fbpx

Czym jest psychoterapia

123rf.com

Każdy z nas napotyka w swoim życiu sytuacje, w których czuje się bezradny, nie wie jak się zachować, potrzebuje rady, wsparcia.
POPkreacje2015_Plakat_1240x1240_web-2Dorastamy, przeżywamy rozterki związane z byciem w związku, zakładamy rodzinę, stajemy się rodzicami i przeżywamy trudności z tym związane, podejmujemy pracę, tracimy pracę, awansujemy, starzejemy się… Jest to naturalny proces zmian i rozwoju, ale nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie sami w nowych sytuacjach. Konflikty wewnętrzne, trudności relacyjne, dolegliwości fizyczne, niepewność, lęk, bezradność mogą pojawić się, kiedy wkraczamy w nowy etap naszego życia, na progu nieznanego.

Niektórzy w takich trudnych okresach swojego życia rozważają możliwość rozpoczęcia psychoterapii.

Pojawiają się pytania i wątpliwości.

Po pierwsze: po co chodzić na psychoterapię? Jeśli szukamy życzliwej porady to może lepiej porozmawiać z kimś bliskim, do kogo mamy zaufanie: z ojcem, matką, przyjaciółką? Jeśli potrzebujemy wsparcia w chwilach utraty sensu życia może warto szukać przewodnika duchowego? Jeśli nie wiemy jaką podjąć decyzję, co zrobić w trudnej sytuacji może należy poszukać autorytetu moralnego, a nie psychoterapeuty?

Po drugie: wątpliwości budzi konieczność opłaty za rozmowę z terapeutą. Dlaczego płacić za rozmowę, za coś tak podstawowego, za coś, co można dostać za darmo od życzliwych przyjaciół.

ZAMÓW

E-WYDANIE

Kolejne wątpliwości pojawiają się wokół tego, czy psychoterapię można uznać za prawdziwe spotkanie, czy można wierzyć w autentyczność terapeuty. Czy „profesjonalista” może być naprawdę zainteresowany, czy tylko rutynowo przyjmuje interesantów?

Czy z psychoterapii są zmuszeni korzystać tylko samotni desperaci, którzy nie mają z kim porozmawiać i kompletnie nie radząc sobie ze swoim życiem muszą płacić za rozmowę komuś, kto w ogóle nie jest zainteresowany ich losem?

W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na te wątpliwości, wyjaśniając, kim w istocie jest terapeuta, jaka jest jego rola oraz kim jest klient, decydujący się na psychoterapię. Na czym polega specyfika relacji pomiędzy klientem a psychoterapeutą i w jaki sposób wpływa ona na klienta. Wreszcie, na czym polega sesja psychoterapeutyczna i czemu służy ograniczony czas i miejsce, w których dochodzi do spotkania klienta z psychoterapeutą.

Czym jest sesja psychoterapeutyczna?

Psychoterapia to wyjątkowe spotkania pomiędzy przygotowaną do tego fachowo osobą terapeuty, a klientem znajdującym się w szczególnym miejscu swojego życia.Towarzyszy im atmosfera uważnego doświadczania. Ważnymi elementami psychoterapii są określone miejsce, w którym odbywa się sesja i czas jej trwania.

Miejsce – gabinet terapeuty – jest wyłączone z biegu codziennej rzeczywistości, klient ma tu specjalne prawa i decyduje o tym, czym w trakcie jego sesji stanie się miejsce, które zajmuje. Przestrzeń zwykłego pokoju może być w czasie spotkania z psychoterapeutą domem rodzinnym, szkolną klasą, sceną operową czy statkiem kosmicznym, albo miejscem rytuału. W tym miejscu możliwe jest wykraczanie poza siebie, eksperymentowanie z byciem kimś zupełnie innym, ale też odkrywanie swego wnętrza, wejście w głąb swoich uczuć i doznań, co poza terapią nie było w pełni możliwe.

Ograniczenia czasowe sesji stwarzają bezpieczne ramy dla doznań klienta. Wiadomo, że po upływie określonego czasu wrócimy do„rzeczywistości”, decydując, ile i w jaki sposób uwzględnić w codziennym życiu to, co działo się w trakcie trwania sesji. Taka świadomość ułatwia dowolnie „podróżowanie w czasie” – zarówno odtwarzanie przeżyć z przeszłości, jak i tworzenie planów czy też ćwiczenie umiejętności na przyszłość.

Wyznaczaniu bezpiecznych granic spotkania służy także płacenie psychoterapeucie za sesję. Dzięki temu nie tylko mamy większą motywację do pracy i bardziej doceniamy jej rezultaty, ale też terapeuta nie oczekuje od nas żadnej innej gratyfikacji. Relacje polegają na wymianie, która w przypadku relacji klient-psychoterapeuta oznacza zapłatę za sesję. Bez tego, pojawiałoby się ryzyko, że terapeuta będzie zabiegał o uwagę klienta, jego sympatię i dowody uznania.

Druga część artykułu tutaj.

Artykuł ukazał się w serwisie ośrodka Poza Centrum, pozacentrum.pl
Instytut Psychologii Proces zaprasza na Festiwal POPkreacje w dniach 26 września – 4 października 2015. Program wydarzeń i zapisy na stronie festiwalu.

ZAMÓW

E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>