Wydaje się, że ilość śniadaniowych potraw jest ograniczona: jajka, kanapki, placki, twarożek, zupy mleczne – i kropka. W karcie Rannego Ptaszka, słynnego baru śniadaniowego na krakowskim Kazimierzu nie widać jednak żadnych ograniczeń. Oto pomysły na posiłek nie tylko o poranku autorstwa Kasi i Zosi Pilitowskich.
Składniki:
- 1/2 małego młodego kalafiora,
- 3 jajka, oliwa, garść liści szpinaku,
- po garści: koperku, szczypiorku, natki pietruszki,
- 2 białe cebule dymki,
- 3 ząbki czosnku, najlepiej młodego,
- sól i świeżo zmielony pieprz.
Kalafior podziel na różyczki. W garnku zagotuj wodę, posól, wrzuć różyczki kalafiora i gotuj 5 minut, mają być chrupkie. Odcedź i odłóż na bok. Jajka wbij do miski i roztrzep. Pokrój grubo wszystkie zioła. Do jajek dodaj sól, pieprz i pokrojone zioła. Pokrój w plasterki dymkę i czosnek. Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj dymkę i czosnek, smaż pół minuty. Dodaj różyczki kalafiora i znowu podsmaż pół minuty. Dodaj porwany palcami szpinak i podsmaż z resztą warzyw przez kilkanaście sekund. Wlej masę jajeczną, rozprowadzając ja równomiernie po patelni. Przykryj pokrywką i podgrzej na małym gazie, aż jajko się całkowicie zetnie. Fritatę możesz podać na gorąco lub na zimno – wziąć ją na piknik. Idealnie pasuje do niej prosty sos z pomidorów.
(Fot. proksaphotography.com)
Składniki:
- 500 g fasolki szparagowej,
- 4 dorodne pomidory, najlepiej lima,
- 6 ząbków czosnku,
- oliwa,
- sól
Nastaw w garnku wodę i posól ją dwiema łyżeczkami soli. Obierz fasolkę tylko z tej strony, z której jest zdrewniała końcówka. Wrzuć do gotującej się wody i ugotuj do miękkości. Czosnek obierz i pokrój w cienkie plasterki. Pomidory pokrój w ósemki. Na patelni rozgrzej oliwę, wrzuć czosnek i podsmaż go kilka sekund. Dodaj delikatnie pomidory i, nie mieszając, smaż 15 minut, aż będą przyrumienione z obu stron. Dodaj ugotowaną fasolkę szparagową i delikatnie wymieszaj. Podawaj posypaną gremolatą.
Składniki:
- 1 cytryna,
- 4 ząbki czosnku,
- dwie garście natki pietruszki,
- łyżeczka soli
Cytrynę wyszoruj pod gorącą wodą i sparz wrzątkiem. Obieraczką do ziemniaków obierz cieniutko skórkę (bez białego albedo). Czosnek obierz. Wszystkie składniki drobno posiekaj. Dodaj sól i jeszcze raz posiekaj. Gremolatę możesz przechowywać w lodówce przez 4 dni i posypywać nią warzywa, twarożek, jajka na twardo.
(Fot. proksaphotography.com)
Składniki:
- 400 ml mleka sojowego,
- 200 ml mleka kokosowego,
- 3 łyżki cukru,
- 6 strączków kardamonu,
- 3 łyżki wody różanej,
- płatki róży do przybrania,
- pistacje surowe do przybrania
W 200 ml mleka kokosowego rozprowadź mąkę z cukrem. W garnku zagotuj po 300 ml mleka kokosowego i sojowego. Ze strączków kardamonu wyłuskaj ziarenka i dodaj do mleka. Do gotującego się mleka dodaj wodę różaną i mleko z mąką. Mieszaj energicznie, aby nie powstały grudki. Jak masa osiągnie konsystencję budyniu, przelej ją do przygotowanych szklanychmiseczek lub szklanek odpornych na gorące płyny. Polej konfiturą rabarbarową i udekoruj płatkami róży oraz grubo pokrojonymi pistacjami.
Składniki:
- 300 g rabarbaru,
- 3 łyżki cukru pudru,
- 2 łyżki masła
Pokój rabarbar w dwucentymetrowe kawałki. Masło roztop w rondelku. Wrzuć cukier, zamieszaj, aż się rozpuści, dodaj rabarbar. Podgrzej na małym ogniu bez mieszania, aż sok z rabarbaru odparuje.
(Fot. proksaphotography.com)
Składniki:
- 1/2 szklanki cukru,
- 1/2 szklanki mąki pszennej,
- 200 ml śmietany kremówki 30%,
- 80 g masła,
- 4 jajka,
- 150 g truskawek
Masło roztop i ostudź. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Utrzyj jajka z cukrem. Dodaj mąkę, śmietanę, jajka i schłodzone masło. Ciasto powinno mieć lejącą się konsystencję. Okrągłą formę do zapiekania, najlepiej szklaną lub ceramiczną, natrzyj masłem. Rozłóż na dnie truskawki i zalej je ciastem. Włóż ostrożnie do piekarnika i piecz 30 minut, do lekkiego zezłocenia. Pod koniec pieczenia deser rośnie efektownie, ale to, niestety, stan chwilowy, bo po wyjęciu z piekarnika zawsze opada. Klasycznie podaje się lekko ciepły, posypany cukrem pudrem. Wspaniale smakuje z lodami waniliowymi. Clafoutis można zrobić z malinami, morelami lub śliwkami. Ciasto w kolejnych wariacjach warto podkręcić wanilią, otartą skórką z cytryny, cynamonem, gałką muszkatołową, kardamonem i posypać płatkami migdałowymi lub wiórkami kokosowymi, które po upieczeniu będą kruche i złociste.