Czasem życie wydaje się straszne, bo ktoś powiedział nam złe słowo, znieważył, odrzucił nasze względy. Popadliśmy w niełaskę. Tymczasem Lao Tzu, autor„Księgi Tao i Te”, uczy żebyśmy nauczyli przyjmować te doświadczenia jako dobro, bo popychają nas do odnajdywania siebie prawdziwych.
Nikt tak naprawdę nie wie, skąd się wzięła „Księga Tao i Te”, ale ten krótki traktat składający się z zaledwie pięciu tysięcy słów, stanowi fundament klasycznej filozofii chińskiej. Książka wyjaśnia naturę działającej w całym wszechświecie ewoluującej siły zwanej Tao oraz opisuje wynikającą z postępowania w zgodzie z nią moc, określaną mianem Te. Oto, co jej autor ma do powiedzenia na temat rozszerzania tożsamości.
„Przyjmuj niełaskę jako przyjemną niespodziankę.
Ceń nieszczęścia jak własne ciało”.
Dlaczego powinniśmy „przyjmować niełaskę jako przyjemną niespodziankę”?
Ponieważ niełaska to dobrodziejstwo;
Popadnięcie w nią jest przyjemnym zaskoczeniem,
Podobnie jak odzyskanie łaski!
Dlatego powinniśmy „przyjmować niełaskę jako przyjemną niespodziankę”.
Dlaczego powinniśmy cenić nieszczęścia jak własne ciało”?
Ponieważ nasze ciało jest pierwszym źródłem wszystkich nieszczęść.
Gdybyśmy nie mieli ciała, jakież nieszczęścia mogłyby nas spotkać?
Dlatego tylko ten, kto jest gotów oddać ciało dla dobra świata,
jest godzien odpowiedzialności na jego losy.
Tylko ten, kto jest gotów zrobić to z miłością, może być zarządcą świata.
Lao Tzu sugeruje, że silne pragnienia uzależnione od zewnętrznych zdarzeń lub kaprysów i osądów innych ludzi odwodzą człowieka od kultywowania osobistej mocy. Uważa on, że zarówno łaska, jak i niełaska zmusza człowieka do błędnego utożsamiania się z własnym ciałem i trudnymi emocjami. Kiedy już to zrobimy, przeżyjemy w końcu uświadamiając sobie, że to iluzja, będziemy wolni. Ograniczając zewnętrzne zależności i zdążając w stronę emocjonalnej niezależności, ludzie osiągają stan, w którym intuicja ulega wyostrzeniu, a instynkty stają się wiarygodne. Ten stan skłania do miłości własnej i zrozumienia własnych możliwości. Osoby dążące do doskonałości stają się mniej egocentryczne, a ich poczucie tożsamości zaczyna obejmować także świat, który je otacza. Po uzyskaniu rozszerzonej tożsamości zaczynają kochać świat i akceptować go we wszystkich jego przejawach. Światli ludzie, którzy kochają i współczują, są gotowi kierować światem i kształtować jego przyszłość.
Więcej przeczytasz w książce:
„Tao mocy. Ksiąga nieprzemijającej mądrości”
R.L. Wing
wyd. SENSUS