1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kamień nazębny a ryzyko choroby Alzheimera. Jak skutecznie mu zapobiegać?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania lub spożywania pokarmów? Niepokoi cię brzydki oddech i niesmak w ustach? Zauważyłeś że dziąsła stały się bardziej tkliwe i zaczerwienione? Te objawy mogą świadczyć o nagromadzonym kamieniu nazębnym. Skąd się bierze i dlaczego powinniśmy go usuwać? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie i co zrobić aby zapobiec jego powstawaniu?

Skąd się bierze kamień nazębny?

Kamień nazębny jest twardy i chropowaty. Bardzo mocno przylega do naszych zębów i dlatego zwykłe szczotkowanie nie jest w stanie go usunąć. Najczęściej możemy go zauważyć po wewnętrznej stronie zębów - na dolnych siekaczach. Przybiera barwę od żółtej po brązową. Często towarzyszy mu brzydki zapach z ust. Bardzo łatwo odkłada się na zębach trzonowych i na granicy dziąseł, ale także w trudno dostępnych miejscach. Ten zlokalizowany pod dziąsłami jest szczególnie groźny dla naszego zdrowia. Może on powodować stan zapalny, któremu niejednokrotnie towarzyszy krwawienie i ból dziąseł. Stale drażnione przez kamień nazębny dziąsła z czasem zaczynają się cofać, odkrywając szyjki zębowe. Ich odsłonięcie może powodować większą wrażliwość na słodkie, kwaśne, zimne lub gorące pokarmy. W ostateczności, nieusuwany kamień nazębny może doprowadzić do rozchwiania zębów, a nawet ich utraty.

Jak powstaje? Kamień tworzy się z płytki nazębnej, która sama w sobie jest łatwa do usunięcia podczas codziennego mycia zębów. Tworzy się bardzo szybko, bo już w kilka godzin po ich umyciu. Łatwo możemy ją wyczuć językiem - wtedy powierzchnia zębów staje bardziej szorstka. Płytka nazębna jest miękkim i lepkim nalotem. W jej skład wchodzą bakterie, resztki pokarmu, ślina i woda. Często nazywana jest też płytką bakteryjną, ponieważ bakterie stanowią jej dużą część. Osadza się nie tylko na widocznej powierzchni zębów, ale również pomiędzy nimi i tuż nad linią dziąseł. Jeśli nie usuwamy płytki bakteryjnej systematycznie i dokładnie, to zaczyna ona stopniowo wysycać się składnikami mineralnymi zawartymi w ślinie (to głównie fosforany i jony wapniowe). Staje się coraz twardsza i niemożliwa do usunięcia w warunkach domowych. W ten sposób powstaje kamień nazębny, czyli zmineralizowana i utwardzona postać płytki nazębnej. Wygląda bardzo nieestetycznie i stanowi idealne warunki do namnażania kolejnych bakterii, zwłaszcza tych patogennych, odpowiadających za powstawanie próchnicy i choroby dziąseł.

Czy kamień nazębny jest groźny dla zdrowia?

Twarde złogi kamienia, na których bytują liczne bakterie, prowadzą do powstawania stanu zapalnego przyzębia, który z czasem doprowadza do obniżenia poziomu dziąseł (również jako efekt ucisku kamienia na dziąsła), a na dalszym etapie do rozchwiania zębów i ich utraty. Krwawienie dziąseł, obrzęk i ich ból to częste niepokojące objawy. Kamień nazębny może zaszkodzić nie tylko naszym zębom i dziąsłom. Najnowsze badania pokazują, że bakterie Porphyromonas gingivalis, które bardzo szybko kolonizują kamień nazębny, mogą łatwo przedostać się do naszego krwioobiegu i dotrzeć aż do mózgu. Bakteria Porphyromonas gingivalis to przede wszystkim sprawca ciężkiej postaci choroby przyzębia. Jeśli przedostanie się do mózgu może powodować w nim poważne zmiany, typowe dla choroby Alzheimera. Co istotne, osoby które zmagają się z zapaleniem przyzębia przez co najmniej 10 lat, wykazują nawet o 70% większe ryzyko wystąpienia zmian neurodegeneracyjnych w mózgu, które są właśnie typowe dla tej choroby. Do takich wniosków doszli naukowcy z Chung Shan Medical University. Nieleczone choroby przyzębia mają związek również z występowaniem innych chorób - choroby serca, cukrzyca, miażdżyca czy zwiększone ryzyko powstawania niektórych nowotworów. Dlatego tak ważne jest zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego i jego regularne usuwanie w gabinecie stomatologicznym.

Dlaczego na moich zębach kamień tworzy się tak szybko?

Szybszemu odkładaniu się kamienia nazębnego sprzyja chociażby zbyt mała ilość wydzielanej śliny, a także jej skład. Duże znaczenie ma również odczyn śliny – bardziej zasadowy sprzyja powstawaniu kamienia. Niebagatelne znaczenie mają także nasze nawyki żywieniowe. Kamień na zębach odkłada się szybciej jeśli pijemy dużo kawy i herbaty lub palimy papierosy. Twardy osad lubi odkładać się też na nierównych powierzchniach i zagłębieniach. Dlatego będzie on częściej się odkładał na chropowatym szkliwie czy na nierównościach przy źle założonych plombach i uzupełnieniach protetycznych. Wady zgryzu, czynniki genetyczne, niektóre leki czy sam stres także mają duże znaczenie. Podobnie zresztą jak wiek. Problem kamienia nazębnego dotyczy częściej osób starszych.

 (Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

W jaki sposób mogę zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, ale możemy znacząco opóźnić proces jego tworzenia. Jak to zrobić?
  • zadbajmy przede wszystkim o właściwą higienę jamy ustnej. Regularnie szczotkujmy zęby minimum 2 razy dziennie. Róbmy to dokładnie i starannie. Na każde umycie zębów poświęćmy co najmniej 2-3 minuty. W utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej pomogą , które oprócz tego że ułatwiają mycie zębów, to jeszcze znacząco spowalniają proces odkładania się kamienia. Jest to możliwe dzięki szybko poruszającym się włóknom szczoteczki, która w ciągu minuty potrafi wykonać aż kilkadziesiąt tysięcy ruchów. Te wyjątkowe właściwości sprawiają, że szczoteczka soniczna usuwa o wiele więcej płytki nazębnej, niż szczoteczka manualna, w tym samym czasie. Robi to też dokładniej i precyzyjniej. Ponadto lepiej czyści trudno dostępne miejsca pomiędzy zębami czy na granicy linii dziąseł. A jak wiemy, to właśnie w tych miejscach kamień nazębny lubi się najbardziej odkładać. Im więcej ruchów taka szczoteczka wykonuje tym skuteczniej zwalcza płytkę nazębną oraz przebarwienia. Dobrym przykładem są szczoteczki soniczne , które potrafią wykonać nawet 96 000 drgań na minutę. Dzięki tak szybkim ruchom, ryzyko powstawania przebarwień i kamienia nazębnego jest dużo mniejsze, co docenią zwłaszcza osoby, u których kamień odkłada się wyjątkowo szybko. Szczoteczki SEYSSO mają tę zaletę, że posiadają kilka programów pracy i pracują z różną częstotliwością drgań. Każdy program dopasowany jest do innych potrzeb jamy ustnej. Mogą ich używać osoby o wrażliwych dziąsłach.
  • zadbajmy o higienę przestrzeni międzyzębowych. Regularne używanie nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej pomaga usunąć spomiędzy zębów nagromadzoną płytkę i bakterie. Jeśli jednak nie lubimy używać nici, wykałaczek lub innych manualnych produktów do higieny przestrzeni między zębami, to warto wybrać . Irygator ma tę zaletę, że wypłukuje płytkę bakteryjną i resztki jedzenia nie tylko spomiędzy zębów, ale również z obszarów poniżej linii dziąseł. Z tego powodu jest szczególnie polecany przy problemach z dziąsłami. Samo używanie irygatora jest też bardzo proste. Wystarczy wybrać odpowiednią moc ciśnienia, a strumień wody dokładnie i delikatnie wyczyści nam wszystkie trudno dostępne obszary. Zrobi to też o wiele szybciej.
  • sięgnijmy po pasty do zębów lub płyny do płukania ust, które w swoim składzie zawierają cytrynian cynku lub pirofosforan. Są to substancje, które w pewnym stopniu hamują odkładanie się kamienia na zębach.
  • dobrze sprawdzą się też produkty z chlorheksydyną, która hamuje namnażanie szkodliwych bakterii i tym samym spowalnia odkładanie się płytki nazębnej, z której mógłby powstać kamień. Jej zaletą jest długotrwałe działanie. Warto jednak pamiętać, aby produktów z chlorheksydyną nie używać cały czas, tylko przez pewien okres. Dokładne informacje o tym jak długo możemy je stosować znajdziemy na opakowaniu.
  • dobrym nawykiem jest płukanie ust wodą po każdym posiłku lub po produktach szczególnie barwiących, jak kawa czy herbata. Ta czynność przywraca optymalne pH w jamie ustnej i tym samym spowalnia tworzenie się osadu nazębnego
  • bardzo ważne są regularne wizyty u stomatologa, który skontroluje stan zdrowia naszej jamy ustnej. Wprawne oko dentysty wypatrzy na przykład plomby, które wymagają wymiany lub nieszczelności w uzupełnieniach protetycznych. Jest to o tyle ważne, że wszelkie nierówne powierzchnie czy zagłębienia sprzyjają odkładaniu kamienia nazębnego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze