1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Jak zatrzymać wilgoć w skórze?

Jak zatrzymać wilgoć w skórze?

39177459 - happy woman with a lens showing her ideal skin
39177459 - happy woman with a lens showing her ideal skin
Tworzą barierę ochronną i zapobiegają utracie wody. Zwiększają elastyczność skóry, nawilżają, natłuszczają i pomagają w regeneracji naskórka – to tylko niektóre zalety emolientów. Komu przynoszą największe korzyści i dlaczego?

Emolienty są dedykowane szczególnie skórze z niewykształconą barierą ochronną, jak w przypadku niemowląt i dzieci. Powinny je także stosować osoby, których cera wymaga stałego nawilżania. Są istotnym elementem terapii wielu chorób zapalnych skóry przebiegających z uszkodzeniem bariery naskórkowej. Stosowane są w terapii atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku, zaburzeń rogowacenia, wyprysku przewlekłego i wielu chorób przebiegających ze świądem.  Można znaleźć je w postaci maści, kremów, emulsji do ciała, balsamów, płynów do kąpieli, żeli pod prysznic, olejków do kąpieli, szamponów, a nawet pudrów. W zależności od konsystencji — mają inne funkcje i zastosowanie.

Emolienty mają za zadanie utrzymanie prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry oraz regenerację naskórka. Preparaty nawilżające z kolei najczęściej zawierają humektanty, mające na celu zwiększanie zawartość wody w warstwie rogowej naskórka. Emolienty składają się zazwyczaj z tłuszczów i kwasów tłuszczowych, węglowodorów mineralnych, pochodnych mocznika, gliceryny oraz niektórych substancji naturalnych, jak lanolina czy wazelina. Nie zawierają natomiast wielu substancji dodatkowych, stosowanych zazwyczaj w kosmetykach, takich jak środki zapachowe, sztuczne barwniki czy środki konserwujące, które jeśli są konieczne to ogranicza się je do niezbędnego minimum. Ponadto nie mają w składzie środków pieniących, które są zazwyczaj drażniące dla skóry i zmieniają jej odczyn pH, więc się nie pienią.

W upały skóra potrzebuje jeszcze więcej nawilżenia, gdyż narażona jest na nadmierne wysuszenie, podrażnienia, odparzenia i uczulenia (promienie słoneczne, wysoka temperatura, klimatyzacja, a także wzmożona potliwość). Stosowanie emolientów w porze letniej wskazane jest zwłaszcza u dzieci, których skóra jest delikatna, skłonna do podrażnień i odparzeń. W okresie letnim warto szczególnie używać szamponów – emolientów, gdyż w tym czasie głowa bardziej się poci, a pot mocno podrażnia suchy i wrażliwy naskórek.

Zastosowanie emolientów

Głównym zadaniem takich preparatów jest:

  • tworzenie bariery ochronnej na skórze zapobiegającej wchłanianiu szkodliwych substancji z otoczenia,
  • nawilżenie i natłuszczenie skóry,
  • zwiększenie jej elastyczności i sprężystości,
  • regeneracja naskórka,
  • przywracanie chorej skórze naturalnej bariery ochronnej,
  • wchłanianie wilgoci z otoczenia oraz zapobieganie jej utracie z naskórka,
  • działają przeciwzapalnie,
  • łagodzenie świądu i obrzęków.
To nieprawda, że emolienty, natłuszczając, zatykają pory - nie wpływają ani na oddychanie zewnętrzne, ani na oddychanie komórkowe skóry, odbudowują naturalną warstwę hydrolipidową skóry i chronią organizm przed utratą wody.

Ekspert - Monika Pawelska Nowak z firmy Ziołolek 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze