1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Dobre nawyki finansowe

123rf.com
123rf.com
Każdemu z nas zdarza się zazdrościć osobom o zasobniejszych portfelach. Ale zamiast zazdrościć im bogactwa lepiej nauczyć się dyscypliny i determinacji, które pozwoliły tym ludziom osiągnąć sukces finansowy. Jak to zrobić?

Pamiętaj, że ludzie sukcesu nie zdobywają swego bogactwa przez przypadek, nie w jedną noc, nie ze środy na czwartek. Bogacenie się odbywa się dzięki długoterminowej wizji, sile woli i dobrych nawykach finansowych. Oto i one:

1. Po pierwsze: o emeryturze pomyśl już dziś. Teraz. Im szybciej pozwolisz swoim pieniądzom „pracować”, tym więcej czasu na rozwój będzie miała twoja fortuna. Postanów sobie, że z każdej zarobionej kwoty przeznaczysz 5% na rzecz swojej przyszłej emerytury i trzymaj się tego postanowienia bezwzględnie.

Przykład: Jeśli zaczniesz oszczędzać jako trzydziestolatka i będziesz konsekwentnie odkładała na poczet emerytury 200 zł miesięcznie przez 30 lat, to w wieku lat 60 lat zgromadzisz dokładnie: 298 071, 89 zł. Jeśli jednak o emeryturze pomyślisz dopiero w okolicach 50 urodzin, to wpłacając tę samą kwotę miesięcznie, uzbierasz jedynie 36 589, 21 zł (kalkulacja wykonana na podstawie kalkulatora emerytalnego bankier.pl).

2. Po drugie: złóż zlecenie stałe.
Zautomatyzuj swoje oszczędzanie. Prawdopodobnie jesteś swoim największym wrogiem, jeśli chodzi o Twój sukces finansowy. Żeby wić uniknąć ociągania się w przeznaczeniu części swoich dochodów na poczet oszczędności, zleć to bankowi. Niech określonego dnia każdego miesiąca przekazuje konkretną kwotę na poczet swoich przyszłych zasobów.

3. Po trzecie: zwiększaj oszczędności.
 Staraj się każdego roku zwiększać kwotę przekazywaną na rzecz oszczędności o 1 %.

4. Po czwarte: nigdy nie przekraczaj salda karty kredytowej. Wysokie oprocentowanie długu
jest jednym z największych zagrożeń dla twoich finansów, bo przeciągający się dług to wiele niepotrzebnych opłat, odsetek i prowizji.

5. Po piąte: chcesz być bogata, żyj jak biedna. Ingvar Kamprad, twórca Ikei, słynie ze swojej oszczędności – jeździ metrem lub starym volvo, kupuje na wyprzedażach, w samolotach korzysta z klasy ekonomicznej. Nie musisz być aż tak restrykcyjna, bo oszczędność Kamprada to już po prostu skąpstwo, ale utrzymanie dyscypliny finansowej pozwoli pomnożyć oszczędności.

6. Po szóste: unikaj pokus.
To trudne oprzeć się presji życia ponad stan, kiedy przyjaciele, telewizja, Internet, prasa, reklama przekonują cię, że cała masa rzeczy jest po prostu „must have” sezonu. To nieprawda. Kupuj z głową, pieniądze wydawaj tylko na rzeczy niezbędne. Resztę zainwestuj w przyszłą fortunę.

7. Po siódme: miej cel. Cele nas inspirują, motywują, dodają skrzydeł. Piękny dom, podróż, pierwszy milion? Łatwo zapomnieć o celach w chaosie codzienności, dlatego umieść w domu „przypominajki”, które pomogą nie zapominać o marzeniach. Do każdego z nich przypisz konkretną, potrzebną do jego realizacji kwotę – w ten sposób wyznaczysz sobie zadania do wykonania.
Realne.

8. Po ósme: ucz się. Poświęć nieco czasu na naukę podstawowych pojęć finansowych, słuchaj audycji ekonomicznych, portal plotkarski zamień na serwis finansowy. Dzięki oswojeniu się ze światem finansów łatwiej będzie podejmować decyzje
finansowe.

9. Po dziewiąte: dywersyfikuj ryzyko, czyli nie wkładaj wszystkich swoich jajek do jednego koszyka. Wytrawni inwestorzy rozprzestrzeniają swoje bogactwo na wiele inwestycji: od akcji, funduszy inwestycyjnych poprzez obligacje na  nieruchomościach i różnych kolekcjach kończąc. Zdywersyfikowane portfolio oznacza, że ​​potencjalnie można skorzystać z wielu źródeł zysku i zabezpieczyć się przed bankructwem, jeśli jedna z twoich inwestycji
okaże się nietrafiona.

10. Po dziesiąte: zatrudnij doradcę finansowego
. Impuls, naiwność i emocje, szczególnie chciwość i strach, mogą poważnie utrudnić szanse na bycie bogatym, jeśli dasz się im opanować. Najlepszym sposobem, aby się przed tym uchronić, jest najpierw zainwestować w zespół profesjonalistów finansowych. Oznacza to zatrudnianie wykwalifikowanego i doświadczonego doradcy finansowego. Tak, praca z zawodowcem będzie trochę kosztować, ale jego obiektywizm, doświadczenie, indywidualne doradztwo przyniesie w przyszłości wymierne korzyści finansowe.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze