Siła mięśni to nic innego jak zdolność układu nerwowo-mięśniowego do pokonywania oporu i wykonywania pracy kosztem wysiłku. I wszystkie chuchra od razu pocieszam: nie ma to związku z wielkością mięśni. Za to wszystkie osoby zajmujące się sportem wiedzą, jak ważna jest prawidłowa dieta. Dotyczy to wszystkich uprawiających jakąkolwiek aktywność fizyczną, ponieważ prawidłowym żywieniem jesteśmy w stanie zwiększyć wydolność organizmu i poprawić jego funkcjonowanie.
- Na 3–4 godziny przed treningiem powinniśmy unikać tłustych posiłków, które zalegają w przewodzie pokarmowym. W przeciwnym razie trening będzie mniej efektywny, my się zmęczymy, a efekt będzie mizerny. Około 2 godziny przed treningiem powinniśmy spożyć węglowodany złożone, które dadzą naszym mięśniom siłę do wytężonej pracy: pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, brązowy ryż i razowy makaron.
- Pij wodę w trakcie treningu. Prawidłowym miejscem jej lokalizacji w naszym organizmie są przede wszystkim mięśnie. W trakcie wytężonej pracy uzyskują one tak wysoki potencjał elektryczny, że najłatwiej wtedy wodę wchłaniają. Wystarczy regularne popijanie niewielkich ilości uzupełniających niedobory wody, nie trzeba jej pić dużo naraz.
- Nadmiar białka jest szkodliwy i obciąża nerki oraz wątrobę. Trzeba jednak pamiętać, że tylko dostarczanie wszystkich aminokwasów (a więc 21 elementów budujących białka) zapewni nam prawidłową regenerację i możliwość rozwoju mięśni. Zadbaj więc o to, aby w ciągu dnia w Twojej diecie pojawiało się białko w niewielkich ilościach, ale z wielu źródeł.
Gruszka w kapuście
- 2 gruszki
- 1 szklanka posiekanych liści czerwonej kapusty
- kilka kropli soku z cytryny
Kapustę oraz gruszki wyciskamy w wyciskarce do soków lub sokowirówce. Dodajemy sok z cytryny i dokładnie mieszamy.
Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”
Czerwona kapusta jest świetnym źródłem witaminy B1 (tiaminy) niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Duży wysiłek fizyczny jest najczęstszą z przyczyn jej niedoborów w organizmie, a porcja soku zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.
Maślak orzechowy
- 1 garść truskawek
- ½ banana
- 200 ml maślanki (alternatywą może być napój roślinny)
- 2 łyżki masła orzechowego
- szczypta cynamonu
Truskawki, banana, masło orzechowe miksujemy z maślanką (lub „mlekiem roślinnym”). Przyprawiamy cynamonem.
Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”
Banan i truskawki są doskonałym źródłem potasu, który jest niezbędny do prawidłowego pobudzenia błony komórkowej. Potas z sodem wpływają na równowagę płynów w naszym organizmie oraz funkcjonowanie mięśni.
Sezamie, otwórz się!
- 1 filiżanka pokrojonego w kostkę arbuza
- 1 garść malin
- 1 garść jagód lub borówki amerykańskiej
- 1 łyżka nasion sezamu
- ½ szklanki wody
Sezam namaczamy w wodzie. Następnie całość miksujemy z owocami.
Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”
Sezam jest świetnym źródłem białka, arbuz natomiast dostarcza nam niezbędnego do prawidłowej pracy mięśni aminokwasu (cytruliny), która daje początek działaniu tzw. pompie mięśniowej. Korzystnie wpływa ona na zdolności wysiłkowe, poprawiając siłę i wytrzymałość.
Fragmenty tekstu i przepisy pochodzą z książki „Zdrowo, smacznie, wyjątkowo, czyli koktajle dla zdrowia i urody” Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr.