1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Filmy
  4. >
  5. Almodóvar, Guadagnino i Phillips powalczą o Złotego Lwa. Festiwal w Wenecji będzie prawdziwym starciem gigantów kina

Almodóvar, Guadagnino i Phillips powalczą o Złotego Lwa. Festiwal w Wenecji będzie prawdziwym starciem gigantów kina

Todd Phillips i Joaquin Phoenix triumfowali w Wenecji w 2019 roku. (Fot. Backgrid USA/Forum)
Todd Phillips i Joaquin Phoenix triumfowali w Wenecji w 2019 roku. (Fot. Backgrid USA/Forum)
W tym roku o Złotego Lwa w Wenecji powalczy aż 21 produkcji z całego świata. Polaków na liście niestety zabrakło, jednak twórcy filmów z konkursu głównego z pewnością zapewnią nam wystarczającą dawkę filmowych wrażeń. Faworytów do nagrody głównej jest co najmniej trzech. Eksperci i dziennikarze już teraz zapowiadają zaciętą walkę, która rozegra się pomiędzy Toddem Phillipsem, Luką Guadagnino i Pedrem Almodóvarem. Jakie filmy zaprezentują na festiwalu mistrzowie kina i dlaczego warto śledzić to wydarzenie? Przeczytajcie.

Pod koniec sierpnia do Wenecji już po raz 81. zjadą się najwięksi filmowi twórcy i twórczynie, aby zaprezentować najświeższe owoce swojej pracy. Fakt, że wydarzenie na Lido co roku przyciąga uwagę kinomanów z całego świata, nie dziwi nikogo, jednak co festiwal ma do zaoferowania widzom, którzy na seanse do sali kinowej przychodzą od wielkiego dzwonu? Przede wszystkim przedpremierowy wgląd w produkcje, o których już za chwilę może być naprawdę głośno i którechoć swoje oficjalne premiery mają jeszcze przed sobą (na wiele z nich będziemy musieli poczekać nawet kilka miesięcy) – już teraz skupiają na sobie całą uwagę mediów. Innymi słowy: warto śledzić, aby wiedzieć, które filmy mają nie tylko szanse na Oscary czy inne prestiżowe wyróżnienia, ale też które z nich mogą zapisać się na kartach historii jako niepowtarzalne doświadczenia kinowe, których po prostu nie można przegapić.

Jakie pozycje znalazły się zatem w tegorocznej selekcji? O Złotego Lwa, główną nagrodę festiwalu, powalczy aż 21 produkcji z całego świata. W wywiadzie dla portalu Deadline szef wydarzenia Alberto Barbera szczególnie pochwalił kilka z nich. Dużo dobrego powiedział przede wszystkim o filmie Todda Phillipsa „Joker: Folie à Deux”. – To jeden z najodważniejszych obrazów, jakie wydała z siebie amerykańska kinematografia w ostatnich latach – zdradził. Joaquin Phoenix wydaje się natomiast jednym z osobistych faworytów dyrektora do nagrody dla najlepszego aktora. Spore wrażenie wywarł na nim również występ Daniela Craiga w filmie „Queer” Luki Guadagnino na podstawie noweli Williama Burroughsa. Barbera stwierdził bowiem, że aktor poszedł w nim na całość, dając tym samymwystęp życia”. Spore szansę na wygraną ma również Pedro Almodóvar, który zaprezentuje w Wenecji swój pierwszy anglojęzyczny pełny metraż.

W 2019 roku Złotego Lwa w Wenecji otrzymał „Joker” z Joaquinem Phoenixem. Czy druga część powtórzy w tym roku ten sukces? (Fot. Theo Wargo/Getty Images) W 2019 roku Złotego Lwa w Wenecji otrzymał „Joker” z Joaquinem Phoenixem. Czy druga część powtórzy w tym roku ten sukces? (Fot. Theo Wargo/Getty Images)

Literatura jest kanwą również „Leurs enfants apres eux” braci Ludovica i Zorana Boukhermów, „The Quiet Son” sióstr Delphine i Muriel Coulin, „I’m Still Here” Waltera Sallesa, „Harvest” Athiny Rachel Tsangari oraz „Stranger Eyes” Yeo Siew Hua. Oprócz nich szansę na Złotego Lwa mają również m.in.: „The Brutalist” Brady’ego Corbeta o węgierskich Żydach, trzecia część trylogii Daga Johana Haugeruda „Love”, „April” Dei Kulumbegashvili, a także thriller polityczny „The Order” Justina Kurzela z Judem Lawem oraz „Maria” Pabla Larraina z Angeliną Jolie w roli Marii Callas.

„Beetlejuice Beetlejuice” filmem otwarcia MFF w Wenecji

Tegoroczny festiwal otworzy „Beetlejuice Beetlejuice” Tima Burtona z Michaelem Keatonem, Winoną Ryder, Monicą Bellucci i Willemem Dafoe. Po nieoczekiwanej tragedii rodzinnej trzy pokolenia Deetzów wracają do domu w Winter River. Lydię wciąż prześladuje wspomnienie Beetlejuice’a. Teraz jej życie staje na głowie, kiedy jej nastoletnia córka znajduje tajemniczą makietę miasteczka na strychu. Tym samym zostaje otwarty portal prowadzący w zaświaty. Na ekranie pojawią się również Catherine O’Hara i Jenna Ortega z serialu „Wednesday”.

