Płatki owsiane są cudownym sposobem na rozpoczęcie dnia. Owies dostarcza nam m.in. błonnika, stymuluje układ trawienny, a zdaniem ajurwedy jest zbożem rozgrzewającym i nawilżającym, więc wspaniale wpisuje się w energetykę zimy – podkreśla Karolina Szaciłło, współautorka książki „DobraNoc”.
(Fot. Karolina i Maciej Szaciłło)
Składniki:
- 50 g płatków owsianych
- 100 g dyni hokkaido startej na tarce o grubych oczkach (jeśli dynia jest mała, to nie trzeba jej obierać)
- 500 ml wody
- ½ laski cynamonu cejlońskiego
- 4 ziarenka kardamonu
- 1 łyżeczka czarnego sezamu
- szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej
- 250 ml napoju owsianego
- 1 łyżeczka dobrej jakości masła klarowanego (najlepiej domowej roboty; na porcję)
- naturalny miód do podania
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki (bez napoju owsianego, masła i miodu) gotujemy, aż płatki będą miękkie, a całość się zagęści. Wlewamy napój owsiany i gotujemy jeszcze przez około 5–10 minut, tak aby całość się trochę zagęściła. Podajemy z masłem. Gdy owsianka przestygnie, dodajemy miód do smaku.
(Fot. Karolina i Maciej Szaciłło)
Składniki:
- 50 g płatków z brązowego ryżu
- 150 ml wody
- 3 rozgniecione ziarenka kardamonu
- 150 ml napoju owsianego
- melasa buraczana do smaku
Pieczone jabłka:
- 1 jabłko przekrojone na pół i pozbawione gniazda nasiennego
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- 2 szczypty mielonego cynamonu cejlońskiego
Sposób przygotowania:
Płatki z wodą i kardamonem doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy na małym ogniu, aż się rozkleją. Dodajemy napój owsiany. Gotujemy jeszcze przez kilka minut, aż całość zgęstnieje. W międzyczasie pieczemy jabłka: układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Do wgłębienia po gnieździe nasiennym wkładamy masło i posypujemy szczyptą cynamonu. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200°C z termoobiegiem i pieczemy, aż będą miękkie i delikatnie przypieczone. Pudding podajemy z pieczonymi jabłkami.
(Fot. Karolina i Maciej Szaciłło)
Składniki:
- 300 g pełnoziarnistej mąki orkiszowej (typ 2000)
- ½ łyżeczki soli himalajskiej
- około 200 ml wody
- masło klarowane dobrej jakości (najlepiej domowej roboty)
Do podania:
- pasta tahini
- naturalny miód
Sposób przygotowania:
Mąkę mieszamy z solą. Cały czas mieszając, wlewamy taką ilość wody, aby uzyskać gęste i plastyczne ciasto w konsystencji przypominające ciasto na pierogi. Ciasto wyrabiamy przez 2–3 minuty, a następnie formujemy z niego wałek. Kroimy go na kawałki wielkości śliwki. Z każdego kawałka formujemy kulkę. Podsypując mąką, spłaszczamy ją. Następnie wałkujemy na placek o grubości około 1–2 mm. Każdy placek opiekamy z dwóch stron na mocno rozgrzanej suchej patelni, aż pojawią pęcherzyki i czarne plamki. Placki nim wystygną, smarujemy z jednej strony masłem klarowanym i układamy jeden na drugim. Najlepiej smakują na ciepło. Podajemy z tahini i miodem.
Uwaga: Aby odświeżyć placki, możesz je zawinąć w mokry papier do pieczenia i włożyć do piekarnika rozgrzanego do 200°C na około 10 minut.