Nie od dziś wiadomo, że dobry audiobook to najlepszy towarzysz podróży – tych mniejszych, np. z domu do biura, i większych, jak weekendowy wypad za miasto czy wakacje za granicą. A ponieważ sezon urlopowy w pełni, podpowiadamy sześć audiobooków kryminalnych, które zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie.
Zaczynamy od klasyki i najlepiej przyjętego audiobooka Agathy Christie, która jak zwykle gra z nami w kotka i myszkę. „I nie było już nikogo” to opowieść o dziesięciu nieznajomych zaproszonych na odciętą od świata wyspę przez enigmatycznego gospodarza. To, co zapowiada się jako spokojny pobyt, szybko zamienia się w koszmar, gdy goście zaczynają ginąć jeden po drugim w tajemniczych okolicznościach – zgodnie z rytmem makabrycznego wierszyka o „dziesięciu żołnierzykach”, który staje się ponurym motywem przewodnim całej historii. Złożona intryga, mistrzowsko poprowadzona narracja i nieprzewidywalne zwroty akcji sprawiają, że do samego końca nie będziesz pewna rozwiązania zagadki.
Książka wciąga od pierwszej minuty i trzyma w napięciu do ostatniej, a wyjątkowa interpretacja Danuty Stenki tylko to potęguje. Lektorka umiejętnie oddaje emocje postaci, a jej tempo czytania, intonacja i dykcja robią z tego audiobooka prawdziwe mistrzostwo. Obiecujemy, że nie poczujesz znużenia nawet podczas bardziej opisowych fragmentów.
Audiobook dostępny m.in. w Audiotece.
„Langer” – spin-off serii o Joannie Chyłce – to thriller kryminalny, w którym głównym bohaterem jest… morderca. Remigiusz Mróz zaś wpuszcza nas w mroczne zakamarki jego umysłu. Książka koncentruje się na relacji głównego bohatera z Niną Pokorą, którą poznaje na bankiecie swojej fundacji. Kobieta jest idealna… by stać się jego nową ofiarą. Ma jednak w sobie coś, co sprawia, że Piotr Langer zaczyna się przed nią otwierać. A my poznajemy źródła jego zbrodniczych skłonności.
Możliwe, że spotkałaś się już z Langerem za sprawą nowego serialu SkyShowtime o tym samym tytule. Jednak bez względu na to, czy seans już dawno za tobą, czy dopiero czeka na swoją kolej – ten audiobook nie powinien umknąć twojej uwadze. Audiobook, a właściwie słuchowisko – i zarazem jedna z najlepszych superprodukcji kryminalnych ostatnich lat. W rolę tytułowego Piotra Langera wciela się tu Mateusz Damięcki, któremu towarzyszą m.in. Aleksandra Adamska, Karolina Gorczyca, Piotr Stramowski czy Andrzej Grabowski – każdy ze swoją przekonującą interpretacją. Narratorem jest zaś Janusz Zadura, a całość dopełnia profesjonalna realizacja dźwiękowa i klimatyczna, mroczna muzyka.
Audiobook dostępny w Audiotece.
Czytaj także: 5 książek, które warto zabrać na urlop. Są lekkie i wciągające – idealne na leniwe popołudnia
Jeśli w kryminałach cenisz nie tylko sprawne śledztwo, lecz także głębię emocjonalną i barwne tło społeczne, na pewno docenisz „Niewinne ofiary” Katarzyny Wolwowicz. To pierwszy tom serii z komisarz Olgą Balicką, a jego akcja rozgrywa się w Jeleniej Górze, którą wstrząsa brutalne morderstwo – w lesie zostają znalezione ciała dwóch dziewczynek. Sprawą zajmuje się doświadczona Olga Balicka, której partneruje Kornel Murecki, policjant z Warszawy. W toku dochodzenia wychodzą na jaw powiązania między zaniedbanymi dziećmi z ubogich dzielnic a lokalną elitą, a wątki rodzinnych sekretów i społeczne dramaty, zderzające małomiasteczkową atmosferę z brutalnością zbrodni, tworzą wielowarstwową i wciągającą opowieść.
Realistyczne, poruszające dialogi oraz naturalnie prowadzona narracja sprawiają, że bohaterowie nabierają głębi, a relacje między nimi są wyraziste i przejmujące. Wyjątkowym atutem audiobooka jest głos Filipa Kosiora – jego interpretacja dodaje dramatyzmu każdej scenie i sprawia, że po prostu masz ciarki.
Audiobook dostępny m.in. w Storytel.
I kolejna pozycja w interpretacji Filipa Kosiora, który potrafi oddać zarówno emocje, jak i niepokojącą atmosferę opowieści. „Noc kłamstw” to właściwie nie kryminał per se, a thriller psychologiczny z elementami kryminału. Słowem: propozycja zarówno dla wielbicieli nietuzinkowych zagadek, jak i psychologicznych gier między bohaterami.
Książka koncentruje się na perfekcyjnym – wydawałoby się – małżeństwie Anny i Mikołaja Tochamnów. Ona jest pisarką kryminałów, on prowadzi kawiarnię. Razem wychowują dwójkę dzieci, a ich codzienne życie jest spokojne i stabilne. Do czasu, aż pewnej październikowej nocy w ich domu ginie opiekunka, a oni stają się podejrzanymi o zabójstwo. Śledztwo prowadzi komisarz Leon Mruk, a im bardziej zagłębia się w sekrety rodziny, tym więcej kłamstw zaczyna wychodzić na jaw, burząc dotychczasowy wizerunek małżeństwa. Dynamiczne tempo narracji i stopniowo narastające napięcie sprawiają, że trudno oderwać się od słuchania, a twisty fabularne niejednokrotnie zaskakują nawet doświadczonych fanów gatunku. Podsumujemy tak: będzie się działo!
Audiobook dostępny m.in. w Storytel.
Czytaj także: Najlepsze książki na plażę. 5 tytułów, które uprzyjemnią ci wakacyjny relaks
Nie daj się zwieść temu niepozornemu tytułowi… „Motylek” to kawał dobrego kryminału i pierwszy tom popularnej serii „Lipowo”. Jego akcja rozgrywa się w małej mazurskiej wsi, gdzie panuje idylliczny spokój. Do czasu, aż pewnego zimowego ranka w lesie zostają znalezione zwłoki miejscowej zakonnicy. Początkowo sprawa wygląda na tragiczny wypadek, ale szybko okazuje się, że to brutalne morderstwo. Śledztwo prowadzi lokalna policja, a wraz z postępami wychodzą na jaw liczne sekrety mieszkańców – zdrady, niewyjaśnione dawne sprawy i rodzinne tajemnice.
Katarzyna Puzyńska z wyczuciem oddaje klimat polskiej prowincji – wnikliwie zagląda pod powierzchnię lokalnych relacji, rozkładając na czynniki pierwsze emocje i społeczne mechanizmy rządzące małą wspólnotą. Zawiła fabuła nie pozwala się oderwać aż do ostatnich minut, a jej zwieńczeniem jest nieoczywiste, zaskakujące rozwiązanie. Całość idealnie dopełnia interpretacja Laury Breszki – jej sposób czytania tylko potęguje atmosferę niepokoju, tajemnicy i narastającego napięcia.
Audiobook dostępny m.in. w Audiotece.
I na koniec pierwszy tom świetnie przyjętej serii „Kolory zła” Małgorzaty Oliwii Sobczak, doceniany za intrygującą, wielowarstwową fabułę oraz skutecznie budowane napięcie. Zabójstwo młodej dziewczyny na plaży – niby nic nowego. Ale gdy na jaw wychodzi, że sprawa może mieć związek z morderstwem sprzed lat, robi się naprawdę ciekawie. Prokurator Leopold Bilski, który prowadzi śledztwo, nie ma łatwego zadania – musi przedrzeć się przez warstwy lokalnych powiązań, rodzinnych sekretów i układów, które sięgają głęboko. Bardzo głęboko.
„Kolory zła. Czerwień” to nie tylko świetnie napisany kryminał, ale też historia, która oddycha klimatem Trójmiasta. Słychać w niej szum fal, czuć zapach morskiego powietrza i atmosferę niepokoju, która jak mgła unosi się nad wybrzeżem. Sebastian Konrad w roli lektora robi robotę – jego interpretacja jest nienachalna, ale pełna napięcia. Idealne na długie popołudnie, kiedy chcesz odpłynąć… w mroczniejsze rejony.
Audiobook dostępny m.in. na Legimi.
Czytaj także: Chcecie kryminału? Oto kryminał. Recenzja filmu „Kolory zła: Czerwień”