1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Brakuje ci motywacji do ćwiczeń? Ten prosty trik sprawi, że w końcu zaczniesz się więcej ruszać

Brakuje ci motywacji do ćwiczeń? Ten prosty trik sprawi, że w końcu zaczniesz się więcej ruszać

(Fot. PeopleImages/ Getty Images)
(Fot. PeopleImages/ Getty Images)
Każdy lekarz ci powie, że aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie. Ba, żeby to wiedzieć, nie potrzeba nawet fachowej porady. Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z regularnych ćwiczeń, a mimo to podniesienie się z kanapy bywa dla nas nie lada wyzwaniem. Jak radzić sobie z brakiem motywacji? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć badacze z Uniwersytetu w Bath.

Raporty Światowej Organizacji Zdrowia od dawna alarmują, że ruszamy się zdecydowanie za mało. Dane z ostatnich lat pokazują, że jedynie co trzeci Polak kieruje się zaleceniami ekspertów. A warto dodać, że nie są one specjalnie wyśrubowane. Duże znaczenie dla zachowania sprawności i krzepy ma już od 150 do 300 minut wysiłku o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Może być to zarówno bieganie, jak i nordic walking, pływanie, jazda na rowerze lub inne sporty na świeżym powietrzu. Ważne, aby angażowały one różne partie mięśni.

A jednak kusząca obietnica braku zadyszki podczas wpisania się na czwarte piętro czy pozbycia się bólu pleców po całodziennej pracy przy komputerze nie zawsze do nas trafia. Wciąż szukamy wymówek i tym samym wyrządzamy sobie krzywdę. Statystyka mówi, że po przyjściu do domu – zamiast rozłożyć matę do jogi lub spakować torbę na siłownię – częściej wolimy usiąść na kanapie z pilotem od telewizora w dłoni. Jeśli zdroworozsądkowe argumenty nie działają, to co innego możemy zrobić, aby nakłonić siebie samych do ruchu?

Jak zwiększyć motywację do ćwiczeń? Mamy nowe badania

Wyniki badania opisanego na łamach „Mental Health and Physical Activity” sugerują, że naszym sprzymierzeńcem może być... smartfon. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy używać go mądrze. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Bath pomocne będzie zainstalowanie na urządzeniu dwóch aplikacji mobilnych: do liczenia kroków i treningu uważności. To właśnie połączenie tych aktywności ma sprawić, że odkryjesz w sobie nowe pokłady chęci do wylewania siódmych potów.

Czytaj także: Mindfulness a psychologia – co to znaczy i na czym polega uważność?

Do udziału w eksperymencie zaproszono 109 dorosłych osób z Anglii, które do tej pory nie osiągały rekomendowanych poziomów aktywności. Następnie podzielono uczestników na dwie grupy. Pierwsza miała za zadanie jedynie przez 30 dni monitorować kroki przy pomocy standardowego krokomierza. Ich celem było wykonanie ośmiu tysięcy kroków dziennie. Drugą grupę dodatkowo poproszono o korzystanie z aplikacji do mindfulness mającej zwiększać świadomość ciała, ruchu oraz odczuć towarzyszących ćwiczeniom fizycznym.

Liczenie kroków i praktyka uważności – połączenie, które działa

Krótkotrwałe efekty dostrzeżono w obu grupach. Wszyscy uczestnicy ćwiczyli więcej niż przed rozpoczęciem badania, choć już tu zauważalne były korzyści płynące z nauki uważności. Dla porównania: osoby korzystające tylko z krokomierza osiągały wyniki w granicach 297 minut tygodniowo, a ci jako uzupełnienie praktykujący mindfulness zbliżyli się do 372 minut tygodniowo. Co jeszcze istotniejsze, tylko w drugiej grupie zrodziła się intencja, aby kontynuować ten zwyczaj również po zakończeniu testów. A jak tłumaczy dr Masha Remskar, jedna ze współautorek publikacji, to właśnie intencja jest kluczowym czynnikiem dla trwałej zmiany zachowań.

– Wykazaliśmy, że nawet krótkoterminowy trening uważności połączony z liczeniem kroków może sprawić, że ludzie zapragną więcej się ruszać, a to może przynieść długofalowe korzyści. Pomoc w budowaniu wewnętrznej motywacji do zmiany nawyków jest kluczowa, zwłaszcza w czasach, gdy wiele osób ma trudności z utrzymaniem aktywności – mówi.

Badanie nie obejmowało niestety dłuższego okresu obserwacji. Aby potwierdzić pierwsze, obiecujące obserwacje, konieczne są więc dalsze prace. W międzyczasie nie zaszkodzi jednak wypróbować tego rozwiązania na własnej skórze. Chcesz przetestować tę metodę na więcej ruchu? Nic prostszego. Naukowcy stworzyli sesje uważności we współpracy z organizacją non profit Medito Foundation. Obecnie są one dostępne dla wszystkich chętnych w darmowej aplikacji Medito.

Źródło: „Mindfulness and step tracking boosts motivation to exercise – new study”, bath.ac.uk [dostęp: 16.05.2025]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze