Rynek pracy nie jest łaskawy, ale przynajmniej sprawiedliwy – jeśli jesteś w czymś dobra, zawsze znajdziesz pracę. Najważniejsze to znać swoją wartość i wierzyć, że inni się na niej też poznają. O wsparcie dla początkujących pracowników poprosiliśmy coacha Mateusza Grzesiaka
Jakie są największe zalety dwudziestolatków?
Partnerskie nastawienie do szefa i brak ślepego posłuszeństwa opartego na statusie. Tolerancja wynikająca z globalnego myślenia i pewność siebie zastępująca poczucie gorszości starszych pokoleń. Doskonałe poruszanie się w świecie technologii. Otwartość na zmiany i chęć do nich. No i znajomość własnej wartości.
A nad czym mogliby popracować, żeby osiągać większe sukcesy?
Nad większą koncentracją na jednym zadaniu, bo mają tendencje do multitaskingu. Nad zagłębianiem się w informacje, bo mogą być powierzchowni. Nad odkładaniem gratyfikacji na później, bo bez cierpliwości i wytrwałości nie buduje się pewnego i bezpiecznego sukcesu.
Czym – przede wszystkim – mają się kierować wybierając swoją ścieżkę kariery?
Pasją – skoro będziesz to robić przez nawet resztę życia, powinieneś po prostu to lubić. Oraz potrzebami rynku – zrozumieniem, w jakim kierunku ewoluuje, czego oczekują klienci i pracodawcy, jakie są umiejętności przyszłości. Powinni też rozróżniać wykształcenie od zawodu, bo to dziś dwie różne rzeczy. Przestańmy wierzyć, że papier daje zatrudnienie.
W takim razie potrzebny jest ten papier? Warto studiować? Kończyć kursy, studia podyplomowe…
Zależy, kim chce się zostać. Polacy mają fetysz tytułu magistra, według OECD mamy stać się jedną z najbardziej wykształconych nacji na świecie w ciągu najbliższych kilku lat. Ale za tym papierem nie idą umiejętności, bo studenci są uczeni teorii pod egzaminy, a nie myślenia czy rynkowo wymaganych umiejętności. Jeśli więc ktoś chce być lekarzem, musi skończyć medycynę, ale jeśli chce się zajmować przedsiębiorczością, to lepiej, by zaczął szlify poza uczelnią. Warto przemyśleć również studia zagraniczne, są o wiele bardziej praktyczne. Jak najbardziej polecam kursy doszkalające, pod warunkiem że są prowadzone przez praktyków i nastawione na zdobycie konkretnych umiejętności.
Czyli na czym się skoncentrować, wybierając szkołę albo rezygnując z niej?
Na tym, jakie umiejętności chce się zdobyć i czy osoba ich ucząca zna się na rzeczy.
A wolontariat? Teraz jest dość modny. Może czegoś nauczyć?
Tak. Altruizmu i pracy z myśleniem o odbiorcy. Szacunku do pracy i drugiego człowieka. Może też podnieść poczucie własnej wartości, pomóc poczuć się przydatnym i potrzebnym. Często uczy zaradności i samodzielności.
Kolejna modna rzecz to gap year, czyli rok przerwy przed pójściem na studia, który młodzi zwykle przeznaczają na podróże po świecie. Warto?
W sposób inwestycyjny, tak – by zdobyć umiejętności. Te podróże nie muszą dotyczyć sensu stricte pracy, ale być związane z organizacją, samodzielnością, językami obcymi. W zwyczaju jest wyjeżdżać w świat z plecakiem, by uczyć się szeroko pojętego życia.
W obecnych czasach niezwykle realnym problemem jest jednak bezrobocie…
Bezrobocie zawsze jest realnym problemem. Dlatego warto mieć takie kompetencje, które są zawsze poszukiwane na rynku, i podnosić kwalifikacje. Jeśli jesteś w czymś dobra, znajdziesz pracę.
A gdy już nam się przytrafiło. Jak wykorzystać czas, gdy nie ma się pracy albo ma się przerwę w pracy?
Zdobywając kwalifikacje i doświadczenie oraz kontakty.
A co robić, gdy pojawia się kryzys w do tej pory całkiem znośnej pracy – nuda, poczucie niespełnienia, frustracja z powodu niskiej pensji?
Dokonać zmian – porozmawiać z przełożonym. Ustalić nowe cele, zaktualizować priorytety.
Czego osoby 20+ mogą się nauczyć od swoich starszych kolegów?
Innych wartości – etosu pracy, sprawczości, zaradności, indywidualizmu.
A czego ich mogliby nauczyć?
Luzu, radości z życia, nastawienia na szczęśliwy styl życia, tolerancji, otwartości oraz globalnego myślenia.
Artykuł pochodzi z wydania specjalnego