Jak wystartować na rynku pracy mając 20+

fot.123rf

Rynek pracy nie jest łaskawy, ale przynajmniej sprawiedliwy – jeśli jesteś w czymś dobra, zawsze znajdziesz pracę. Najważniejsze to znać swoją wartość i wierzyć, że inni się na niej też poznają. O wsparcie dla początkujących pracowników poprosiliśmy coacha Mateusza Grzesiaka
Jakie są największe zalety dwudziestolatków?

Partnerskie nastawienie do szefa i brak ślepego posłuszeństwa opartego na statusie. Tolerancja wynikająca z globalnego myślenia i pewność siebie zastępująca poczucie gorszości starszych pokoleń. Doskonałe poruszanie się w świecie technologii. Otwartość na zmiany i chęć do nich. No i znajomość własnej wartości.

A nad czym mogliby popracować, żeby osiągać większe sukcesy?

Nad większą koncentracją na jednym zadaniu, bo mają tendencje do multitaskingu. Nad zagłębianiem się w informacje, bo mogą być powierzchowni. Nad odkładaniem gratyfikacji na później, bo bez cierpliwości i wytrwałości nie buduje się pewnego i bezpiecznego sukcesu.

Czym – przede wszystkim – mają się kierować wybierając swoją ścieżkę kariery?

Pasją – skoro będziesz to robić przez nawet resztę życia, powinieneś po prostu to lubić. Oraz potrzebami rynku – zrozumieniem, w jakim kierunku ewoluuje, czego oczekują klienci i pracodawcy, jakie są umiejętności przyszłości. Powinni też rozróżniać wykształcenie od zawodu, bo to dziś dwie różne rzeczy. Przestańmy wierzyć, że papier daje zatrudnienie.

W takim razie potrzebny jest ten papier? Warto studiować? Kończyć kursy, studia podyplomowe…

Zależy, kim chce się zostać. Polacy mają fetysz tytułu magistra, według OECD mamy stać się jedną z najbardziej wykształconych nacji na świecie w ciągu najbliższych kilku lat. Ale za tym papierem nie idą umiejętności, bo studenci są uczeni teorii pod egzaminy, a nie myślenia czy rynkowo wymaganych umiejętności. Jeśli więc ktoś chce być lekarzem, musi skończyć medycynę, ale jeśli chce się zajmować przedsiębiorczością, to lepiej, by zaczął szlify poza uczelnią. Warto przemyśleć również studia zagraniczne, są o wiele bardziej praktyczne. Jak najbardziej polecam kursy doszkalające, pod warunkiem że są prowadzone przez praktyków i nastawione na zdobycie konkretnych umiejętności.

Czyli na czym się skoncentrować, wybierając szkołę albo rezygnując z niej?

Na tym, jakie umiejętności chce się zdobyć i czy osoba ich ucząca zna się na rzeczy.