Sigourney Weaver ze Złotym Lwem za całokształt twórczości

W tym roku Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma amerykańska aktorka Sigourney Weaver, laureatka m.in. nagrody BAFTA i Złotego Globu, która na swoim koncie ma również trzy nominacje do Oscara. – Będąc pełnoprawną współpracowniczką, a nie tylko plastycznym narzędziem w rękach reżysera, przyczyniła się do sukcesu filmów Jamesa Camerona, Paula Schradera, Petera Weira, Michaela Apteda, Romana Polańskiego, Ivana Reitmana, Mike’a Nicholsa, Anga Lee i wielu innych. Dzięki swej charyzmie tworzyła postacie o złożonych osobowościach, czasami pełne sprzeczności, ale zawsze autentyczne – podkreślił Barbera.

Agnieszka Holland w jury weneckiego festiwalu

W jury konkursu głównego zasiądą: francuska aktorka Isabelle Huppert (przewodnicząca), Agnieszka Holland, włoski reżyser Giuseppe Tornatore („Cinema Paradiso”), amerykański reżyser i scenarzysta James Gray („Ad Astra”), Andrew Haigh („Dobrzy nieznajomi”) z Wielkiej Brytanii, scenarzysta i producent z Brazylii Kleber Mendonça Filho („Bacurau”), reżyser i scenarzysta z Mauretanii Abderrahmane Sissako („Bamako”), Julia von Heinz („Treasure”) z Niemiec i chińska aktorka Zhang Ziyi („Wyznania gejszy”).

Do kogo powędruje Złoty Lew? Te filmy zawalczą o zwycięstwo

Szaleństwo we dwoje, czyli „Joker: Folie à Deux”

„Joker: Folie à Deux”, czyli kontynuacja filmowej opowieści o najmroczniejszym bohaterze uniwersum DC, to jeden z najbardziej wyczekiwanych sequeli ostatnich lat. Dramat z wybitną kreacją Joaquina Phoenixa powróci jednak w nieco odmienionej odsłonie. Pierwszy film opisywany był jako połączenie „Taksówkarza” z „Królem komedii”. Druga część jest natomiast musicalem, w którym kluczowym wątkiem będzie romans między tytułowym bohaterem a graną przez Lady Gagę Harleen Quinzel, psychiatrką w szpitalu Arkham.

Julianne Moore i Tilda Swinton „W pokoju obok”

Pierwszy pełnometrażowy film anglojęzyczny Pedra Almodóvara opowie historię korespondentki wojennej Marty oraz jej córki, które od lat nie mają ze sobą kontaktu. W związku z tym Ingrid, pisarka i bliska przyjaciółka Marty, stanie się powiernicą bolesnych tajemnic obu kobiet. Film opowiada o bezgranicznym okrucieństwie wojny, śmierci, a także dwóch różnych postawach wobec rzeczywistości. Pokazuje również, że przyjaźń i seksualna rozkosz mogą stać się najlepszym sposobem na radzenie sobie z potwornościami świata. W rolach głównych zobaczymy pierwszej klasy duet aktorski: Tildę Swinton i Julianne Moore.

„The Brutalist” z Adrienem Brodym

„The Brutalist” zabierze nas w dziwne zakamarki ludzkiej wyobraźni. Bohaterami tego rozgrywającego się na przestrzeni 30 lat filmu są wizjonerski architekt László Toth i jego żona, którzy w 1947 roku emigrują z Europy do Ameryki, aby tam odbudować swoje dziedzictwo. W Stanach Zjednoczonych mężczyzna otrzymuje jednak wyjątkowo intratne zlecenie od tajemniczego bogatego klienta, który wkrótce odmieni życie pary. Jest na co czekać, tym bardziej że reżyser Brady Corbert („Vox Lux”, „Dzieciństwa wodza”) zebrał przed kamerą takie gwiazdy, jak Adrien Brody, Felicity Jones, Guy Pearce czy Joe Alwyn.

„Queer” i występ życia Daniela Craiga

Prawie trzygodzinny „Queer” Luki Guadagnino powstał na podstawie książki Williama Burroughsa z 1953 roku, inspirowanej burzliwymi relacjami homoseksualnymi autora i jego uzależnieniem. Powieść, opublikowana dopiero trzy dekady później, zaszokowała odbiorców swoją odważną treścią, stając się jedną z najbardziej śmiałych pozycji literackich XX w. Teraz reżyser zamierza powtórzyć ten kontrowersyjny sukces, tworząc swój najbardziej osobisty film. – „Queer” będzie hołdem dla twórczości Powella i Pressburgera. Myślę, że reżyserzy doceniliby skandalizujące sceny seksu, które znajdują się w filmie – powiedział twórca.

„Maria” Pabla Larraina z Angeliną Jolie w roli Marii Callas

„Maria” Pabla Larraína opowie piękną, choć tragiczną historię życia jednej z największych śpiewaczek operowych na świecie. Fabuła filmu, który powstał na podstawie prawdziwych relacji przyjaciół i znajomych legendarnej diwy, skupia się na jej ostatnich dniach spędzonych w Paryżu. Autorem scenariusza jest nominowany do Oscara Steven Knight („Niewidoczni”, „Peaky Blinders”), który współpracował już z Larraínem przy filmie „Spencer”. W roli głównej – laureatka Oscara za rolę w „Przerwanej lekcji muzyki” Angelina Jolie.

Co jeszcze w programie?

Poza konkursem zaprezentowane zostaną również m.in. dwa dokumenty o Beatlesach: „One to One: John & Yoko” Kevina Macdonalda oraz „Things We Said Today” Andrei Ujica, a także fabuły „Finalement” Claude’a Leloucha oraz „Wolfs” Jona Wattsa z George'em Clooneyem i Bradem Pittem. Zaplanowano również pokazy seriali „Disclaimer” Alfonsa Cuarona z Cate Blanchett i Sachą Baronem Cohenem oraz „Families Like Ours” Thomasa Vinterberga.

81. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa od 28 sierpnia do 7 września.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze