1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak rozpoznać, że jesteś przepracowany?

Jak rozpoznać, że jesteś przepracowany?

123rf.com
123rf.com
Awans to większy prestiż i lepsze zarobki, ale także większą odpowiedzialność. Nie oznacza to jednak, że menedżer musi być chronicznie zmęczony. Oto siedem sygnałów, które pozwolą ci rozpoznać, że jako szef przechodzisz kryzys.

Robisz się oschły Dobry przełożony jest emocjonalnie i mentalnie otwarty na swój zespół. Potrafi wysłuchać, pomóc rozwiązać problem, interweniować. Kiedy jesteśmy przepracowani, mamy mniej do dania innym. Łatwiej tracimy cierpliwość i częściej dochodzi do niepotrzebnych tarć między nami a podwładnymi”, tłumaczy Bartosz Struzik z międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

Zapominasz
Kiedy mamy dużo na głowie, od czasu do czasu o czymś zapominamy. Ale jeśli zadań robi się więcej i więcej, pamięć coraz bardziej się pogarsza. To dlatego, że pod wpływem stresu trudno myśleć jasno i tworzyć nowe wspomnienia. Przepracowanie prowadzi co coraz większych problemów z koncentracją.

Stale się spóźniasz
Nie sposób być wszędzie i stale - dlatego kluczowe jest zarządzanie czasem. Nieumiejętne zarządzanie czasem dokłada stresu całemu zespołowi. Balansujemy na granicy, naciągamy terminy, stale się spóźniamy. W efekcie ciągle żyjemy w napięciu i mamy poczucie, że nie mamy czasu nawet zebrać myśli. Na początek trzeba usiąść i uporządkować kalendarz. Jeśli to nie pomaga, to znaczy, że wzięliśmy na siebie za dużo.

Żyjesz przyszłością
Powtarzamy sobie, że wszystko się ułoży po okresie podatkowym, sprawozdaniu rocznym czy innym równie ważnym wydarzeniu. „To częsty mechanizm. Kiedy jesteśmy przepracowani, nie jesteśmy w stanie wygospodarować chwili, by spokojnie pomyśleć o tym, co się dzieje w naszym życiu i podjąć próbę uporządkowania go. Zamiast tego, by poczuć się lepiej, przekonujemy się, że to tylko stan przejściowy i wkrótce sprawy same się poukładają”, zauważa ekspert MonsterPolska.pl.

Jesteś chronicznie zmęczony
Wiadomo, że zarządzanie zespołem jest skomplikowane, ale nie można skupiać się na tym przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu. Tak intensywna praca często prowadzi do zaburzeń snu: problemów z zasypianiem albo wstawaniem albo zbyt płytkiego snu, który nie przynosi regeneracji.

Chorujesz częściej niż zwykle
Wypalone zawodowo osoby mają skłonność do przeziębiania się, bycia zmęczonym, sennym i ogólnie w złej formie częściej niż inni. Podwyższone stężenie hormonu stresu w organizmie, produkowane w odpowiedzi na uczucie przepracowania, może osłabić odporność i utrudnić walkę z infekcjami. Sprawy mają się jeszcze gorzej, kiedy zapominamy regularnych ćwiczeniach i zbilansowanej diecie.

Praca nie sprawia ci przyjemności
Nawet kiedy kochamy swoją pracę, możemy przestać odczuwać przyjemność, kiedy nie jesteśmy w stanie nadążyć. Utrata pasji zaś przekłada się na naszą efektywność. A to wywołuje niezadowolenie. I koło się zamyka...

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie powyższe objawy, to oznacza, że należy coś zmienić. Niekiedy wystarczy odpoczynek i złapanie dystansu albo zmiana kliku drobnych nawyków, czasem może się jednak okazać, że nadszedł czas na poważną zmianę. Ciągłe zmęczenie to nie stan naturalny - zadbaj o swój dobrostan, zanim chroniczny stres doprowadzi do wyczerpania albo nawet depresji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze