1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Pięć języków miłości Gary’ego Chapmana – jaka forma okazywania uczuć jest ci najbliższa?

Dotyk, wyrażenia afirmatywne, podarunki, dobry czas czy drobne przysługi – jaki jest twój język miłości? (Fot. iStock)
Dotyk, wyrażenia afirmatywne, podarunki, dobry czas czy drobne przysługi – jaki jest twój język miłości? (Fot. iStock)
Oprócz tego, że każdy z nas jest inny, a w parze różni nas także płeć, to każdy ma również swój indywidualny język miłości – czyli sposób, w jaki wyraża uczucia, np. dotyk lub wyrażenia afirmatywne.

Doktor Gary Chapman, psychoterapeuta, przez ponad 30 lat zajmował się doradzaniem małżonkom, którzy gubili się we wzajemnym rozpoznaniu, jaki mają język miłości. O jego skuteczności może świadczyć fakt, że książki Chapmana są dziś polecane na większości kursów przedmałżeńskich.

Zdaniem dr. Chapmana kluczem do szczęścia w związku jest wiedzieć, jaki język miłości preferuje nasz ukochany, i w tym języku się z nim porozumiewać oraz przekazać mu, jaki język miłości najlepiej trafia do ciebie. Dlatego wspólnie zastanówcie się, który z poniższych sposobów mówienia „kocham” najbardziej karmi każdego z was. Jaki jest wasz język miłości?

1. Wyrażenia afirmatywne – czyli słowa uznania oraz deklaracje uczuć. Ale chodzi tylko o szczere słowa uznania i pochwały, nie pochlebstwa!

2. Podarunki – wbrew pozorom osoby preferujące podarunki wcale nie są nastawione materialistycznie. Im chodzi o prezenty, które coś znaczą, są wyrazem pamięci o dacie, jak i miejscu spotkania, poznania czy ważnego przeżycia.

3. Dobry czas – dalekie podróże, kino, teatr, romantyczna kolacja w restauracji – wszystko to bardzo przyjemne, ale niektórym chodzi po prostu o wspólnie spędzony czas. O poświęcenie im uwagi, wysłuchanie, zrobienie razem nawet najprostszych codziennych czynności. Obiad może być domowy, byle bez logowania się na Facebooka w jego trakcie.

4. Drobne przysługi – pada śnieg, a on wymienił ci opony na zimowe; zaspałaś i nie zdążyłaś zjeść, ale on spakował ci drugie śniadanie do pracy – drobne przysługi są jak potwierdzenie, że nie liczą się słowa, a czyny. Warunek jest jeden: pomoc ta musi być świadczona z życzliwością i ochotą, a najwięcej ceniona jest ta, o którą nawet nie trzeba prosić.

5. Dotyk – pocałunek, przytulenie, trzymanie za rękę, siedzenie blisko, nawet jeśli obydwoje zajmujecie się czymś innym. Dla wielu osób to kwintesencja bycia razem. Są spragnieni miłości okazywanej przez czułość.

Odkryliście już swój język miłości?

Pamiętajcie, że do każdego przemawia na ogół więcej niż jeden język miłości. Dlatego dla pełni szczęścia na co dzień warto sięgać po każdy z pięciu języków.

Dr Gary Chapman, amerykański psychoterapeuta, autor książek i prowadzący programy radiowe. Najbardziej znany jest z serii książek „Pięć języków miłości dotyczących relacji międzyludzkich”. Jest także pastorem w Calvary Baptist Church w Winston-Salem w Karolinie Północnej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze