet, które poroniły. Stwierdzili, że aż 7,5 procent spośród nich zażywało popularne tabletki przeciwbólowe, znane jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). W artykule opublikowanym w „Medical Association Journal” badacze z Uniwersytetu w Montrealu mówią: „Kobiety, które brały NLPZ, niezależnie od dawki, są narażone na poronienie. A jeśli nawet ciąża nie skończy się w taki sposób, leki te zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci”.

Poronienie przerywa ok. jedną piątą wszystkich ciąż – przede wszystkim w bardzo wczesnym okresie, wtedy, kiedy wiele kobiet nie zdaje sobie jeszcze sprawy ze swojego stanu. Leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, mogą w pierwszych tygodniach zwiększyć ryzyko poronienia, ponieważ zmniejszają produkcję związków chemicznych zwanych prostaglandynami, niezbędnych do utrzymania ciąży. Ryzyko utraty dziecka jest wówczas ok. 2,5 raza większe. Z kolei w ostatnim trymestrze substancje te mogą uszkodzić płuca dziecka, a także opóźnić poród czy stanowić przyczynę powikłań czy problemów w jego trakcie.

Czytaj także: Leki antydepresyjne podczas ciąży.
Naukowcy badali kobiety pomiędzy 15. a 45. rokiem życia, które dostały od lekarzy przynajmniej raz receptę na leki przeciwbólowe w pierwszej połowie ciąży lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed poczęciem. Stwierdzili, że największe niebezpieczeństwo powodował środek przeciwbólowy o nazwie diclofenac.

Brytyjska Organizacja Zdrowia (National Health Service) zaleca kobietom w ciąży, by unikały ibuprofenu. Spora grupa lekarzy i położnych natomiast jest zdania, że leki przeciwbólowe powinny być ostatecznością. Jeśli można, warto korzystać z metod naturalnych. Przeziębienie leczyć na przykład naparem z lipy, miodem, owocami cytrusowymi. A jeśli już tabletka, to niech będzie to paracetamol.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze