1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Preparat na katar – jak powinien działać?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Gdy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, warto od razu zareagować. Poza odpoczynkiem i gorącą herbatą z cytryną zwykle sięgamy po preparaty, które łagodzą najbardziej uporczywe dolegliwości, czyli najczęściej katar i kaszel. Jak wybrać skuteczny preparat na katar dostępny bez recepty? Jakie właściwości są najważniejsze w trakcie zwalczenia infekcji? Dowiedz się więcej!

Jak powstaje katar?

Katar, choć bywa wyjątkowo uporczywy, odgrywa ważną rolę w trakcie infekcji o różnym podłożu. Zwiększona produkcja wydzieliny nosowej jest odpowiedzią na kontakt z patogenem chorobotwórczym, najczęściej wirusowym, ale także bakteryjnym i grzybiczym. Obrzęk nosa i katar to pierwsze objawy, które wskazują na rozwój stanu zapalnego. Może on być spowodowany również przez mechaniczne i wziewne podrażnienie nosa.

Wydzielina z nosa produkowana jest przez gruczoły błony śluzowej zlokalizowanej w jamach nosowych i zatokach przynosowych. Zadaniem kataru jest ochrona błony śluzowej nosa i usunięcie zagrożenia. Wraz z wydzieliną wypływają zgromadzone w niej patogeny i zanieczyszczenia środowiskowe.

Warto więc pamiętać, że katar powinien nas chronić, a nie przeszkadzać. W optymalnej ilości stanowi zabezpieczenie dla błony śluzowej, nawilża śluzówkę i eliminuje drobnoustroje. Niestety w momencie, gdy niewłaściwie dbamy o nos i zatoki, ochronne właściwości kataru schodzą na dalszy plan, a gromadząca się wydzielina zwiększa zagrożenie dla zdrowia. Dlaczego? Ponieważ jej nadmiar w nosie i zatokach zwiększa wilgotność. Ponadto zarazki, które się w nim gromadzą, jeśli nie są należycie usuwane, mogą się namnażać, co stanowi bezpośrednie ryzyko infekcji bakteryjnej.

Gdy katar gęstnieje, warto go upłynniać i zminimalizować obrzęk śluzówki, tak aby wszelkiego rodzaju patogeny były sprawnie usuwane. W przeciwnym razie wydzielina wraz z zarazkami może spływać do gardła, infekować uszy, a nawet rozprzestrzeniać się na oskrzela. Należy również pamiętać, że intensywne usuwanie kataru może prowadzić do podrażnień śluzówki i płatków nosowych, co także sprzyja rozwojowi infekcji o podłożu bakteryjnym.

Dobry preparat na katar – jak powinien działać?

Mając na uwadze fizjologiczne funkcje kataru, warto wiedzieć, że powinien on być zwalczany mądrze. Dobry wyrób medyczny wspomagający organizm w walce z katarem, czy to zatokowym, czy towarzyszącym przeziębieniu, powinien przede wszystkim zabezpieczać śluzówkę nosa i wspierać zwalczanie jego przyczyny.

Sama eliminacja obrzęku i usilne hamowanie produkcji wydzieliny mijają się z celem, jakim jest ulga w dolegliwościach i zwalczanie przyczyny infekcji. Stosując preparaty, które wysuszają śluzówkę, tylko pogarszamy stan zdrowia i narażamy się na dalsze komplikacje.

Preparat na nieżyt nosa i zapalenie zatok przynosowych musi więc obkurczać śluzówkę nosa, co hamuje produkcję kataru, ale także nawilżać i chronić przed wpływem zanieczyszczeń. Takim wyrobem medycznym jest . Pomaga on udrożnić nos, a tym samym ułatwiać oddychanie. Chroni również przed wysuszeniem śluzówki i zabezpiecza przed podrażnieniami, a także wspomaga zwalczanie drobnoustrojów bakteryjnych i wirusowych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze