1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Wodnik – wizjoner w stanie ucieczki

Wodnik – wizjoner w stanie ucieczki

Uran, którego Wodnik jest władcą, jest ucieleśnieniem silnej klaustrofobii. (fot. iStock)
Uran, którego Wodnik jest władcą, jest ucieleśnieniem silnej klaustrofobii. (fot. iStock)
Od 20 stycznia jesteśmy w znaku Wodnika. Wodnika tak naprawdę tu nie ma, bo tutaj królują emocje. Cierpimy, sięgamy dna, by rozentuzjazmowani znowu dotykać chmur. A Wodnik na stałe siedzi na górze. Wyobcowany, ale za to bardzo inteligentny i przekorny. Pragnie wyzwolenia i połączenia z kosmiczną świadomością, bez dotknięcia ziemi.

Jesteśmy w ostatniej ćwiartce Zodiaku, czas na sprawy wyższe. To tutaj zadomowił się Wodnik. Jest znakiem żywiołu powietrza i powietrza właśnie najbardziej potrzebuje. Jego symbolem są ptasie skrzydła, lot ku górze. Jak ptak przysiądzie gdzie chce i kiedy chce oraz dokąd chce odfrunie, musi mieć taką możliwość. Z archetypem tym kojarzą się latawce, loty balonem, szybowce. I nade wszystko umiłowanie wolności. Lub, jak kto woli, trudności w dostosowaniu się do życia, które tętni uczuciami i przez to bywa skomplikowane.

Przestrzeń Wodnikowi konieczna jest do bezpiecznego funkcjonowania. On najchętniej pootwierałby wszystkie okna i drzwi. Do czego on dąży? Do przełamania schematów, niszczenia zakurzonych struktur, precyzyjnie określonych norm. Koziorożec, jego poprzednik, trudził się, by to wszystko stworzyć. I tam, gdzie on z mozołem wyznaczył linię, Wodnik właśnie robi wyłom. Zasada Wodnika wyzwala od prostych linii. Od reguł, sztywnych praw, porządku. On głównie tym jest zajęty. Ucieleśnia ducha przekory. Wodnik włada planetą Uran, a jej tematem jest rewolta, która chce wysadzić w powietrze to, co powszechnie przyjęte. Wodnik chce złamać konwenanse, działa w imię wolności, równości braterstwa. Jest zakochany w górnolotnych ideach.

Ucieczka od ziemi

Wodnik charakteryzuje się tym, że lubi się wzbijać. Wyżej i wyżej. By być ponad. Dąży do oddalenia, dlatego jest w permanentnym stanie ucieczki. Od czego? Od ziemi. Jej biegunowości i polaryzacji. Od człowieka, jego uczuciowej natury. Wodnik ani jest „za” ani „przeciw”. Nie schwytasz go, bo jest na górze. Macha nogami, siedząc na chmurze i co mu zrobisz? Wymyka się wszelkiemu opowiadaniu się za czymś, podejmowaniu ostatecznych decyzji, przynależności. Jeśli chodzi o zobowiązania, ma na nie silną alergię. Książeczka członkowska jest dla niego jak pętla, która z pewnością zaciśnie się na szyi. Kocha uciekać od tego, co ma swoje wymogi – od rodziny, szkoły, firmy. No chyba, że opowie się za ich ideą. Wodnik, który ma w sobie dużo procent Wodnika, nigdy nie będzie urzędnikiem, nie będzie przyjmował na konto etatowej pensji określonego dnia miesiąca, nie będzie raportował szefowi swoich tygodniowych poczynań w biurze. On jest raczej urodzonym wynalazcą, innowatorem. Lubi też burzyć i trzaskać drzwiami. Wyrywa się paradygmatom, by twórczo eksplorować nowe. Śmieje się z norm, które przerażają go z powodu jego niedostosowania. Po takiej postawie rozpoznamy kogoś, kto w horoskopie urodzeniowym ma silną obsadę Wodnika. Ktoś taki nigdy nie czuje się do końca zobowiązany.

Figlarny buntownik

Wodnik spogląda na świat z góry, nie angażując się zbytnio. Przecież gdyby się zakotwiczył, zrobiłoby mu się od razu zbyt ciasno. A on kocha urozmaicenia. I oryginalność. Jeśli za to go pochwalisz, dostrzeżesz, że jest inny niż wszyscy i wszystko na tym globie, masz dużego plusa. Archetyp ten nie interesuje się modą, czy trendami. Wszyscy noszą grzywki? On czesze się gładko lub na jeża. Zawsze wybierze własną ścieżkę i nie będzie ona jakaś prosta czy oczywista. Ciągłość to nie dla niego, on sam jest czymś, czego się nie spodziewasz. Jest hen wysoko i skacze ze spadochronem. Uran, którego Wodnik jest władcą, jest ucieleśnieniem silnej klaustrofobii. Nie zamkniesz go w piwnicy, nie zaryglujesz. To planeta buntownik, uciekinier, chorągiewka na wietrze, nagły zwrot akcji, siła nieoczekiwanego huraganu. Po jego przejściu nie zostaje nic. Pozostaje zająć się odnową. Uraniczny Wodnik niesie w sobie moc męskiej energii, gwałtownej, ale zimnej. Jest jak nagły grzmot, wstrząs, silny dreszcz. Nerwy i elektryczność. Szaleństwo. Uran to wariat, stoi na głowie a w głowie ma kota. Wodnik często bywa figlarny i ma ochotę na zabawy. Pasuje do cyrku, pod którego kopułą, wysoko gdzieś na trapezie, gra wszystkim na nosie.

Wolność od zasad

Wodnik jest jak pogoda – nie można na niego liczyć. Mówią, że zachowuje się nieodpowiedzialnie, bo nad codzienność, zwykłe bycie, radość życia przedkłada nowe perspektywy. Szuka rozwiązania. Wolności od zasad i energii, które panują na ziemi. Mistrzowie wywodzący się z buddyzmu już wieki temu przejrzeli iluzję, która spowija tą planetę. To przeciwległe bieguny, energia, która nieustannie chce być wyrównana. Gdy się śmiejesz, wiedz że czeka cię płacz. Zarobiłeś? Stracisz, jeśli nie teraz, to później, może w innym wcieleniu. Od tej huśtawki może wyzwolić się wewnętrzny spokój i zdystansowanie, wolność od emocji. Wodnik w tę stronę kombinuje. I nic w tym nie byłoby złego, gdyby nie omijał etapu krwistego człowieczeństwa z jego bagnem emocji, które potrzebują być przeżyte i uwolnione. Powietrzne znaki z emocjonalnością nie mają wiele wspólnego. Ten znak Zodiaku daleki jest od czucia. I są tego plusy. Nie buja się bowiem na huśtawce emocji, nie porusza się bezproduktywnie po łuku przeciwieństw. Dla niego nic nie jest ani czarne, ani białe - tak jak na przykład dla Skorpiona. Niewiele go też wzrusza. Przecież to nie zodiakalny Rak z jego sentymentami. Wodnik, będąc wolny od zbędnych poruszeń serca, jest całkowicie ponad. To dobre miejsce, by dojść do sedna. Całkowicie zintegrować drugą stronę, by nie ulegać ciągłej polaryzacji i wiążącej się z nią męczarni. Praca czy dom? Rozum czy serce? Znane czy spontaniczne? Słodkie czy słone? Na całkowitej integracji pozornie niepogodzonego opiera się i astrologia, i homeopatia. Wodnik lubi te dziedziny, bo szuka rozwiązania po tamtej stronie, w zaświatach, poza formą.

Futurysta zmierzający do nadświadomoci

Uran, energia tożsama z Wodnikiem, łączy nas ze świadomością kosmiczną. Przynosi nagłe wglądy, kiedy zagmatwane sprawy błyskawicznie stają się jasne. To otwarte trzecie oko. Jasnowidzenie. Wodnik nie wczuje się w otaczającą rzeczywistość jak mistyczne Ryby, nie prześwietli pokładów nieświadomości jak Skorpion, ani nie użyje swojej intuicji jak Rak. Bo nie należy do świata uczuć jak te znaki, on dysponuje wyższą wiedzą o wszechświecie. Nie wierzy w jakieś przeznaczenie, ono nie jest przecież wolnościowe. On jest skrajnie futurystyczny, przecież nie ma go na ziemi, nie ma go tutaj. On jest w swojej wizji. Oddalenie od zwykłej egzystencji może otworzyć go na dostęp do nieskończonej mądrości. To wyzwolenie, o którym Wodnik marzy. On z niczym i nikim nie jest związany. On idzie przez świat jak tarotowy Głupiec, bez niczego, z niewielkim tylko tobołkiem, by ustanowić wszystko od początku. Ucieka, by uzyskać wyższą wizję. Pragnie dotknąć nadświadomości, od nowa zbudować pojęcie człowieka, Boga, świata. Bo to, co już istnieje, jego nie interesuje.

Najbardziej samotny znak Zodiaku

Wodnik znajduje się naprzeciwko znaku Lwa, mówiąc „nie” jego rozbuchanym emocjom, jego przyjacielskości, szerokiemu gestowi. On nie cierpi patetyczności. Wodnik jest raczej bezosobowy. Na wskroś subiektywny i lękający się bliskości. W parze z drugim człowiekiem prędzej czy później poczuje się przyduszony. Związki są opowieścią o uczuciach, a co one mają wspólnego z Wodnikiem? Wiedzą o tym właściciele Księżyca w tym znaku niebezpodstawnie posądzani o brak uczuć i nadmierne skupienie na sobie. Bywają bezwzględni. Słońce w znaku Wodnika jest na wygnaniu i ta pozycja naznacza egoizmem, skrajnym zdystansowaniem się od innych. Chłodem. Powietrze w znaku Wodnika potrafi być lodowate. Taki Lew razem z Bykiem i Skorpionem wiedzą co to na przykład zazdrość. Pierwszy z nich jest przy tym w związku hojny i dominujący, drugi czuły i zaborczy, trzeci namiętny i kontrolujący. Są gejzerami silnych uczuć, pod spodem których kryje się ogromna wrażliwość. U Wodnika tego nie znajdziesz. On z dramatami nie czuje się komfortowo. Droższa jest mu przestrzeń niż kochanie. Od ludzkich emocji woli trzymać się z daleka. Mistrzowsko maskuje słabość i nie toleruje jej u innych. W kontakcie z drugim człowiekiem bywa szorstki, zimny, sztywny, zupełnie nie wyznaje się na subtelnościach. I niech nie zwiedzie cię jego przyjacielska postawa. Wodnik akurat umie się przyjaźnić, do niego należy 11 dom astrologiczny odpowiadający za tą sferę życia oraz grupy ludzi. Ale gdy Wodnikowi się przyjrzysz, wyczujesz jego pozorną otwartość i tolerancję kryjącą obojętność. Nie licz więc na współczucie i wieloaspektowe uczucia. On z relacji wyciągnie raczej logiczne i racjonalne wnioski. Ma być tak, żeby jemu było wygodnie i swobodnie. Intelektem dopasuje argumenty. Wodnik słynie z bystrego umysłu. Owszem, może coś dla ciebie zrobić, jeśli będzie to pasowało do idei, która w tym momencie akurat jest w centrum jego wszechstronnych zainteresowań. Może to być ekologia, jądrowa fizyka bądź rodzina. W kontakcie z ideą może pozostać bezstronny. Tak jak lubi. Woli ludzkość i ideę humanitaryzmu od człowieka. Ma opinię najbardziej samotnego znaku Zodiaku. Jest wyobcowany z otoczenia, żyje w świecie przez siebie urojonym. Delikatną tkankę życia niszczy, wkładając ją pod szkiełko mikroskopu. Dzięki temu zawsze jest daleko. Również od siebie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Styl Życia

Pachnący horoskop – jakie aromaty pasują do poszczególnych znaków zodiaku 

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 13 Zdjęć
Każdy znak zodiaku ma swój szczęśliwy kolor, kamień, kwiat... A czy znakom zwierzyńca niebieskiego można przypisać właściwe dla nich zapachy? - pytamy aromaterapeutkę z firmy ViaAroma Edytę Tecław.

Edyta Tecław: Osobom urodzonym pod konkretnym znakiem zodiaku przypisuje się pewne charakterystyczne cechy osobowości. Olejki eteryczne, pod warunkiem, że są naturalne, mają ogromny wpływ na emocje, co można uzasadnić czysto chemiczną reakcją. Przykładowo olejki cytrusowe w swoim składzie zawierają limonen, który zwiększa wydzielanie dopaminy i serotoniny, dlatego uznawane są za naturalne antydepresanty. Będą więc pozytywnie wpływać na skłonne do melancholii i emocjonalne Ryby. W ten prosty sposób można uzasadnić przypisywane poszczególnym znakom zodiaku korzystne dla nich aromaty.

Niektóre olejki są uniwersalne - na przykład róża damasceńska, która wspaniale wpływa zarówno na Lwa, jak i Skorpiona a jako naturalny afrodyzjak naturalnie wpływa na zmysłową naturę wszystkich. Inne aromaty mają dość konkretne zastosowania – np. lawenda ma właściwości wyciszające, dlatego poleca się stosowanie jej w mieszankach dla pełnego temperamentu i impulsywnego Barana, a pomarańcza może dodać energii Bykowi.

Fajnie jest wybrać dla siebie jeden olejek, ale wspaniale jest też pobawić się zapachami i połączyć kilka w niezwykłą mieszankę, która będzie nas wspierać każdego dnia!

Biżuteria do aromaterapii umożliwia korzystanie z ulubionych aromatów w każdym miejscu i w każdej chwili. W ofercie marki ViaAroma każdy może stworzyć własny koktajl zapachów, albo skorzystać z gotowych mieszanek dedykowanych poszczególnym znakom zodiaku. (Fot. materiały prasowe ViaAroma)Biżuteria do aromaterapii umożliwia korzystanie z ulubionych aromatów w każdym miejscu i w każdej chwili. W ofercie marki ViaAroma każdy może stworzyć własny koktajl zapachów, albo skorzystać z gotowych mieszanek dedykowanych poszczególnym znakom zodiaku. (Fot. materiały prasowe ViaAroma)
 1. Styl Życia

Bliźnięta – intelektualiści w ciągłym ruchu

Słowo intelekt wywodzi się z łaciny i oznacza „leżący pomiędzy”. Bliźnięta są niczym most, który łączy człowieka z tym, co faktycznie dzieje się na świecie. (Fot. iStock)
Słowo intelekt wywodzi się z łaciny i oznacza „leżący pomiędzy”. Bliźnięta są niczym most, który łączy człowieka z tym, co faktycznie dzieje się na świecie. (Fot. iStock)
Rozpoznają, obserwują, wnioskują. Bliźnięta istnieją po to, żeby gromadzić wiedzę pochodzącą z zewnątrz. Ten pierwotny wzorzec życia mieści w sobie przeogromną znajomość faktów. Wiedzę przez wielkie W. Jest wielojęzyczny i bywały w świecie. 21 maja Słońce weszło w znak Bliźniąt.

Bliźnięta pilnie uczą się tego, co wymyślili inni i przekazują o tym informacje. Po co to wszystko? Jaki jest tego głębszy sens? Bliźnięta nigdy nie zadałyby takiego pytania, ich głębia nie interesuje. De facto one koncentrują się na faktach jedynie, a to powierzchnia. Tak, one są powierzchowne. Badają to, co na wierzchu. Gdyby jednak ktoś chciałby się zastanowić, po co wysilają się w tym kierunku, niech dowie się, że Bliźnięta stworzone są do tego, żeby być pomiędzy. Jest świat wewnętrzny, ten boski, bliski duszy i zewnętrzny, twardy, bo rzeczywisty. I Bliźnięta te dwie płaszczyzny usiłują połączyć. Baran, jako pierwszy znak Zodiaku, porywczo zdobył ziemię, Byk, jego następca, ogrodził terytorium i nazwał je swoją własnością, skupił się na sobie i tym, co posiada. W tych okolicznościach pojawiają się Bliźnięta, by z tego zawłaszczonego już miejsca nawiązać kontakt ze światem zewnętrznym. Postanowiły to zrobić najlepiej jak potrafią, czyli intelektualnie. Słowo intelekt wywodzi się z łaciny i oznacza „leżący pomiędzy”. Bliźnięta są niczym most, który łączy człowieka z tym, co faktycznie dzieje się na świecie.

Zawsze w drodze

Bliźnięta władają Merkurym, planetą intelektu i komunikacji oraz trzecim domem astrologicznym, odpowiadającym między innymi za nasz biznes i to, jak porozumiewamy się z ludźmi. Należą do żywiołu powietrza, czyli ich naturalnym środowiskiem są myśli. Nadzwyczaj ruchliwe. Powietrze w wydaniu tego znaku Zodiaku to wiatr, który bez ładu i składu hula sobie to tu, to tam. Bliźnięta dzięki niemu chwytają, pojmują, rozróżniają, a potem przenoszą to wszystko z miejsca na miejsce. Z nimi kojarzą się dłonie (Bliźnięta lubią gestykulować) i język (znają obce języki i skłonność mogą mieć do plotek). I skrzydełka u sandałów, przez które nie usiedzą w miejscu. Takie nosił rzymski bóg Merkury, boski posłaniec, szybki wędrowiec, który przekazywał wieści od bogów do ludzi i z powrotem. Ten pośrednik między górą a dołem ciągle był w drodze. I takie są Bliźnięta, nigdzie nie zadomowione. Mogłyby z powodzeniem mieszkać w wagonie kolejowym czy przyczepie kempingowej. Ich dom ma kółka. One, inaczej niż następujący po nich na kole Zodiaku Rak lub ich poprzednik Byk, nigdzie nie przynależą, nie mają nawet takiego zamiaru ani możliwości. Noszą w sobie bowiem rozdwojenie. To Bliźnięta, mityczni Kastor i Polluks, którzy nie należą ani do świata ludzkiego, ani boskiego. Stąd wynika ich wewnętrzne napięcie i potrzeba bycia w ciągłym ruchu. Bliźnięta są zawsze rozedrgane, mało skoncentrowane, łapiące myśli w locie. Trudno im się zatrzymać, są jak wieczne tam i z powrotem. Dlatego często brak im poczucia celu. Zapytaj Bliźniąt, do czego dążą, a zasypią cię słowami. Ale ty i tak nie poznasz kierunku, w którym zmierzają. Trudno im też podjąć decyzję, są w tym podobne do Wagi, również powietrznej i podwójnej jak one. Znaki tego żywiołu tak się zachowują, bo więcej myślą niż czują. Umysł na jedno pytanie ma odpowiedzi tysiące, serce jedną. Bliźnięta nie mają czasu ani cierpliwości, żeby się w nią wczuć. Wczuwanie się w siebie lub w innych to nie ich domena, tu wykazują się znaki żywiołu wody.

Muszą być „na bieżąco”

Bliźnięta odznaczają się bezimiennością, bo raczej nie sięgają do środka. Nie dręczy ich nocami pytanie – kim są. To nie jest typ medytacyjny, który siedzi i czeka, aż myśli odpłyną niczym chmury w letni lekko wietrzny dzień, by dotknąć błogiej pustki i ciszy. Spokojny umysł i Bliźnięta nie idą w parze. One wolą zgiełk i chaos, z których niewiele się wyłania. Z tego braku wewnętrznej definicji wynika ich ogromna potrzeba nadawania imion rzeczom. To Bliźnięta i Merkury obdarowują świat pojęciami, liczbami, zasadami, teoriami. Mierzą i ważą, ustalają cechy wspólne oraz różne. Są w tym nienasycone, ciągle chcą więcej nazywać i o tym informować. One pragną być w posiadaniu informacji, aż wyrywają się do kontaktów z innymi, by wiedzieć i dalej wiedzę tę przekazywać. Ciągle nową i nową. One uwielbiają godziny szczytu i centra handlowe. Dzieje się, mówią wtedy. W tych warunkach wiecznego pośpiechu i chaosu nie mogą głębiej przeniknąć żadnej sprawy i nawet tego nie zauważają. Oddają się intelektualnym igraszkom i kontaktują się. Mogą żyć z daleka od natury, chyba że z jakiejś pustelni będą mogły nawiązać łączność ze światem. Ich narzędziami, które kochają, są pomocne im maszyny – komputery, telefony, drukarki, nadajniki radiowe, telewizory. Dzięki nim fakty niosą się szybciej. Bliźnięta zawsze bliskie są mediom, one lubią pisać i mówić, przekazując to, co najnowsze i na topie. Inaczej niż zdystansowany do wszystkiego Wodnik ulegają trendom, lubią to, co powszechne. W tym archetypie znajomość świata materialnego osiąga swój szczyt. I coś trzeba z tym bogactwem począć. Co? Rozmawiać. Bliźnięta są towarzyskie, rozgadane, dowcipne. Mówią, przede wszystkim mówią. Bo z tego mówienia mogą wyniknąć nowe fakty. Są bardzo ciekawe świata i jego nowinek. Im jest coś dalsze od psychiki, tym lepiej. Są doskonałe za to w raportowaniu, sprzedawaniu, pośredniczeniu, nadawaniu etykiet.

Skłonność do manipulacji

Bliźnięta są zazwyczaj cwane. Mówi się, że istnieją dwa rodzaje przedstawicieli tego znaku. Jedni jak Kastor są interesowni i obłudni, potrafią oszukiwać, drudzy niczym jego brat Polluks żyją w odrealnionym świecie górnolotnych idei. To artyści żyjący bez planu i w wielkim rozgardiaszu. I jedni i drudzy potrzebują ciągłego pobudzenia i ciekawostek. Musi się dziać i musi być rozmaicie. I muszą być podróże, one wpisane są w ich naturę. Nie sposób odmówić Bliźniętom błyskotliwej inteligencji i ciętego poczucia humoru. Że są złośliwe? Tak. Ostre riposty należą do ich stylu. Godnym ich adwersarzem może być równie złośliwy Rak, Skorpion działa na głębszym poziomie, gdzie Bliźnięta nie zaglądają. Co jeszcze dobrze robią Bliźnięta? Wymyślają. Potrafią na poczekaniu stworzyć intelektualną woltę, mają talent do kłamstwa. Nie tylko Bliźnięta, ale osoby z silnym Merkurym w horoskopie urodzeniowym, mogą swobodnie wykorzystywać intelekt jak chcą. Również do spekulacji i manipulacji. Najlepszy, oczywiście, jest w tym przeinteligentny Merkury w Bliźniętach. Właściwie po co im ta masa informacji? Dla konkretnych korzyści, one lubią pieniądze, i karty kredytowe, i nieprzemyślane, akurat w tym przypadku, zakupy. Bliźnięta to na pewno nie altruistyczne Ryby, które uważają za naiwne. Nie są Bliźnięta też rozmarzone ani uduchowione ani głęboko kochające. Dookoła Bliźniąt wiele jest ludzi, ale czy jest bliskość? W ich życiu króluje nietrwałość, one jej łakną. Nietrwałe najczęściej są też są ich związki, zwłaszcza jeśli w tym znaku jest Wenus czy Mars. Bliźnięta nie są osamotnione, ale samotne bywają. Bycie z drugim człowiekiem odbywa się bowiem na ziemi, a żywioł powietrza porywa Bliźnięta w świat. Są one jak nasiona klonu. Wirują dzięki rozpostartym skrzydełkom, przemierzając przestrzenie. Ciągle dalej i dalej.

 1. Styl Życia

Jak brzmi Droga Mleczna? – wspólny projekt naukowców z Harvardu i NASA

Sonifikacja to proces przekształcania danych na dźwięk. W tym wypadku zmienia się obrazy z teleskopów kosmicznych w melodie. (fot. iStock)
Sonifikacja to proces przekształcania danych na dźwięk. W tym wypadku zmienia się obrazy z teleskopów kosmicznych w melodie. (fot. iStock)
Czy nieuchwytna dla naszych zmysłów kosmiczna muzyka rzeczywiście istnieje? Czyżby pitagorejczycy mieli rację, mówiąc o przenikającej wszechświat harmonii i muzyce sfer, której nasze uszy nie słyszą?

Czy możliwe jest słuchanie galaktyki? Okazuje się, że tak. W nowym kreatywnym projekcie, którego celem jest zwiększenie dostępności obrazów przestrzeni, Kimberly Kowal Arcand, badaczka wizualizacji z Centrum Astrofizyki Harvard & Smithsonian oraz zespół naukowców i inżynierów dźwięku współpracowali z NASA nad przekształceniem obrazów kosmosu w dźwięki i melodie. Zespół badaczy wykorzystał w tym celu nową technikę zwaną sonifikacją danych, która pobiera informacje przechwycone z teleskopów kosmicznych i przekształca je w „muzykę”. Dzięki temu możemy usłyszeć dźwięki poszczególnych mgławic, gwiazd, czy nawet czarnych dziur.

Już teraz dzięki projektowi przekształcono niektóre z najsłynniejszych obrazów kosmosu (np. centrum Drogi Mlecznej). Interpretacje audio tworzy się przez tłumaczenie na nuty i rytmy skryptów danych, które pochodzą z teleskopów. Niektóre wersje łączą dane z kilku teleskopów, m.in. z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra NASA, Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, Kosmicznego Teleskopu Spitzera – a ponieważ poszczególne urządzenia przechwytują innego rodzaju światło (np. podczerwień lub promieniowanie rentgenowskie), skutkuje to wytwarzaniem różnych typów dźwięku. Warto mieć na uwadze, że teleskopy dają nam w ogóle szansę zobaczenia, jak wygląda np. Centrum Galaktyki w różnych typach światła (na podstawie przechwyconych przez teleskopy obrazów, astronomowie tworzą wizualne reprezentacje, które normalnie byłyby dla nas niewidoczne).

Poniższa sonifikacja przedstawia region w pobliżu centrum Drogi Mlecznej. Kursor od lewej do prawej obejmuje około 400 lat świetlnych na całym obrazie.

W przypadku tego „muzycznego” projektu danym z teleskopów przypisywane są czasami określone instrumenty muzyczne, takie jak fortepian, skrzypce, czy dzwonki. Dźwięki są zharmonizowane, aby stworzyć przyjemną dla ucha melodię. Co ciekawe, takie czynniki jak jasność obiektu czy odległość również mają przełożenie na dźwięk, wysokość tonu itp. Na przykład jaśniejsze gwiazdy uzyskują intensywniejsze dźwięki, z kolei dźwięk eksplodującej gwiazdy będzie głośniejszy (po czym wycisza się, gdy słabnie fala uderzeniowa). Jak tłumaczy dr Kimberly Kowal Arcand: „To jest sposób zebrania danych i próba przekształcenia różnych części obrazu w dźwięki, które by go wyrażały, a jednocześnie byłyby w połączeniu przyjemne, aby możliwe było słuchanie ich jako jednej mini kompozycji, jednej mini symfonii.”

Chociaż w głównej mierze projekt powstał z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, może służyć każdemu, pomagając w lepszym, pełniejszym odbiorze kosmicznej przestrzeni. – Kiedy pomagasz udostępnić coś społeczności, możesz pomóc w udostępnieniu tego także innym społecznościom… - podkreśla Arcand. Do tej pory zespół wydał dwie części projektu sonifikacji danych.

Źródło: The Harvard Gazette (news.harward.edu) – Gazeta Harwardzka.

Nagrania poniżej:

1. Cassiopeia A. Ta pozostałość po supernowej, oddalona o 11 000 lat świetlnych, ma muzyczne sygnatury przypisane czterem pierwiastkom uwolnionym podczas eksplozji. Kursory przesuwają się od środka na zewnątrz, a kolory i dźwięk reprezentują gruz i inne dane o wysokiej energii.

2. Filary stworzenia. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych regionów galaktyki, w którym wciąż powstają gwiazdy.

Dr Kimberly Kowal Arcand jest popularyzatorem nauki i naukowcem zajmującym się wizualizacją i wschodzącą technologią w obserwatorium Chandra X-ray Observatory NASA, które ma swoją siedzibę w Centrum Astrofizyki Harvard & Smithsonian w Cambridge, Massachusetts. Jest wiodącym ekspertem w badaniu percepcji i rozumienia wizualizacji danych, wielokrotnie nagradzana jako producent i reżyser. Kierowała tworzeniem, dystrybucją i oceną projektów komunikacji naukowej i technologicznej na dużą skalę. Niektóre „kosmiczne nagrania” umieściła na swoim Twitterze. Poniżej kolejne przykłady:

Opis:

1. Gwiazdy i zwarte źródła są konwertowane na pojedyncze nuty, podczas gdy rozszerzone chmury gazu i pyłu wytwarzają ewoluujący dron. Crescendo ma miejsce, gdy dotrzemy do jasnego obszaru w prawym dolnym rogu - supermasywnej czarnej dziury o masie 4 milionów Słońc.

2. Dane z regionu o średnicy około 400 lat świetlnych (regiony, w których rodzą się gwiazdy).

 1. Styl Życia

Ożywcze wstrząsy. Roczny horoskop dla Byka

Ilustracja: iStock
Ilustracja: iStock
Rok 2021 nie jest łatwy dla Byków z powodu kumulacji nieharmonijnych aspektów planet.

Wędrujące przez Wodnika planety Saturn i Jowisz tworzą do znaku Byka kwadratury. Blokujące i wymagające wysiłku działanie Saturna dotyczy osób urodzonych w pierwszej dekadzie. Jowisz zaś, który jest z natury dobroczynną planetą, ale potrafi też wyolbrzymiać negatywne skutki maleficznych planet, które są w pobliżu, na czas od maja do sierpnia przejdzie do Ryb i okresowo przestanie oddziaływać na Byki. W pozostałych miesiącach może im podarować chaos i zaskakujące sytuacje, czego przedstawiciele tego znaku nie lubią. Stabilizacja Byków jest zatem poważnie zagrożona, dzięki czemu będą zmuszone nauczyć się odpuszczania, spontaniczności, a nawet podejmowania ryzyka. Byki mogą zapomnieć o przewidywalności. Mimo swojego rozsądku, mogą jednak ulec Jowiszowi, który będzie je nakłaniał do szastania pieniędzmi czy niekorzystnych inwestycji.

Z kolei kwadratura Saturna pokaże Bykom, w jakich sferach życia możliwości, zasoby i stare sposoby funkcjonowania już się wyczerpały. Na przyniesione przez niego kryzysy powinny nastawić się Byki z początku. Działanie Saturna zwykle związane jest z koniecznością narzucenia sobie dyscypliny – finansowej czy każdej innej. Często w czasie tranzytów Saturna czyścimy różne aspekty życia, naprawiamy, wyjaśniamy, a za tym też Byki nie przepadają, bo boją się głębokich, radykalnych zmian. Pocieszające jest to, że Saturn dla znaków ziemskich jest trochę łaskawszy niż dla innych. Byk, Panna i Koziorożec potrafią się z nim dogadać, bo są z natury solidne, konkretne, porządne. Saturn może w tym roku podarować Bykom motywację do zrzucenia zbędnych kilogramów, przejścia na zdrowszą dietę czy nawet przeprowadzenia oczyszczających postów. Tym zdeklarowanym smakoszom nie będzie się to podobało, ale wyjdzie tylko na dobre.

Uran nie jest dla Byków przychylny, a jego bezpośredni tranzyt przyniesie przedstawicielom tego znaku nowe wyzwania. Co się może dziać? Wszystko to, czego Byk się wystrzega: zaskoczenia, niespodzianki, zerwania, zwroty akcji i rewolucje – tych ostatnich wyjątkowo nie cierpi. Uran wędruje przez pierwszą i drugą dekadę znaku Byka i właśnie dla nich nadszedł i nadchodzi jeszcze czas „wstrząsowy”. Ta planeta reprezentuje również kreatywność i innowacyjne podejście do życia i dlatego może otworzyć niejednego konserwatywnego Byka na bardziej nowoczesne rozwiązania. Prowokujący Uran będzie powodował napięcie, ale to stworzy okazję, aby wyjść z utartych kolein i zmienić strategie działania i sposoby myślenia. To nie zawsze będzie miłe, ale dzięki temu osoby spod tego znaku będą mogły na nowo odnaleźć się w obecnej rzeczywistości. Zatem będzie to bardziej szansa niż zagrożenie.

Na Byki urodzone między 9 a 15 maja czekają dobre informacje płynące z sekstylu Neptuna, który zadziała łagodząco na ich emocje i przyniesie wewnętrzną harmonię. Te Byki, które ostatnio się stresowały, były zapracowane, zalęknione – poczują znaczącą ulgę. Będą mogły odpocząć, zregenerować się i wyciszyć.

Osoby urodzone między 16 a 10 maja pozostaną pod wpływem trygonu Plutona. Jeśli ta dość mroczna planeta działa harmonijnie, a w tym przypadku tak jest, ma właściwości uzdrawiające i odbudowujące. Przyda się zwłaszcza tym, którzy są wypaleni zawodowo lub zmęczeni przeciwnościami losu. Pluton potrafi ponadto poprawić stan prywatnych finansów, odkrywając nowe źródła zarobków i zmuszając do wewnętrznej transformacji, żeby po nie sięgnąć.

Wszystkie Byki do kwietnia będą narażone na kwadraturę Jowisza, która współistnieje z kwadraturą Saturna, więc mogą spodziewać się, że będą mieć pod górkę. W maju planety trochę odpuszczą nacisk, ale w czerwcu oraz lipcu Mars w Lwie i powróci atmosfera napięcia i konfrontacji. Bardzo dobrze zapowiada się druga połowa wakacji i wrzesień, bo wtedy Mars wejdzie w Pannę, tworząc trygon i to będzie naprawdę miły czas w roku, którego nie powinna popsuć kwadratura Jowisza. To najlepszy moment, żeby wyjechać na urlop. Październik będzie neutralnym miesiącem, ale końcówka roku do łatwych nie będzie należeć. W listopadzie i w grudniu Mars w Skorpionie znajdzie się w opozycji, a Jowisz i Saturn ponownie zadziałają kwadraturą, co przyniesie wyczerpującą pracę, konieczność podjęcia trudnych decyzji i zrobienia szczerych podsumowań.

Na początku roku 2022 planety Bykom wreszcie odpuszczą, a już w lutym Mars będzie w przyjaznym dla Byków Koziorożcu, więc odzyskają kontrolę nad swoim życiem. Nie na długo jednak, bo już w marcu znowu czeka je kwadratura Marsa i potencjalne konflikty oraz szarpanina. Dopiero w 2025 roku, kiedy Uran wyjdzie z Byka, przedstawiciele tego znaku będą mogli znowu cieszyć się niezakłóconym spokojem w dłuższej perspektywie.

Piotr Gibaszewski, astrolog, autor corocznych prognoz dla Polski i świata. Wykładowca w Studium Psychologii Psychotronicznej, www. solarius.pl. 

 1. Styl Życia

Co czeka nas w maju? Horoskop Penny Thornton

Fot. iStock
Fot. iStock
Zobacz galerię 13 Zdjęć
Jak zdaniem słynnej astrolożki zapowiada się maj? Czy możemy liczyć na przychylny układ planet? – Sprawdźcie w opisie swojego znaku.

Penny Thornton zgłębia tematykę astrologiczną od ponad 40 lat. Nie tylko koncentruje się na przewidywaniu zdarzeń dla poszczególnych znaków zodiaku, ale zajmuje się również takimi tematami jak odżywianie (dopasowane do urodzenia), związki czy praca. Klientką astrolożki była m.in. księżna Diana.