1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Psychopatia - choroba mózgu

Psychopatia - choroba mózgu

fot.123rf
Naukowcy z University of Wisconsin - Madison dowiedli w badaniach, przeprowadzonych na więźniach, że struktura mózgu psychopatów jest szczególna. Wyniki wyjaśniają bezduszne i impulsywne zachowania antyspołeczne przejawiane przez niektórych psychopatów.

Badacze porównali mózgi 20 więźniów z diagnozą psychopatii z mózgami 20 innych więźniów, którzy popełnili podobne zbrodnie, ale nie zdiagnozowano u nich psychopatii. Ci pierwsi mają zredukowane połączenia w korze przedczołowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za uczucia takie jak empatia i poczucie winy, a także w ciele migdałowatym, za pośrednictwem którego czujemy strach i niepokój.

- To pierwsze badania pokazujące zarówno strukturalne i funkcjonalne różnice w mózgach osób z rozpoznaną psychopatią. Wykorzystaliśmy do tego zdjęcia DTI oraz rezonansu magnetycznego - mówi Michael Koenigs z University of Wisconsin-Madison. - Te dwie struktury w mózgu, które uważa się za regulujące zachowania społeczne oraz emocje nie komunikują się tak, jak powinny. Jestem optymistą, że nasza praca rzuci więcej światła na źródło tego zaburzenia i przyczyni się do stworzenia strategii w leczeniu problemu.

Badanie, opublikowane w najnowszym Journal of Neuroscience, wzmacnia dowody, że problemy niektórych psychopatów są związane z chorobą, za którą odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Źródło: University of Wisconsin-Madison

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze