1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

4 życiowe nawyki, które łączą niemal wszystkich milionerów. Choć nic nie kosztują, dużo na nich zyskasz (nie tylko materialnie)

Jeff Bezos, numer dwa na liście najbogatszych ludzi świata. (Fot. Michael M. Santiago/Getty Images)
Jeff Bezos, numer dwa na liście najbogatszych ludzi świata. (Fot. Michael M. Santiago/Getty Images)
Amerykańska podcasterka Jaime Catmull przeprowadziła wywiady z ponad setką milionerów: przedsiębiorców, menedżerów i liderów w swojej branży. Spotkania z nimi uzmysłowiły jej, jak ważną rolę w osiąganiu sukcesów pełnią odpowiednie nastawienie i odporność psychiczna. Niemal wszyscy przepytywani przez nią milionerzy dzielą ze sobą 4 cechy, które w nieoczywisty sposób przekładają się na ich osiągnięcia i pomagają im przeć do przodu mimo zewnętrznych przeszkód.

Bez względu na to, czy planujecie założenie swojego biznesu, czy po prostu chcecie być dobrzy w tym, co robisz – warto przyswoić sobie życiowe rady ludzi, którzy odnieśli finansowy sukces. Nikt nie zagwarantuje wam, że dzięki nim dorobicie się milionów, ale z pewnością zyskacie większą pewność siebie, wyższy poziom samoakceptacji i większe poczucie sprawczości. Jak pokazują historie osób, z którymi rozmawiała Catmull – są to cechy nieodzowne dla budowania osobistego szczęścia i dobrobytu (zarówno tego materialnego, jak i psychicznego).

1. Naucz się traktować porażki jako cenne lekcje od życia – a nie dowód na to, że się do czegoś nie nadajesz

Jeśli kiedykolwiek czytaliście biografię kogoś sławnego, na pewno znacie ten powtarzający się motyw: lata bezskutecznych prób, wiele porażek i nieudanych podejść, aż w końcu nadchodzi ten jeden przełomowy moment, w którym bohater historii otrzymuje szansę od losu – i wkracza na drogę sukcesu. Jednak aby dopiąć swego i znaleźć się na szczycie, musiał zaliczyć mnóstwo potknięć. Na szczęście te nigdy go nie złamały i z każdego wyciągnął wnioski na przyszłość.

To właśnie łączy wielu milionerów oraz ludzi, którzy byli wystarczająco zdeterminowani, aby sięgnąć po swoje marzenia. Zamiast zrażać się porażkami – wstawali, otrzepywali się z kurzu i szli dalej, bogatsi o cenną wiedzę. Richard Branson, słynny miliarder i założyciel Virgin Group, ujął to w ten sposób:

– Nie uczysz się chodzić, przestrzegając zasad. Uczysz się, po prostu chodząc – i raz po raz się wywracając.

Nie bój się więc próbować aż do skutku. Każde zaliczone podejście da ci bezcenne doświadczenie, dzięki któremu w przyszłości będziesz wiedzieć, co robić, a czego unikać, aby osiągnąć to, na czym ci zależy.

2. Bądź zdyscyplinowany

Jeden z rozmówców Jaime Catmull, hinduski przedsiębiorca i inwestor Jaspreet Singh, stwierdził w podcaście, że czynnikiem, który pomógł mu osiągnąć sukces, była dyscyplina. Często nie doceniamy roli, jaką ta starodawna i „nudna” cecha odgrywa na drodze ku życiowym osiągnięciom. Dlaczego? Bo zazwyczaj widzimy tylko owoce czyjejś ciężkiej pracy i wieloletnich starań – tę przysłowiową wisienkę na torcie w postaci luksusowego domu, drogiego auta czy szerokiej rozpoznawalności. Nie myślimy o tym, że to tylko ukoronowanie wysiłków, które ktoś podejmował każdego dnia, podczas gdy my spoczywaliśmy na laurach.

– Potrzeba wiele dyscypliny, aby wstać z łóżka, kiedy ci się nie chce, przychodzić do pracy przed wszystkimi, zostawać dłużej niż inni i pracować dalej, nawet gdy ludzie mówią, że pracujesz za ciężko – stwierdził Singh. – Ale jeśli pragniesz życia, o jakim większość ludzi tylko marzy, nie możesz robić tego, co robi większość – podsumował biznesmen.

Czytaj także: Miliarder Jeff Bezos każdy dzień rozpoczyna 1-godzinnym rytuałem, który nic nie kosztuje – ale przynosi wielkie efekty

3. Nie pozwól, aby trudna przeszłość determinowała twoją przyszłość

Wielu ludzi sukcesu podkreśla też, jak ważne jest odrzucenie szkodliwego mindsetu, wedle którego to, co przeżyliśmy, określa nas już do końca życia. Jeśli chcemy osiągnąć sukces – musimy uwierzyć, że nas na to stać. A uwierzymy w to tylko wówczas, gdy porzucimy myśl o własnej ułomności, niewystarczalności, wstydzie oraz poczuciu winy za to, że nasze życie nie było idealne. Taki wysiłek podjęło wielu rozmówców Jamie Catmull, którzy choć dziś są milionerami, w dzieciństwie i wczesnej młodości musieli zmagać się z ubóstwem. Przykładem jest znany przedsiębiorca i inwestor Derik Fay.

– Wychowałem się na Rhode Island, mieszkałem w lokalach socjalnych i doświadczyłem skrajnego ubóstwa oraz przemocy – powiedział Fay. – Przez długi czas myślałem, że moje dzieciństwo na zawsze zdefiniuje mnie jako ofiarę. Potem odkryłem, że dokładnie te rzeczy, które uważałem za niszczące, miały moc przedefiniowania mnie – pod warunkiem że je zaakceptuję.

W pojedynkę może nam być trudno uleczyć kompleksy i odkręcić fałszywe przekonania na swój temat. Jeśli czujecie, że traumy z przeszłości sabotują wasze wysiłki i uniemożliwiają budowanie satysfakcjonującego życia – nie wahajcie się skorzystać z psychoterapii.

Czytaj też: Rodzaje psychoterapii. Jak wybrać najlepszy nurt dla siebie?

4. Licz się z przeciwnościami losu i odważnie stawiaj im czoła

„Jeżeli w tak potężnym kołowrocie pomyślności i nieszczęść nie będziesz uważał wszystkich przypadków za takie, które dziś i jutro mogą się zdarzyć lub się zdarzą, tym samym oddasz moc panowania nad sobą złemu losowi, któremu każdy zwycięsko się oprze, kto przewidzi jego działanie” – twierdził filozof Seneka.

Starożytni stoicy wiedzieli, że nie jest możliwe przeżycie życia bez doświadczenia straty, bólu i choroby. Zalecali więc, by zamiast pozostawać bezczynnym i tylko martwić się o przyszłość, zawczasu brać pod uwagę każdy możliwy scenariusz i być na niego psychicznie gotowym. Dzięki temu w momencie najcięższej próby łatwiej nam wziąć się w garść i żyć dalej, zamiast całkowicie się poddać.

Takie nastawienie cechuje wiele osób, które odniosły w życiu sukces. Nie wszystkie z nich uniknęły po drodze życiowych trudności. Ekspertka od finansów i milionerka Suze Orman w 2020 roku dowiedziała się, że ma niezłośliwego guza, który rósł na jej kręgosłupie przez ostatnie 15 lat. Oczywiście, że się bała – ale jednocześnie wiedziała, że aby wyzdrowieć, musi się dostosować do sytuacji i działać. Nie pozwoliła, by strach ją sparaliżował. Z chorobą ostatecznie wygrała, a na koniec podzieliła się z Jaime Catmull ważną mądrością: „Strach, wstyd i złość to trzy rzeczy, które powstrzymują cię przed posiadaniem więcej”.

Starajmy się więc w każdej sytuacji, niezależnie od tego, jak byłaby zła, zachować opanowanie i szukać racjonalnych rozwiązań. Panikując, nic nie zyskamy i nie poprawimy swojej sytuacji. Na trudne doświadczenia reagujmy ze spokojem, godnością i wiarą w to, że pokonamy kryzys.

Artykuł opracowany na podstawie: J. Catmull, „I’ve interviewed over 100 millionaires—these 4 habits made them highly successful”, cnbc.com [dostęp: 10.04.2025].

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze