1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak najlepiej reagować na konflikt

Jak najlepiej reagować na konflikt

fot.123rf
Rozmowa z partnerem przeistacza się w kłótnię? Podczas zebrania wszyscy zaczynają mówić jednocześnie? Wyjdź na balkon! To określenie jest metaforą sposobu, w jaki możemy się wycofać, gdy pojawia się konflikt.

Chodzi o to, by wyobrazić sobie siebie na balkonie, skąd obserwujemy dramat na scenie z pewnej odległości. Ten dystans pomoże ci spojrzeć na sytuację bardziej obiektywnie, zamiast po prostu zareagować na nią w sposób emocjonalny. Ulepszeniem tej strategii jest zrobienie sobie przerwy. Robi się zbyt gorąco? Po prostu wyjdź z pokoju, zrób sobie kawę albo wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Oczywiście uzasadniając, że taka chwila przerwy pozwoli wszystkim stronom nabrać większego dystansu i ochłonąć. Jeśli robi się nerwowo na służbowym spotkaniu, spróbuj przełożyć je na inny termin. Natomiast jeżeli czujesz, że ktoś przypiera cię do muru, czekając na twoją decyzję, graj na zwłokę.

Powiedz: „Muszę się nad tym zastanowić”, „Potrzebuję jeszcze więcej informacji, zanim podejmę decyzję”. Nigdy nie decyduj się na nic, dopóki nie jesteś gotowa! I pamiętaj, że „przerwa” to metoda stosowana regularnie przez kobiety sukcesu.

Źródło: Lois P. Frankel, Carol Frohlinger, „Grzeczne dziewczynki nie dostają tego, czego chcą”, Helion 2013

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze