1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Nie żyje Urszula Kozioł. Wybitna poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nike 2024 miała 94 lata

Nie żyje Urszula Kozioł. Wybitna poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nike 2024 miała 94 lata

Urszula Kozioł (Fot. Wojciech Olkusnik/East News)
Urszula Kozioł (Fot. Wojciech Olkusnik/East News)
W wieku 94 lat zmarła Urszula Kozioł – jedna z najważniejszych postaci współczesnej polskiej poezji. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. „Wielka poetka, pisarka. Honorowa Obywatelka Wrocławia. Laureatka Nagrody Literackiej Nike w 2024. Będzie nam jej bardzo brakowało” – napisał w mediach społecznościowych.

Urszula Kozioł była autorką wielu tomów poetyckich, dramatów, felietonów i słuchowisk radiowych. Za swoją twórczość otrzymała szereg prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Literacką Nike, którą zdobyła jesienią 2024 roku za tom „Raptularz”. Wcześniej była czterokrotnie nominowana do tego wyróżnienia: za „Supliki” (2006), „Przelotem” (2008), „Klangor” (2015) i „Ucieczki” (2017).

Urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Doświadczenia wojenne, tajne nauczanie i późniejsza edukacja w Zamościu ukształtowały jej wrażliwość i styl. Debiutowała w 1954 roku, z czasem stając się jedną z czołowych postaci literackiego Wrocławia – była redaktorką „Odry”, kierowała Wrocławskim Ośrodkiem Kultury, pracowała jako nauczycielka.

Czytaj także: 5 ciekawostek o Urszuli Kozioł. Fascynujące fakty z życia laureatki Literackiej Nagrody Nike

W jej twórczości wyraźnie obecne były tematy pamięci, historii, codzienności i egzystencjalnych niepokojów. Pisała również pod pseudonimami, m.in. Antoni Migacz czy U.K. Wiele z jej utworów inspirowały podróże, odwiedziła m.in. Stany Zjednoczone i Francję w ramach stypendiów literackich.

Była blisko związana z polskimi noblistami – Czesławem Miłoszem i Wisławą Szymborską. Z obojgiem łączyła ją długoletnia znajomość i literacka wymiana myśli. W życiu prywatnym związana była z germanistą i tłumaczem Feliksem Przybylakiem, któremu poświęciła tom „Klangor”.

Za swoją działalność artystyczną i społeczną została odznaczona wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą im. Kościelskich, Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius, Nagrodą Ministra Kultury oraz tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Śmierć Urszuli Kozioł zamyka ważny rozdział w historii polskiej poezji. Jej twórczość pozostanie trwałym śladem w naszej kulturze, a wiele jej wersów będzie towarzyszyć kolejnym pokoleniom czytelników. Jak choćby ten:


Wargi mnie bolą z niepocałowania,
zresztą nie tylko wargi,
bolą oczy z niepatrzenia,
i dłonie, i opuszki palców bolą też.
siedem przeklętych dni, co tydzień.

Urszula Kozioł, „Poezje wybrane”, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze