1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 4 cechy, przez które przyciągasz narcyzów i nawet o tym nie wiesz

4 cechy, przez które przyciągasz narcyzów i nawet o tym nie wiesz

(Fot. kevinhillillustration/Getty Images)
(Fot. kevinhillillustration/Getty Images)
Narcyzi nie szukają słabych – przyciągają ich osoby dobre, wrażliwe i pełne empatii. Paradoksalnie to właśnie szlachetne cechy mogą sprawić, że stajesz się idealnym celem. Poznaj 4 cechy, które działają na narcyzów jak magnes – i naucz się chronić.

Związki z osobami narcystycznymi to często historia bólu, manipulacji i niezauważonych czerwonych flag. Co ciekawe, ofiarami takich relacji bardzo często zostają osoby… empatyczne, romantyczne i pełne dobrej woli. Dlaczego? Według ekspertów, to nie słabość, lecz pewne szlachetne cechy czynią nas podatnymi na wpływy narcyzów. Psychoterapeuci oraz badania psychologiczne potwierdzają, że istnieje zestaw cech osobowości, które mogą przyciągać osoby narcystyczne niczym magnes. Kluczowo są cztery z nich – oto one:

1. Wierzysz w dobro w ludziach

Osoby o pozytywnym, ufnym nastawieniu do innych często nie dostrzegają manipulacji, bo nie dopuszczają do siebie myśli, że ktoś może mieć złe intencje. Jeśli z natury wierzysz w ludzi i chcesz widzieć w nich to, co najlepsze, łatwo możesz zakochać się w narcyzie. Tym bardziej że na początku relacji potrafi on stworzyć idealny obraz – jest czarujący, uważny i pełen zachwytu. W takiej atmosferze zaufania i tzw. love bombingu nietrudno zignorować pierwsze, subtelne sygnały ostrzegawcze.

2. Szukasz pasji, niekoniecznie równowagi

Narcyz potrafi stworzyć emocjonalny rollercoaster, który łatwo pomylić z intensywnością prawdziwego uczucia. Silne emocje, ekscytacja i namiętność mogą działać jak zasłona dymna, przesłaniając to, co naprawdę się dzieje. A rzeczywistość u boku narcyza często oznacza kontrolę, zazdrość i brak empatii. W takiej atmosferze łatwo ulec złudzeniu, że to miłość i trwać w toksycznej relacji, wierząc, że ta osoba naprawdę cię kocha i ceni.

3. Wierzysz, że ludzie się zmieniają

Dawanie drugiej szansy to piękna cecha. Świadczy przecież o empatii i otwartości. Jednak w relacji z narcyzem może prowadzić do powtarzającego się cierpienia. Nawet po wielu zranieniach potrafi on przekonać, że się zmienił, a jeśli jesteś emocjonalnie zaangażowana/-y, łatwo możesz w to uwierzyć. Tymczasem badania opublikowane w prestiżowym „The Journal of Psychology” pokazują, że zarówno narcyzm wielkościowy, jak i wrażliwy wiążą się silnie z manipulacją emocjonalną jako sposobem osiągania własnych celów.

4. Ignorujesz czerwone flagi

Z czasem wiele osób zaczyna, często nieświadomie, usprawiedliwiać toksyczne zachowania partnera. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy narcyz umiejętnie odwraca sytuację, sprawiając, że to ty zaczynasz czuć się winna/-y za jego zdradę, przemoc czy emocjonalny chłód. Badania z 2017 roku, opublikowane w „European Journal of Personality”, pokazują, że narcyzi mają bardzo niską empatię, rzadko odczuwają wyrzuty sumienia i niemal nigdy nie przepraszają. W efekcie odpowiedzialność za problemy w związku często – i niesprawiedliwie – zostaje zrzucona na drugą stronę.

Jak się chronić przed narcyzem?

Pierwszym krokiem jest świadomość, a kolejnym – umiejętność stawiania granic. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, nie zagłuszaj tego wewnętrznego sygnału. Zdrowa relacja powinna dawać ci poczucie szacunku, spokoju i bezpieczeństwa – a nie nieustannego napięcia, manipulacji czy walki o uwagę. Można zakochać się w narcyzie równie łatwo, jak w każdej innej osobie, ale jeśli zaczniesz dostrzegać powtarzające się schematy toksycznych zachowań, warto podjąć decyzję, która ochroni twoje zdrowie psychiczne.

Źródło: „People With These 4 Personality Traits Often Unintentionally Attract Narcissists, yourtango.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze