1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Endometrioza, choroba co dziesiątej kobiety

Endometrioza, choroba co dziesiątej kobiety

123RF.com
123RF.com
Bolesne miesiączki, bolesne stosunki, problemy z zajściem w ciążę. Kobiety chore na endometriozę żyją z bólem. Cierpią w określonych dniach cyklu miesięcznego, ale co czwarta chora czuje ból w różnym nasileniu przez cały czas.

Choć objawy są tak dotkliwe i zaczynają się już u nastolatek (niekiedy z pierwszą miesiączką), endometrioza jest najczęściej późno rozpoznawana. Często musi upłynąć nawet osiem lat, by lekarze postawili właściwą diagnozę. Kobieta może dowiedzieć się co jest przyczyną jej problemów dopiero w 35 roku życia. Ból powoduje tkanka, bardzo podobna do tej, która wyściela macicę, tyle że znajdująca się w niewłaściwym miejscu. Co miesiąc hormony produkowane przez jajniki sprawiają, że komórki tkanki (zwanej endometrium) nabrzmiewają i stają się grubsze. Organizm usuwa warstwę tych komórek podczas menstruacji. Tkanka endometrialna rosnąca poza macicą na jajnikach, jelicie, odbycie, pęcherzu moczowym, pozostaje na miejscu. Czasami lekko krwawi podczas miesiączki i przyrasta ponownie w następnym cyklu.  Ten proces powoduje przewlekły stan zapalny, powstają zrosty, kobieta czuje ból.

Endometrioza jest chorobą związku. Mężczyzna też na nią cierpi. Obydwoje partnerzy są podporządkowani dobrym i złym dniom. Chora kobieta czuje się gorsza i jako kochanka, i jako matka. Ma huśtawki nastroju, nie akceptuje własnego ciała, kobiecości i seksualności. Ból powoduje, że współżycie seksualne musi ograniczać tylko do tych dni cyklu, które poprzedzają owulację. Wtedy ogniska zmian endometrialnych są mniejsze.

Sondaż na temat wiedzy o endometriozie prowadzony za pośrednictwem internetu przyniósł zaskakujące dane. Na 1700 osób obojga płci, w wieku 18-30 lat, które wzięły w nim udział, blisko 16 proc. kobiet uważa, że silny ból podczas miesiączki jest naturalnym objawem. Co druga kobieta odczuwa go w każdym cyklu, a co trzecia nie może z powodu dolegliwości normalnie funkcjonować. Brak świadomości, że ból może być oznaką choroby sprawia, że 56 proc. pań biorących udział w sondażu nigdy nie zgłosiła tego problemu lekarzowi. Tymczasem z badań wynika, że 40-60 proc. kobiet mających bolesne miesiączki, cierpi na endometriozę.

Endometrioza jest chorobą na całe życie. Poza lekami przeciwbólowymi, kobiety przyjmują doustne środki antykoncepcyjne, które utrzymując organizm w stanie pozorowanej ciąży nie dopuszczają do pogorszenia endometriozy.  Istnieją także leki z grupy progestagenów, które łagodzą ból i ograniczają wzrost niepożądanej tkanki. Jednak nawet najnowsze leki nie mogą być przyjmowane nieprzerwanie dłużej niż przez 15 miesięcy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze