Wydawało się, że to niewinne przeziębienie, ale po kilku dniach dziecko zamiast czuć się lepiej zaczyna gorączkować, płacze i pociera ucho.
Zmęczeni po nieprzespanej nocy rodzice, gdy w żaden sposób nie udaje im się utulić zanoszącego się płaczem malucha, często trafiają na ostry dyżur. Tu słyszą, że to ostre zapalenie ucha środkowego.
Ostre zapalenie ucha jest typową chorobą wieku dziecięcego. Sprzyja jej bliskość kanałów usznych i jamy gardła i nosa. U małego dziecka wirusy powodujące infekcje górnych dróg oddechowych niewiele dzieli od przestrzeni zarezerwowanej dla ucha. Mikroby mają łatwiejszy dostęp do ucha nie tylko dzięki mniejszym odległościom, ich rozprzestrzenianiu się sprzyja także bardziej poziome niż u dorosłych ustawienie trąbki Eustachiusza.
Ocenia się, że zapalenie ucha środkowego w 70 proc. powodowane jest przez bakterie, zaś w 30 proc. przez wirusy. W tym ostatnim przypadku terapia antybiotykami nie przyspiesza zdrowienia. Z jednej strony więc lekarze nadmiarowo przepisują antybiotyki, z drugiej zaś, jeśli infekcja ma naturę bakteryjną, coraz częściej okazuje się, że powodują ją bakterie oporne na leki. O tym, czy przepisana terapia działa, lekarz przekonuje się po wykonaniu antybiogramu. Objawem bakteryjnej infekcji jest ból obu uszu oraz wyciekający z nich płyn. Po zakończeniu leczenia musi upłynąć jeszcze kilka do kilkunastu dni zanim wróci pełne słyszenie.
Poza gorączką i bólem, objawem zapalenia ucha środkowego może być utrata apetytu, wymioty, rozdrażnienie, brak zwykłej reakcji na znajome dźwięki.
Tego typu kłopoty ma już 1 na 10 noworodków w ciągu 3 pierwszych miesięcy życia, 70 proc. dzieci poniżej 2 roku życia przechodzi zapalenie ucha środkowego przynajmniej raz w życiu, a co trzecie dziecko zapada na nie 3 lub więcej razy. Zapalenie ucha coraz częściej leczy lekarz rodzinny jednak warto, by laryngolog sprawdził, czy infekcja przebiega bez powikłań.
Poza zapisanymi lekami ulgę przynoszą dziecku ciepłe suche okłady na chore ucho.