1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Typy osobowości - Wierna żona, czyli Typ Oddany

Typy osobowości - Wierna żona, czyli Typ Oddany

123rf.com
123rf.com
Psychologowie John M. Oldham oraz Lois B. Morris zebrali i sklasyfikowali 14 typów ludzkich osobowości, opartych na nowej klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Sprawdź do jakiego typu ci najbliżej. Może do Oddanego?

Troszczysz się o innych i to nadaje sens twojemu życiu. Zawsze pomocna, zawsze lojalna, utożsamiająca swoje potrzeby z potrzebami innych. Jeśli odnajdujesz się w tych stwierdzeniach, typ Oddany to twój typ. Jaka jesteś? Przede wszystkim silnie angażujesz się w związki z innymi. Szanujesz instytucję małżeństwa, ale doceniasz też związki nieformalne i dokładasz starań, by trwały jak najdłużej. Jesteś bardzo towarzyska, w samotności cierpisz. Częściej podążasz za kimś niż komuś przewodzisz. Lubisz współpracę i cenisz autorytety. Masz w sobie dużo pokory wobec starszych i bardziej doświadczonych, nie wahasz się prosić ich o radę. Dążysz do harmonii w każdym zespole. Liczysz się z innymi i lubisz sprawiać im przyjemność. Jesteś uprzejma i pełna taktu.

Potrzebujesz wokół siebie ludzi i potrafisz tworzyć z nimi silne więzi, dlatego w twoim życiu sfera związków jest sferą kluczową. Zawsze pamiętasz o urodzinach i rocznicach, pielęgnujesz bliskich gdy są chorzy i zawsze jesteś gotowa ich wysłuchać, gdy mają problemy. Jesteś wspaniałą gospodynią, dbasz, by wszyscy goście dobrze się u ciebie czuli. Zniesiesz wszelkie trudy i niewygody, byle tylko nie musieli ich znosić twoi bliscy. Ludzie Oddani rzadko nużą się swoimi partnerami. Idealizują ich wręcz i umieszczają na piedestale. Dlatego wszelkie problemy we współżyciu to dla nich poważne źródło stresu, gorsze może być chyba tylko rozstanie. Gdy jednak do niego dojdzie, chcą jak najszybciej wypełnić pustkę po partnerze, niekiedy przerzucają się z jednego nieudanego związku na kolejny, byle tylko uniknąć samotności. Jeśli jesteś tym typem osobowości, potrafisz być otwarta i zrównoważona emocjonalnie, jeśli jesteś z kimś związana. Gdy jednak twoja relacja z partnerem się chwieje, łatwo wpadasz w niepokój czy nawet depresję.

Potrafisz okazywać i przyjmować miłość. Z trudem jednak przychodzi ci wyrażanie silnych negatywnych uczuć jak gniew. Zawodowo zwykle pociągają cię zajęcia o charakterze służby: pielęgniarstwo, pedagogika, praca społeczna czy praktyka psychoterapeutyczna.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze