1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Z dziećmi trzeba rozmawiać… prawie o wszystkim

Stajemy nierzadko przed ciężkim zadaniem wytłumaczenia małemu człowiekowi rzeczy, które trudno pojąć nawet dorosłym. Śmierć bliskiej osoby jest właśnie takim tematem - najłatwiej byłoby go przemilczeć. W takich chwilach często z pomocą przychodzi nam literatura.

Nowa książka Jarosława Mikołajewskiego Kiedy kiedyś czyli Kasia, Panjan i Pangór pomaga znaleźć odpowiedź na najtrudniejsze pytania w życiu dziecka.

Od kiedy Kasia sięgała pamięcią, czyli od zawsze, pan Jan był stary, ale nigdy niczego mu nie brakowało. Miał nos, uszy, nogi, ręce. Miał nawet włosy, choć mniej niż tata, Sebastian czy Bartek. A teraz włosów nie miał.

Skąd pomysł na napisanie książki dla małych dzieci o umieraniu? - Chyba z fascynacji tym niezwykłym zderzeniem, jakim jest spotkanie starego człowieka i dziecka. Mówiąc banalnie, dla starca dziecko jest radością, a dziecko zaciekawione jego opowieścią, jest dla niego okazją do tego, by budzić ciekawość w czasie, kiedy nikogo już nie ciekawi. Dla dziecka starzec jest tajemnicą, stworzeniem z innej planety, o którym się jednak mówi, że kiedyś był dzieckiem takim jak ono. Dziecku nie mieści się w głowie, że ciało starca mogło być kiedyś dziecięce, a jego własne ciało będzie mogło być starcze. A śmierć jest największą tajemnicą starego człowieka w oczach dziecka, miejscem spotkania w świecie, którego nie ma, lecz w którym dziecko jakoś się jednak odnajduje. – wyjaśnia autor w rozmowie z Literackim Egmontem.

Kiedy kiedyś jest opowieścią, która w prosty i bardzo przystępny sposób oswaja młodego czytelnika z tematem śmierci i odchodzenia. W sobie tylko znany sposób - poetycko, choć realistycznie - Jarosław Mikołajewski opowiada o śmierci jako o czymś naturalnym, jako o części naszego życia. Sugeruje bardziej niż pokazuje ból straty, wydobywa wartość i piękno prawdziwej  przyjaźni.

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, autorem książki „Kiedy, kiedyś czyli Kasia, Panjan i Pangór” odbędzie się w niedzielę 30. października, o godzinie 11.00 (Dobra 31 Warszawa). Fragmenty książki przeczyta Katarzyna Herman. Wydawnictwo Egmont i Czuły Barbarzyńca zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze